sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Wojna wstrząsneła biblioteką

Wojna wstrząsneła biblioteką
 

Ciekawa prelekcja, zaskakujący film i burzliwa dyskusja – tak w skrócie można podsumować drugie spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego.. Tym razem kinomaniacy zmierzyli się z obrazem Xaverego Żuławskiego „Wojna polsko-ruska”, który stanowi adaptację głośnej powieści Doroty Masłowskiej.

- Przyznam się, że z miałam sporo obaw wybierając na kolejne spotkanie klubu filmowego wojnę polsko-ruską Żuławskiego. Zarówno książka Masłowskiej, jak i film są bardzo kontrowersyjne i wzbudzają wśród odbiorców mieszane uczucia. Na szczęście wszyscy dzielnie wytrzymali do końca projekcji, po której nastąpiła, co mnie osobiście cieszy, burzliwa dyskusja. - mówi o środowym spotkaniu Bibliotecznego Klubu Filmowego jego opiekun, Ewelina Derucka. Trudno dziwić się obawom, gdyż rzeczywiście obie pozycje – zarówno książka Masłowskiej jak i film Żuławskiego są dziełami trudnymi w odbiorze i wymagającymi niemało wysiłku intelektualnego od odbiorcy.

reklama

Aby jednak nieco przybliżyć turkowskim kinomaniakom problematykę filmu i naprowadzić na właściwy tor jego odbioru, do biblioteki zaproszono specjalnego gościa. Prelekcję przed filmowym seansem poprowadziła dr Justyna Czaja – pracownik naukowy Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ona także nadała tor dyskusji po obejrzanym filmie, duskujsji, która trzeba przyznać przebiegła w bardzo burzliwy sposób.

Rozmowa o filmie Wojna polsko-ruska i książce Doroty Masłowskiej zamknęła drugie spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego, który od października zaczął działać przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Kolejna uczta dla turkowskich kinomaniaków odbędzie się 5 października. Zgodnie z harmonogramem klubu wyświetlony zostanie film Roberta Zemeckis Forest Gump. Organizatorzy zapewniają także, iż prelekcję przed spotkaniem wygłosi, zaproszony na tę okazję, gość specjalny.

Wojna wstrząsneła biblioteką

Podobne artykuły

Uczeń SP w Chylinie wśród laureatów konkursu...

Uczeń SP w Chylinie wśród laureatów konkursu "Popisz...

12 czerw.
Czas na książkę:

Czas na książkę: "Kolory zła. Czerwień", czyli...

18 mrz.
Czas na książkę: Oświadczyny - pozycja nie...

Czas na książkę: Oświadczyny - pozycja nie tylko dla...

24 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama