poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Przyjdź na wojnę do biblioteki

Przyjdź na wojnę do biblioteki
 

Już jutro w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku odbędzie się drugie z kolei spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego. Tym razem zobaczyć będzie można kontrowersyjny film w reż. Xavergo Żuławskiego Wojna polsko-ruska na podstawie bestsellerowej książki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem.

Większość z tych, którzy sięgnęli po książkę Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” nie przypuszczała, że na jej podstawie może powstać film fabularny. Fragmentaryzm, epizodyczne zwroty akcji, zaburzony szyk przyczynowo-skutkowy i dość specyficzny język nie sprzyjają przekładaniu treści na płaszczyznę wizualną. Pomimo tego, w tym zawikłanym materiale literackim, potencjał dojrzał eksperymentator materii filmowej Xawery Żuławski i to właśnie on podjął się nakręcenia wersji kinowej.

reklama

Film wzbudził ogromne poruszenie nie tylko wśród kinomanów, ale także wśród krytyków literackich. Na oficjalnej stronie produkcji www.wojnapolskoruska.pl czytamy:

Przede wszystkim doceniono bardzo udaną próbę przełożenia bardzo trudnej powieściowej narracji Masłowskiej na język filmowy. Film był wierną książce ekranizacją, a jednocześnie wydobył z niej ciekawe efekty wizualne. Dodatkowo krytycy chwalili oryginalność języka, jakim posługują się bohaterowie, stylizowany na mowę dresiarzy i blokersów: pełną powtarzających się fraz przypominających niekiedy medialne slogany, wulgarną i emocjonalną. Dodatkowo pochwały szły w kierunku aktorów, szczególnie Borysa Szyca, który doskonale wcielił się w rolę Silnego, oraz Sonii Bohosiewicz, filmowej Naty.

 

reklama

Wszystkich turkowian, którzy nie boją się filmowych i literackich eksperymentów zapraszamy 7 listopada o godz. 17.00 do Sali Konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. Przed projekcją, o filmie opowie dr Justyna Czaja – pracownik naukowy Instytutu Filmoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przyjdź na wojnę do biblioteki

Podobne artykuły

Powiat Turecki na III Ogólnopolskim Święcie...

Powiat Turecki na III Ogólnopolskim Święcie...

15-09-2020
Rusza Turkowska Karta Mieszkańca. Jak złożyć...

Rusza Turkowska Karta Mieszkańca. Jak złożyć wniosek?

02-03-2020
Strażacy dla wielkopolskiej wsi

Strażacy dla wielkopolskiej wsi

06-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama