czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

SLD czuwa, działa, nie odpuszcza

SLD czuwa, działa, nie odpuszcza
 

Bieżący tydzień udowodnił, iż trwa partyjny „boom” na bycie frontem do wyborcy - w poniedziałek  otwarto w Turku filię biura wicemarszałka Grzeszczaka, a w trzy dni później lokalnych dziennikarzy zaproszono na konferencję w pieleszach odnowionego lokum SLD. Spotkanie było nie tylko okazją do wypicia symbolicznej lampki szampana, ale przede wszystkim podzielenia się z mediami informacjami, dotyczącymi najbliższych planów polityków lewicy.  Mamy takie mechanizmy, jak interpelacje, zapytania, jak to, że jestem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej w Radzie Miejskiej i nie ma zmiłuj się. Tam gdzie zobaczymy, że są popełniane błędy, gdzie pojawią się działania niesłużące miastu, będziemy głośno o tym mówić – deklarował Marian Mirosław Marczewski, zabierając głos w sprawie jakości pracy swojej oraz innych samorządowców lewicy.

O tym, jak obecnie wygląda "po liftingu" biuro SLD przekonać się można było podczas konferencji w dniu 6 września, a w progach lokalu przy ul. 3 Maja przybyłych powitał Marian Mirosław Marczewski. Radny miejski nie omieszkał rzucić nieco światła na proces remontu przybytku. – Własnymi siłami, własnym sumptem, z własnych pieniędzy przeprowadziliśmy remont generalny pomieszczeń i mam nadzieję, że naszym członkom i interesantom, którzy tutaj przychodzą, się to lokum spodoba i będzie się kojarzyć z prawdziwym biurem, prawdziwej i silnej partii politycznej – mówił lokalny lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W odnowionych wnętrzach będą odbywały się np. posiedzenia władz turkowskich struktur ugrupowania, zebrania kół itp. Aby w biurze nie zabrakło interesantów, zebrani w lokalu SLD zainaugurowali kolejny etap jego funkcjonowania symboliczną lampką szampana.

reklama

Wprawdzie okazją do zwołania konferencji było poniekąd ponowne otwarcie biura, ale politycy lewicy w czwartkowe popołudnie postanowili przede wszystkim porozmawiać z lokalnymi mediami o kilku zasadniczych sprawach. Samorządowcy zabrali głos w kwestii trwających inicjatyw Sojuszu Lewicy Demokratycznej, które podejmowane na szczeblu centralnym, przekładają się także na lokalne realia. Jedną z nich jest interwencja w sprawie ogródków działkowych i losu ich użytkowników. Marian Mirosław Marczewski zademonstrował uczestnikom konferencji stertę ankiet, które zostały wypełnione przez turkowian. – Ku naszemu olbrzymiemu zaskoczeniu, bo nigdy nie spodziewaliśmy się, że ta akcja tak sprawnie przebiegnie, dostaliśmy podpisane i wypełnione 932 ankiety. To coś niebywałego. (...) Ankiety te w dniu 15 września wiozę do Warszawy i na posiedzeniu Rady Krajowej SLD będzie omawiany nasz sld-owski projekt ustawy o ogrodach działkowych – mówił radny Marczewski, dodając także, iż SLD zajmuje się kwestią ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. – Dziś mogę powiedzieć tak - gdyby ustawa w kształcie proponowanym przez PO przeszła, byłby to koniec spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce (...). Wśród spółdzielców szerzy się olbrzymi ruch oporu przeciw tej ustawie. Ja w dniu 10 września jadę do Poznania, także na pewne spotkanie, gdyż chcę się szczegółowo zapoznać z zagrożeniami, jakie ona niesie. Jak wskazał Marian Mirosław Marczewski, SLD zajmuje się również takimi inicjatywami, jak Obywatelski Projekt Ustawy o Zmianie Ustawy o Dochodach Jednostek Samorządowych i Lewicowy Dekalog Edukacyjny.

Jednym z celów czwartkowego spotkania w odnowionym biurze Sojuszu Lewicy Demokratycznej było podsumowanie dwóch lat pracy radnych lewicy w radach miasta i powiatu. Marian Mirosław Marczewski nie miał wątpliwości co do tego, iż jego koleżanki i koledzy są wyróżniającymi się samorządowcami, chętnie zabierającymi głos, a przez to ratującymi spotkania lokalnych polityków przed dyskusją bez dyskusji i machinalnym podnoszeniem rąk do głosowania. – Udało nam się od początku stworzyć np. przeciwwagę dla pana burmistrza Czapli, który po okresie takiej buty, pychy i przyjęcia postawy w stylu „my nie możemy nic, on może wszystko”, jednak zmienił swoje podejście, w tej chwili nawet powiedział, że mamy dobrą współpracę. My nie jesteśmy opozycją totalną, bijącą w burmistrza jak w bęben. Jak już kiedyś powiedziałem, byłoby bardzo łatwo kopać leżącego, a przecież trzeba coś proponować – argumentował radny Marczewski, zapowiadając konieczność zajęcia się losami kopalni, ustawą śmieciową czy też projektem budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1.

Po omówieniu sytuacji w mieście nadszedł czas na poruszenie tematu powiatu, a zadania tego podjęła się Anita Dzieciątkowska-Pieścik. – Nasza sytuacja w Radzie Powiatu jest inna, gdyż jesteśmy w koalicji rządzącej. Ona jest taka, jaka jest. Współpracuje się czasami trudno, ale zawsze wypracowujemy wspólne zdanie, realizujemy zadania. Trzema głównymi kierunkami naszych działań są służba zdrowia, oświata i drogi – mówiła radna powiatowa. Z kolei Zdzisław Wojtkowiak przypomniał, iż Turku i okolicach trwają remonty ulic i szlaków komunikacyjnych, a przecież władze dodatkowo muszą radzić sobie ze spłatą potężnych kredytów, pozaciąganych przez poprzednie ekipy.

Podczas czwartkowej konferencji samorządowcy nie stronili do wybiegania myślami w przyszłość. – Jeśli kiedyś lokalna lewica dojdzie do władzy, będzie miała na to wpływ, to pierwszym, który będzie  odsunięty - od spraw oświaty - będzie burmistrz Mękarski – odgrażał się Marian Mirosław Marczewski.

reklama

AW
Fot. MD

SLD czuwa, działa, nie odpuszcza

Podobne artykuły

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy...

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy SP1....

11 sierp.
Wideo:

Wideo: "To jest zamach na niezależność OSP". Lewica...

25-05-2021
Turek: Stuknęli się przy strażnicy

Turek: Stuknęli się przy strażnicy

24-07-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama