niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wyróżnienie dla modernizacji muzeum

Wyróżnienie dla modernizacji muzeum
 

Gmina Miejska Turek zdobyła wyróżnienie w 16. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2011” za przebudowę miejskiego Ratusza. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się wczoraj (środa, 29 sierpnia) na Zamku Królewskim w Warszawie. Turek na uroczystości reprezentował Burmistrz Zdzisław Czapla.

Wyróżnienie w konkursie to duży sukces. „Modernizacja roku” to bowiem najbardziej prestiżowy w Polsce plebiscyt osiągnięć w dziedzinie modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów. Odbywa się od 16 lat. Inwestycje rywalizują w 14 kategoriach, takich jak: obiekty mieszkalne, hotelarsko-turystyczne, przemysłowe i inżynieryjne, użyteczności publicznej, szkolnictwa, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, ochrony środowiska, itd.

reklama

W tym roku na konkurs wpłynęło około 1000 zgłoszeń, 105 zakwalifikowano do finału, a przyznano jedynie 14 nagród, w każdej kategorii po jednej. Turek ze swoim muzeum startował w kategorii „Kultura”, obok 10 innych inwestycji. Wygrał Kraków z adaptacją budynku na Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „NILA”.

Przebudowa turkowskiego Ratusza trwała blisko 2 lata. Ze starego budynku pozostały niemal tylko ściany zewnętrzne i kilka działowych, stropy, dach i schody na piętro. Całą resztę gruntownie przebudowano: dobudowano piętro, powstał dwukondygnacyjny, przeszklony krużganek wokół wewnętrznego dziedzińca, zmieniono układ sal, wymieniono instalacje, zamontowano windę. W efekcie mieszczące się w Ratuszu Muzeum Rzemiosła Tkackiego ponad 5 razy zwiększyło swą powierzchnię. Inwestycji dokonano w ramach projektu „Turek – miasto w klimacie Mehoffera”, na który miasto otrzymało 7,5 mln zł dofinansowania ze środków europejskich. 

Warto odnotować, że wyróżnienie w konkursie otrzymały także projektant i wykonawca turkowskiego muzeum.

reklama

Ł. Maciejewski
Foto: M. Derucki

Podobne artykuły

Wideo: Gospodynie z Będziechowa wygrywają w...

Wideo: Gospodynie z Będziechowa wygrywają w...

30 sierp.
Jak najlepiej spędzić krótki urlop?

Jak najlepiej spędzić krótki urlop?

22 mrz.
Zagłosuj na dziewczyny z powiatu tureckiego w...

Zagłosuj na dziewczyny z powiatu tureckiego w finale...

24-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama