środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Polsko-niemiecka współpraca ZST trwa w najlepsze

Polsko-niemiecka współpraca ZST trwa w najlepsze
 

Wygląda na to, że wymianę doświadczeń i wspólną realizację działań przez Zespół Szkół Technicznych i Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau w najbliższym czasie czeka nieustanny progres. W bieżącym tygodniu Turek odwiedziła reprezentująca ową placówkę edukacyjną koordynatorka Eveline Theussen, która wypowiadała się o uczniach ZST i podejmowanych przez turkowską szkołę działaniach w samych superlatywach.

Pani Eveline pojawiła się w Turku po raz pierwszy, a uroki naszego powiatu, jak i regionu starał się zaprezentować jej Krzysztof Świerk, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych. Goście z Niemiec (z koordynatorką KBWR w Duisburgu do naszego miasta przybyła także niemiecka uczennica, by odbyć praktyki w firmie PROFIm) zwiedzili nie tylko Turek, ale zawitali też do Lichenia, nad zbiornik Jeziorsko i do Uniejowa. Panie spotkały się również ze starostą Zbigniewem Bartosikiem, a Eveline Theussen – co oczywiste – przyjrzała się temu, jakie warunki do nauki stwarza młodzieży ZST. Gość zza naszej zachodniej granicy stwierdził, iż nie spotkał się jeszcze z tak dobrym wyposażeniem, jeśli chodzi o szkołę techniczną.

reklama

W czasie wtorkowego spotkania w murach Zespołu Szkół Technicznych Eveline Theussen wskazywała, iż współpraca tejże szkoły i Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau przebiega na sympatycznej wręcz płaszczyźnie, a osoby w nią zaangażowane potrafią się porozumieć w każdym temacie, co rzecz jasna doprowadza do sytuacji nawiązania naprawdę bliskiego partnerstwa. Wiele ciepłych słów padło także pod adresem miejscowej młodzieży. Gość z Niemiec mówił o tym, że uczniowie ZST podczas wymian kulturowych i praktyk wywarli na naszych zachodnich sąsiadach jak najbardziej pozytywne wrażenie. Zdaniem Eveline Theussen są to osoby otwarte na nowe wyzwania, a także życzliwe i gościnne. Te właśnie cechy pozwoliły na to, że w trakcie różnego rodzaju spotkań grupy młodych Polaków i Niemców szybko i skutecznie integrowały się. Młodzież, która poznała się dzięki współpracy dwóch wspomnianych placówek edukacyjnych do dziś utrzymuje ze sobą kontakt, np. dzięki portalom społecznościowym.

Jeśli chodzi o współpracę polskiej i niemieckiej szkoły, to kontynuowana będzie wymiana praktyk, a wolą władz obu placówek jest rozszerzenie wspólnych poczynań np. o eTwinning (forma współpracy szkół w Europie prowadzona za pośrednictwem mediów elektronicznych itd.) – Są to projekty, w ramach których można spotkać się online. Tu nastawilibyśmy się na polepszenie umiejętności językowych, głównie języka angielskiego i niemieckiego. Uczniowie w grupach mogliby się spotykać z niemieckimi rówieśnikami, tego typu wideokonferencje już przeprowadzaliśmy  – wyjaśniał Krzysztof Świerk. Ponadto nauczyciele ZST jesienią tego roku będą mogli wziąć udział w specjalnym seminarium, poświęconym współpracy międzynarodowej, a sama placówka rozważa możliwość przyłączenia się do programu Comenius.

Podczas spotkania w dniu 16 kwietnia Eveline Theussen stwierdziła, iż szkoła którą reprezentuje czyli Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau jest dumna z tego, że ma takiego partnera, jak Zespół Szkół Technicznych w Turku.

AW

Polsko-niemiecka współpraca ZST trwa w najlepsze

Podobne artykuły

Lewica z lekiem na PiSowskie zło. Konferencja...

Lewica z lekiem na PiSowskie zło. Konferencja...

11 list.
Wideo: Celują w seniorów i nauczycieli. Już za...

Wideo: Celują w seniorów i nauczycieli. Już za rok...

8 list.
Zaraża przygodą i pasją. Małgorzata Kornacka z...

Zaraża przygodą i pasją. Małgorzata Kornacka z...

22 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama