Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

20°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Odwiedź Planetę Energii i ucz się bawiąc!

Odwiedź Planetę Energii i ucz się bawiąc!
 

W dniach 18 i 19 kwietnia mieszkańcy Turku i okolic będą mieli szansę zawitać do wyjątkowego mobilnego centrum naukowo–rozrywkowego. „Planeta Energii” zjawiła się w naszym mieście dzięki staraniom uczniów Szkoły Podstawowej nr 1.

Pojawienie się „Planety Energii” w Turku to nic innego, jak nagroda główna w konkursie edukacyjnym Grupy ENERGA. Ten miał na celu – jak informują jego Organizatorzy – propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz promowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych i proekologicznych postaw.  Tak więc oto  mobilne centrum naukowe ruszyło w  Polskę, by „zakotwiczyć” w 10 miastach, z których pochodzą laureaci tegorocznej edycji konkursu.

reklama

Turkowianom ową atrakcję zagwarantowali poprzez swoją doskonałą postawę we wspomnianym konkursie uczniowie z klasy III „D” Szkoły Podstawowej nr 1 oraz pani Grażyna Sujewicz. Osoby te zrealizowały takie działania, jak  spotkanie z elektrykiem, wizyta w muzeum pod hasłem "Gdyby nie było elektryczności", zajęcia plastyczne itd. Dzieci przeprowadziły także w lokalnych sklepach wywiady środowiskowe, dotyczące zużycia prądu. Dużą aktywnością wykazali się także rodzice, którzy np. sprawdzili klasy energetyczne urządzeń, znajdujących się w ich domach. Komisję Konkursową zaskoczył rozmach wspomnianych działań,  co finalnie poskutkowało zwycięstwem reprezentantów turkowskiej podstawówki w III edycji programu ENERGI, w której – co ważne - wzięło udział prawie 300 pedagogów i 4,2 tys. uczniów.

Jak informują Organizatorzy przedsięwzięcia, „Planeta Energii” zlokalizowana będzie przed halą widowiskowo-sportową przy ulicy Parkowej. W godzinach 9:00-14:00 miasteczko będzie dostępne dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych w Turku, a od godz. 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Osoby, które odwiedzą mobilne centrum naukowo–rozrywkowe będą mogły dowiedzieć się, jak uzyskać prąd z cytryny, ile siły potrzeba do rozerwania elektromagnesów, a także uzyskają odpowiedź na pytanie, jak to się dzieje, że żarówka świeci? Ponadto zainteresowani będą mogli obejrzeć Film 3D o Energoludkach, zobaczyć pokazy i eksperymenty naukowe (prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego) oraz wezmą udział w multimedialnych zabawach edukacyjnych.

Wizyta „Planety Energii” w Turku będzie się wiązać także z pewnym elementem rywalizacji. Otóż zarówno w czwartek jak i piątek, po godzinie 15:00 śmiałkowie będą mogli zasiąść na sześciu – podpiętych do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna – rowerków stacjonarnych. Gdyby turkowianie wytworzyli siłą swych mięśni więcej energii niż mieszkańcy pozostałych 9 miast, to uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 1 otrzymaliby  dodatkową nagrodę.

reklama

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawuje Burmistrz Miasta Turku Zdzisław Andrzej Czapla. Patronat honorowy nad programem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus oraz portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

Opracował: AW
Fot. M. Derucki

Podobne artykuły

Nowoczesne rodzicielstwo zastępcze - rozmowa z...

Nowoczesne rodzicielstwo zastępcze - rozmowa z Edytą...

10-07-2019
Zadbamy o szpital, aby szpital zadbał o pacjentów

Zadbamy o szpital, aby szpital zadbał o pacjentów

08-04-2019
Wszystko zaczęło się od psa, który jeździł koleją

Wszystko zaczęło się od psa, który jeździł koleją

31-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama