sobota 23 stycznia 2021

Fernandy, Jana, Rajmundy

reklama

Pamięć o wyzwoleniu Turku wiecznie żywa

Pamięć o wyzwoleniu Turku wiecznie żywa
 

Koniec terroru, a może tylko zamiana jednego jarzma na drugie – zdania co do tego, co tak naprawdę dla naszego miasta oznacza data 21 stycznia 1945 są podzielone. Tak czy inaczej, w poniedziałek w Turku uczczono 68. rocznicę jego wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej.

Pomimo silnego mrozu, w samo południe pod Pomnikiem Ofiar Wojny pojawili - może niezbyt tłumnie, ale jednak - przedstawiciele samorządów miasta i powiatu tureckiego, rozmaitych organizacji, partii politycznych, zakładów pracy i placówek oświatowych, kombatanci i inni mieszkańcy miasta i okolic. Wydarzenie rozpoczęło odegranie hymnu państwowego. Uczestników uroczystości powitał Łukasz Maciejewski, który po chwili oddał głos burmistrzowi, by ten mógł  wystąpić z okolicznościowym przemówieniem. Zdzisław Czapla wspominał zdarzenia, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, a także jej kres.  68 lat temu do naszego miasta, które zostało wcześniej opuszczone przez żołnierzy i cywilów niemieckich, wjechały radzieckie czołgi, od strony ulic Uniejowskiej i Dobrskiej. Skończyła się okupacja niemiecka  mówił do zebranych włodarz naszego miasta.

reklama

W dalszej części obchodów przyszedł czas na złożenie hołdu Ofiarom Wojny. Liczne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a uroczystość zakończyło odegranie "Warszawianki".

AW

Podobne artykuły

Turek. Upamiętnili 81 rocznicę wybuchu II wojny...

Turek. Upamiętnili 81 rocznicę wybuchu II wojny...

02-09-2020
80. rocznica wybuchu II wojny światowej przy...

80. rocznica wybuchu II wojny światowej przy pomniku...

01-09-2019
Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy...

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy Wianek...

24-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama