środa 28 września 2022

Libuszy, Wacławy, Wacława

6°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Gimnazjaliści uczcili pamięć o Katyniu

Gimnazjaliści uczcili pamięć o Katyniu
 

12 kwietnia 2013 r. gimnazjaliści z dwójki zostali zaskoczeni widokiem stopniowo tworzonego „żywego obrazu” nawiązującego do zbrodni katyńskiej. Tym swoistym happeningiem gimnazjaliści uczcili pamięć o polskich żołnierzach rozstrzelanych przez bolszewików.

Podczas, gdy jeden uczeń, stylizowany na bolszewika, stawiał kolejne, symboliczne groby, korytarzami snuli się chłopcy poszukujący swoich krewnych, którzy zostali wywiezieni na Wschód we wrześniu 1939 r. Wraz z nimi krążyły dziewczęta ubrane w żałobne stroje. Napotkanym osobom wręczały małe zdjęcia w nadziei, że ktoś wskaże im, gdzie przebywają ich najbliżsi.

reklama

Wreszcie, podczas długiej przerwy, doszło do punktu kulminacyjnego, kiedy to wszyscy „odnaleźli” zaginionych na symbolicznym cmentarzu, wśród bezlistnych drzew. Tragedię Polaków podkreślał siedzący w smutnej zadumie uczeń w polskim mundurze.

Tym swoistym happeningiem, zakończonym „żywym obrazem”, gimnazjaliści uczcili pamięć o polskich żołnierzach rozstrzelanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie w 1940 r. przez bolszewików na rozkaz Stalina. Uczniowie mieli okazję poczuć tamten klimat, zrozumieć, co przeżywały rodziny poszukujące swoich najbliższych.

Ze zbrodnią katyńską swoiście związała się katastrofa powietrzna, w której zginął m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński ze swoją żoną. Para prezydencka została również upamiętniona odpowiednią tablicą.

Patriotyzmu można uczyć w różny sposób. Happening jest alternatywną formą tego procesu, autentycznie angażującą młodych ludzi.

reklama

Materiał prasowy Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku

2
3

Podobne artykuły

Zaginął 46-letni turkowianin. Wiesz coś na jego...

Zaginął 46-letni turkowianin. Wiesz coś na jego...

14 czerw.

"Pokaż, co czujesz!" czyli Niebieski Happening w...

6 kw.
Happening

Happening "Kwarantanna nie chroni przed przemocą" w...

09-07-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama