piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Skapnie nam ze "schetynówek"?

Skapnie nam ze
Źródło: na podst. sxc.hu / John Green  

Praktycznie żadna sesja Rady Miejskiej i Powiatu nie może obyć się bez sporów samorządowców, których podłożem jest stan lokalnych tras, a tymczasem znane są już wstępne wyniki naboru wniosków, zgłoszonych w ramach „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych Etap II – Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój na lata 2012/2013”. Czy pomysły polepszenia stanu dróg Turek-Władysławów i Wrząca-Smaszew mają szansę na realizację?

Ocenie przedłożono 117 wniosków, ale na wstępnej liście rankingowej znalazło się 108, z czego 31 dotyczy dróg powiatowych, a 77 gminnych. Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, 9 wniosków odrzucono z przyczyn formalnych i nie zostały one tym samym dopuszczone do oceny merytorycznej. W owym zestawieniu 31 wniosków remont drogi powiatowej nr 3219P Genowefa-Władysławów-Turek (na odcinku 8420 metrów) uplasował się na 25 lokacie, z kolei projekt remontu drogi powiatowej nr 4583P Dzierzbin-Smaszew-Wrząca (na odcinku  3450 metrów) znalazł się na 27 miejscu.

reklama

Okazją do tego, by zapytać, jak uzyskanie tego typu miejsc może rokować tym inwestycjom, stał się odbiór – wykonanej właśnie przy wsparciu "schetynówkowymi” środkami – trasy Dobra-Żeronice. Zagadnięty o przewidywany dalszy bieg wypadków, starosta Zbigniew Bartosik wyraził umiarkowany optymizm: – Na dzień dzisiejszy trudno odpowiedzieć, czy obie drogi, na które złożyliśmy wnioski, się „załapią”. Powiem, że w przypadku drogi Turek-Władysławów trochę jestem zasmucony, bo liczyłem na troszeczkę więcej punktów. Gdyby władze samorządowe gminy Władysławów przekazały kwotę inną, udział ten byłby inny, automatycznie dostając jeden punkt przeskakiwaliśmy z 25 miejsca na 19. Naprawdę niewiele trzeba, aby było lepiej. Jeżeli coś się nie powiedzie przy tej drodze, to władze samorządowe tej gminy mogą pluć sobie w brodę. Wnioski formalne złożone były bez żadnych braków, przeszły, nie trzeba dokładać żadnych dokumentów, chociaż będziemy się starali sprawdzić jeszcze raz dokumentację i sposób oceniania. Myślę, że można trochę „podciągnąć” drogę Turek-Władysławów.

Choć na wstępnej liście rankingowej wniosków o dofinansowanie poszczególne inwestycje mają swoje miejsca w hierarchii i przyporządkowane im kwoty wsparcia finansowego, to kluczowe jest tutaj słowo „wstępna”. Ostateczną listę rankingową Komisja wojewódzka ds. oceny wniosków przygotuje i przedłoży do zatwierdzenia wojewodzie dopiero po rozpatrzeniu rozmaitych zastrzeżeń itp. Może to odbić się na kształcie wspomnianego zestawienia. Kolejnym z zagrożeń może być ewentualna zmiana budżetu państwa, a cięcia finansowe poskutkować mogłyby tym, że na dofinansowanie ze „schetynówek” nie „załapałaby” się część wniosków.

Wstępną listę rankingową można znaleźć i pobrać TUTAJ, chociażby po to, by przekonać się, jak póki co punktacyjnie "wypadły" wnioski złożone przez Gminę Miejską Turek, Brudzew i Malanów. 

reklama

AW
Źródło: www.poznan.uw.gov.pl

Podobne artykuły

Wypadek na trasie Wrząca-Piętno. Opel Astra...

Wypadek na trasie Wrząca-Piętno. Opel Astra wypadł z...

13 lt.
Smaszew: 26-latek staranował Golfem płot....

Smaszew: 26-latek staranował Golfem płot. Słupek...

08-05-2018
Wrząca: Dachowali i wpadli BMW do lasu....

Wrząca: Dachowali i wpadli BMW do lasu....

06-11-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama