poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Turek żyje „SCABB’em”

Turek żyje „SCABB’em” - Ojciec Dyrektor SCABB'u oraz instruktorka tańca Dżołi / Fot. E. Grabowska
Ojciec Dyrektor SCABB'u oraz instruktorka tańca Dżołi / Fot. E. Grabowska 

Już od kilku lat Turek w sierpniu staje się jednym z miast najbardziej kipiących energią. Energią młodych ludzi, którzy ściągają tu z całego kraju, by wziąć udział w Festiwalu Kultury i Sztuki Ulicznej „SCABB”. 7. edycja festiwalu właśnie zbliża się ku wielkiemu finałowi.

Mistrzostwa w jeździe na deskorolce, graffiti i wielkoformatowe malarstwo, koncerty, jamy, taniec, beatboxowe bitwy i rodzinny piknik. Do tego warsztaty taneczne, teatralne, deskorolkowe, beatboxowe, dziennikarskie i DJ-sko producenckie. A wszystkie prowadzone przez ekspertów. Na koniec spektakl będący podsumowaniem tych zajęć. To tylko część wydarzeń towarzyszących tegorocznemu SCABB’owi. Wszystkich nie sposób wymienić, bo część z nich rodzi się po prostu spontanicznie.

reklama

Stowarzyszenie „Przystań”, a właściwie jeden człowiek, dyrektor festiwalu Jacek Sulkowski – sprawca tego całego zamieszania – po raz kolejny przeszedł sam siebie. Po ubiegłorocznym wielkim sukcesie imprezy wydawało się, że lepszej zrobić się nie da. A jednak.

W tym roku poszerzono formułę festiwalu o warsztaty DJ-sko producenckie, które prowadzą wicemistrzowie świata DJ Czarny i Tas oraz warsztaty teatralne prowadzone przez aktorkę Martynę Kubiak. Po raz pierwszy na festiwalu pojawiła się też poezja śpiewana - na dziedzińcu Muzeum Rzemiosła Tkackiego odbył się benefis pary poetów Lecha Lamenta oraz Marioli Jadwigi Jankowskiej.

Po raz drugi odbył się dwudniowy Piknik Rodzinny ”Cooltur”, który łączył w sobie zawody kulinarne, sportowe i atrakcje muzyczne oraz konkursy z nagrodami. Wszystkie te wydarzenia okazały się strzałami w „10”. A przed nami jeszcze jedno – spektakl pt. „Człowiek współczesny, czyli Ja”. Będzie to mieszanka pięciu stylów tanecznych, beatboxu, teatru, muzyki granej na żywo, podkreślona ogniem i wodą. Przedstawienie turkowianie zobaczą bezpłatnie ostatniego dnia festiwalu, 19 sierpnia.

„Przystań” zadbała także o promocję Turku jako „miasta w klimacie Mehoffera”. Dzięki dotacji Gminy Miejskiej Turek oraz Stowarzyszenia „Przystań” powstał drugi w mieście wielko powierzchniowy obraz, tzw. mural. Tym razem „płótnem” dzieła stała się ściana szczytowa bloku przy ulicy P.O.W. Autorem obrazu jest Robert Proch.

reklama

Festiwal Kultury i Sztuki Ulicznej „SCABB 2012” odbywa się między innymi dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Turek.

Ł. Maciejewski

Warsztaty teatralne z Martyną Kubiak / Fot. E. Grabowska2
Turkowski Klub Miłośników Fantastyki na Pikniku Cooltur / Fot. M. Derucki3
Ainok3law w trakcie wystepu na Pikniku Cooltur / Fot. E. Grabowska4
Tegoroczny mural autorstwa Roberta Procha / fot. M. Derucki5
Warsztaty Dj-skie / Fot. M. Derucki6
Warsztaty Dj-skie / Fot. M. Derucki7
Warsztaty Dj-skie / Fot. M. Derucki8

Podobne artykuły

Piękno wsi Czachulec Stary w obrazach dzieci i...

Piękno wsi Czachulec Stary w obrazach dzieci i...

15-09-2021
Malanów: Kolejny plener malarski przed nami

Malanów: Kolejny plener malarski przed nami

07-08-2018
Wernisaż:

Wernisaż: "Świat malowany w akwareli"

19-01-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama