czwartek 18 kwietnia 2024

Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

reklama

Średniowiecze dla każdego

Średniowiecze dla każdego - Rycerze ze Zgromadzenia Wojów i Rycerzy Grodu Tura / Źródło: www.zwirgt.pl
Rycerze ze Zgromadzenia Wojów i Rycerzy Grodu Tura / Źródło: www.zwirgt.pl 

Wraz z wrześniem kończy się wakacyjny przestój w zajęciach dla dzieci i młodzieży. Oprócz stałych propozycji pojawią się całkiem nowe, ciekawe możliwości. Dawno niewidziane u nas Zgromadzenie Wojów i Rycerzy Grodu Tura, które podbija okoliczne szkoły i prowadzi interesujące zajęcia żywej archeologii, przygotowało specjalny program warsztatów, które ruszają wraz z początkiem roku szkolnego i obejmują cykl dwudziestu czterech zajęć przez cały rok.

Podczas warsztatów, które rozpoczną się we wrześniu w turkowskim muzem, będzie można nie tylko obejrzeć prezentacje rękodzieła, inscenizacje, ale także samemu brać w nich udział, nauczyć się władać orężem, tworzyć kosmetyki z ziół, a nawet makietę grodu. Kultura wczesnego średniowiecza będzie w zasięgu ręki i to dosłownie - będzie można spróbować, dotknąć a nawet powąchać zapachy epoki. Wszystko to jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę poznawania naszej historii nie tylko z podręczników. Lepiej późno, niż wcale, zwłaszcza, że wojowie i niewiasty pojawiły się już nie raz w szkołach we Władysławowie czy Korzeniewie. Teraz także turkowianie będą mogli posłać swoje pociechy na warsztaty, które będą odbywały się w naszym odnowionym muzeum.

reklama

Cała Wielkopolska jest kolebką naszej państwowości i dobrze, że poznajemy nasze rodzime tradycje. Bractwo opracowało ciekawą ofertę zajęć i mamy nadzieję, że spotka się ona z pozytywnym odbiorem.

Inne miasta już dawno zaczęły promować się poprzez historię. Okazało się to być nie tylko dochodowe, ale także wpłynęło pozytywnie na ich wizerunek. Najlepszymi przykładami są Wolin, Gniezno, czy Grzybowo, gdzie co roku na festiwale archeologiczne ściągają drużyny z całej Polski i świata, tworząc unikalny klimat imprezy. Turkowianie nie mieli jeszcze okazji posmakować życia w  słowiańskim grodzie, a szkoda, bo to naprawdę interesujące przeżycie.

Można także pokusić się o refleksję, czy wybudowanie w przyszłości grodziska, w którym chociaż przez ciepłą porę roku mieszkańcy i turyści mogliby obserwować życie swoich przodków nie byłoby dobrym posunięciem. Takie skanseny cieszą się dużą popularnością, najlepszym przykładem są Mrówki k. Wilczyna, gdzie turkowska drużyna co roku w sierpniu organizuje własny mały festiwal archeologiczny.

Koncepcja żywego muzeum, gdzie zamiast kapci dostaje się np. radło może być kolejnym krokiem do wzbogacenia życia kulturalnego naszego miasta. Jakby nie patrzeć, styl retro jest jak najbardziej na czasie!

reklama

MS

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Nie ma grzybów? Są. I to jakie!

Nie ma grzybów? Są. I to jakie!

17-10-2016
Sikanie pod blokiem, śmieci. Na Dworcowej nie...

Sikanie pod blokiem, śmieci. Na Dworcowej nie chcą wiaty przystanku

22-06-2016
Duże grzyby? Pod Tuliszkowem ich nie brakowało

Duże grzyby? Pod Tuliszkowem ich nie brakowało

16-11-2015
Prawdziwek-olbrzym. Takie rosną w lasach gm....

Prawdziwek-olbrzym. Takie rosną w lasach gm. Władysławów

13-11-2015
ET: LPS, czyli nowa generacja wkracza na scenę

ET: LPS, czyli nowa generacja wkracza na scenę

25-03-2014
Walczyli o Puchar Starosty Powiatu Tureckiego

Walczyli o Puchar Starosty Powiatu Tureckiego

09-12-2013

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama