wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Uczniowie ZST pomogą cyfryzacyjnym laikom

Uczniowie ZST pomogą cyfryzacyjnym laikom - Foto: Oskar Kendzierski, Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Gdańskiej
Foto: Oskar Kendzierski, Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Gdańskiej 

W lipcu tego roku w zapomnienie odejdzie telewizja analogowa, a owa zmiana szczególnie dla osób starszych może okazać się przeszkodą nie do pokonania. Mieszkańcom Turku i okolic, dla których dłubanie przy antenach i dekoderach to „czarna magia”, pomogą „Cyfrowe Brygady”.

W powiecie tureckim momentem przełomowym ma być dzień 20 maja 2013r. Wtedy to planowane jest wyłączenie analogowych nadajników TV dla naszego terenu. W wyniku tego działania koniecznym stanie się użycie telewizora z dekoderem MPEG4 lub zainstalowanie tunera DVBT. Jak łatwo się domyślić, osoby młode i obeznane z technologiami raczej nie będą z tego powodu załamywać rąk, ale jeśli chodzi o przedstawicieli starszego pokolenia, to tu może pojawić się duży problem. Wspólnie postarają się mu zaradzić Zespół Szkół Technicznych i Starostwo Powiatowe w Turku.

reklama

Pierwsze działania są już podejmowane. W środę 13 lutego 2013r. na terenie tejże placówki edukacyjnej odbyło się spotkanie pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej z  przedstawicielami szkoły i władz samorządowych. Jego tematem było akcja niesienia pomocy osobom i gospodarstwom mającym trudności w przejściu na odbiór  nowej cyfrowej telewizji naziemnej.

Co ważne, ZST w Turku póki co należy do wąskiego grona 6 szkół średnich, które zdecydowały się na powołanie do życia „Cyfrowych Brygad”. Przedstawiciele tej szkoły – a także reprezentanci placówek z Poznania, Gdyni, Wejherowa, Gdańska, Białegostoku – w dniu 6 marca pojawili się w siedzibie TVP S.A. Młodzi ludzie i ich opiekunowie zostali zaproszeni do Warszawy przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Magdalenę Gaj. Uczniowie turkowskiego technikum oraz ich rówieśnicy mogli zobaczyć, jak wygląda telewizja „od kuchni” (wizyta w „Pytaniu na śniadanie TVP 2 itp.), otrzymali także dyplomy i wyróżnienia. Te wyrazy wdzięczności przekazał im m.in. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Na czym ma polegać pomoc osobom wymagającym fachowego wsparcia? Borykający się z cyfryzacyjnymi barierami będą mogli zgłaszać swe problemy telefonicznie do Starostwa Powiatowego w Turku, które z kolei powiadomi „Cyfryzacyjną Brygadę”. ZST zamierza działać dwutorowo. Uczniowie technikum pod opieką nauczycieli pomogą – w skonfigurowaniu i zaprogramowaniu tunerów DVBT, właściwym ustawieniu anten odbiorczych itp. – zgłaszającym największe trudności w dostosowaniu sprzętu, ale nie będzie to jedyna forma działania. Planowane jest jednoczesne przeprowadzenie szkoleń w gimnazjach, dzięki którym ich uczniowie będą mogli wspomóc swoich rodziców, dziadków, sąsiadów.

reklama

Gdy tylko znane będą dokładniejsze ustalenia akcji, portal Turek.net.pl poinformuje o tym swych Czytelników.  Jest to działanie o tyle ważne, że przecież na osoby starsze – o czym alarmuje Policja – dybią rozmaici naciągacze, chcący pod pretekstem pomocy i sprzedaży „szemranego”sprzętu RTV nieco się wzbogacić.

AW
Foto: Oskar Kendzierski, Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Gdańskiej w Gdańsku

Podobne artykuły

Kobiece święto piękności. V edycja pokazu...

Kobiece święto piękności. V edycja pokazu Pretty Woman

08-03-2018
Ferie z Techniką 2018

Ferie z Techniką 2018

23-02-2018
Oddaj krew w technikum

Oddaj krew w technikum

26-09-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama