środa 28 września 2022

Libuszy, Wacławy, Wacława

6°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Wystawa jak broń, bo walka o prawdę trwa

Wystawa jak broń, bo walka o prawdę trwa - Fot. A. Wszędybył
Fot. A. Wszędybył 

W środowe popołudnie w Turku nastąpiło otwarcie wystawy „Warto być Polakiem”, która zawitała do naszego miasta dzięki inicjatywie Ryszarda Bartosika. Samorządowcowi tego dnia towarzyszyli m.in burmistrz Czapla, poseł Dolata i członkowie Forum Młodych PiS, a zebrani na terenie przy kościele NSPJ usłyszeli, że pomimo kampanii niszczenia pamięci o prezydencie RP śp. Lechu Kaczyńskim prawda musi zwyciężyć, a obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w naszym mieście od przyszłego roku zostaną zintensyfikowane.

O godz. 17:00 - czyli w momencie tzw. Godziny „W", która w dniu 1 sierpnia 1944 roku stała się początkiem Powstania Warszawskiego - na 1 minutę włączone zostały syreny alarmowe. W chwilę potem głos zabrał burmistrz Turku, wspominając tragizm wojennej zawieruchy, a także zwracając uwagę  osobom zebranym przy kościele NSPJ na heroizm warszawiaków. – Dziś są różne oceny tamtych czasów. Są ludzie, którzy mówią, że tamto powstanie było niepotrzebne, że to było zmarnowanie krwi, budynków, dorobku, ale historia i to co się potem zdarzyło mówi, że tak być musiało. Musiało ponieważ to co się nagromadziło w narodzie, musiało wybuchnąć – mówił burmistrz wskazując, że w Warszawie ocalony został honor. Z kolei Ryszard Bartosik podkreślał, jak duży wkład w utrwalenie pamięci o powstańcach i ich losach wniósł Lech Kaczyński, doprowadzając do powołania do życia Muzeum Powstania Warszawskiego. Lider powiatowych struktur PiS mówił o tym, jak ważne jest krzewienie wiedzy o tamtych wydarzeniach w społeczeństwie, szczególnie pośród młodzieży.

reklama

Wiele ciepłych słów pod adresem turkowian i ich postawy skierował poseł Zbigniew Dolata. Parlamentarzysta mówił o tym, że Turek to miasto, które pamięta o rocznicach, bohaterach minionych czasów.  – Wiemy jak bardzo w komunistycznej Polsce starano się zohydzić pamięć o powstańcach, jakiej wielkiej machiny użyto, by pamięć o Powstaniu Warszawskim i tamtym pokoleniu została wymazana ze świadomości Polaków (…) Dzisiaj jesteśmy świadkami wielkiej operacji niszczenia pamięci o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Jest uruchamiana podobna, a może i większa machina propagandowa, która ma prawdę o tej prezydenturze, tej wybitnej postaci ze świadomości Polaków usunąć. Ta wystawa jest takim chwyceniem z broń. Tę broń można porównać to wistów, do stenów, z którymi powstańcy szli na Tygrysy, na Goliaty, z którą musieli się przeciwstawiać lotnictwu niemieckiemu. (…) Prawdy pokonać się nie da. Prawda zwycięży – przekonywał poseł PiS.

Korzystając z okazji, burmistrz Czapla nakreślił przyszłość obchodów rocznicy 1 sierpnia 1944 roku w Turku: – Chcę oświadczyć publicznie, że od przyszłego roku te uroczystości będą przebiegały w sposób bardziej oficjalny, bardziej - że tak powiem - stanowczy. Jak pan poseł powiedział - prawda zwycięży.

Wystawa „Warto być Polakiem” gościć będzie na terenie przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku do dnia 10 sierpnia. Autorem prac, które moga oglądać mieszkańcy Turku i okolic, jest Maciej Chojnowski – absolwent wydziału fotografii Praskiej Akademii Filmowej, osobisty fotograf Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. Na pokaźnych rozmiarów planszach zainteresowanym zaprezentowane zostały nie tylko zdjęcia dokumentujące rozmaite momenty życia byłej głowy państwa, ale i fragmenty przemówień czy wywiadów. Inicjatorem sprowadzenia do naszego miasta wystawy plenerowej „Warto być Polakiem” jest Ryszard Bartosik, a całość działania koordynuje Muzeum Rzemiosła Tkackiego.

AW

Fot. A. Wszędybył2
Fot. A. Wszędybył3
Fot. A. Wszędybył4
Fot. A. Wszędybył5
Fot. A. Wszędybył6
Fot. A. Wszędybył7
Fot. A. Wszędybył8
Fot. A. Wszędybył9
Fot. A. Wszędybył10
Fot. A. Wszędybył11
Fot. A. Wszędybył12

Podobne artykuły

Dobre zmiany dzięki funduszom z UE. Burmistrz...

Dobre zmiany dzięki funduszom z UE. Burmistrz Gebler...

31-12-2021
Filmowego sukcesu ciąg dalszy - uczniowie z...

Filmowego sukcesu ciąg dalszy - uczniowie z Kaczek...

02-12-2021
Wideo: Koncert Operetkowy na zakończenie V...

Wideo: Koncert Operetkowy na zakończenie V Edycji...

17-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama