niedziela 27 września 2020

Damiana, Mirabeli, Wincentego

reklama

Do (wielkich) zmian w RiP-ie nie doszło

Do (wielkich) zmian w RiP-ie nie doszło
 

Mocno przesadzone okazały się krążące ostatnio plotki o tym, że w związku z konfliktem w RiP-ie, na najbliższym walnym zgromadzeniu dojdzie do odwołania Zbigniewa Bartosika z zarządu stowarzyszenia. Nie da się jednak ukryć, że wewnętrzych zgrzytów nie ma, chociażby pomiędzy panami Markiem Pańczykiem a Zbigniewem Bartosikiem.

Dnia 24 kwietnia, o godzinie 17:00 odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze członków Porozumienia Samorządowego Rozwój i Przyszłość. W zebraniu wzięły udział łącznie 24 osoby (spośród 45 wszystkich członków). Przewodniczącym walnego zgromadzenia został Zdzisław Niespodziański.

reklama

Zły czas dla rządzących

Zgromadzenie otworzył prezes PS RiP, Mirosław Broniszewski, który w swoim przemówieniu podkreślał, że polskie samorządy znajdują się obecnie w czasie niekorzystnym dla włodarzy, a pewne niepowodzenia nie są rezultatem złego zarządzania, lecz panującego kryzysu. Broniszewski narzekał również na lokalną prasę, która wg niego nie jest sprawiedliwa w ocenie działań włodarzy miasta i powiatu.

Prezes RiP wspomniał również o planach złożenia przez samorządy zagłębia konińsko-tureckiego wniosku na rewitalizacje terenów poprzemysłowych.

Zadłużenie szpitala to nie nowość

Po prezesie głos zabrał Zbigniew Bartosik, który złożył obszerne sprawozdanie ze swojej działalności, skupiając się głównie na „sprawie szpitala”. Starosta przedstawił historię zadłużenia szpitala i przekonywał zgromadzonych, że obecne zadłużenie szpitala nie jest winą obecnego zarządu, lecz istniało już w roku 1999 i systematycznie narastało aż do dziś. Bartosik przekonywał również, że poprzedni starosta Ryszard Bartosik, pomimo sprzyjających warunków (płynących m.in. od strony NFZ) nie wykorzystał szansy na restrukturyzację lecznicy.

reklama

Jednym z 3 pomysłów na poprawę sytuacji w SP ZOZ jakie przedstawił starosta była dzierżawa szpitala firmie zewnętrznej na okres ponad 20 lat. Jako przykład Bartosik podał szpital w Łasku, który był w znacznie większym zadłużeniu niż turkowski ZOZ.

Po staroście przemówił jeszcze Przewodniczący Rady Powiatu, Zdzisław Cichy. W swojej wypowiedzi poinformował on zebranych, że planuje zwoływać sesję powiatowa rzadziej, niż raz w miesiącu.

Wg Pańczyka wszystko co złe to LPS

Ostatni referat należał do Przewodniczącego Rady Miasta Turek, Marka Pańczyka. W trakcie swojego nieco chaotycznego wystąpienia Pańczyk odniósł się wpierw do sytuacji w mieście. Ustawę śmieciową nazwał „żywą bombą tego samorządu”, zapowiadając jednocześnie, że pomimo kolejnych prób obniżenia stawek śmieciowych przez radnych formacji LPS i Teraz Turek, ustalone kwoty nie ulegną obniżeniu. Radny zapowiedział, że ewentualna korekta nastąpi po roku funkcjonowania nowego systemu.

Marek Pańczyk wspomniał również, że w budżecie miasta zarezerwowane są środki na wykonanie dokumentacji związanej z wykonaniem ul. Zdrojki Lewe. Dokumentacja ma zostać w 99% sfinansowana przez miasto.

Najciekawsza w wypowiedzi Marka Pańczyka była próba wyjaśnienia tego, jak doszło do ustanowienia obecnego układu sił w radzie miasta. Przewodniczący stwierdził, że do rozłamu koalicji doszło w momencie, kiedy dwóch radnych PO, przeszło do LPS. Jak ujął to sam Pańczyk, „wtedy to w radzie rozpoczęła się komedia”. Skutkiem tego, jak tłumaczył dalej Pańczyk, zawiązała się 16-sto osobowa, niepisana koalicja oraz doszło do „dogadania się z burmistrzem”.

Jednak nieługo po samym walnym zgromadzeniu do redakcji dotarło pisemne wyjaśnienie, że słowo „koalicja”, to jedynie niefortunne sformułowanie ze strony "kolegi Pańczyka". - Takiej koalicji nie ma, jest jedynie porozumienie na rzecz dobrej pracy i współpracy – czytamy w liście.

Bez sprostowania natomiast obyła się wypowiedź Pańczyka dotycząca relacji miasto-powiat. - Jest gorzej, niż kiedykolwiek wcześniej - mówił Przewodniczący Rady Miasta, stwierdzając jednoznacznie, że współpraca ze starostą się nie układa.

Zarząd z absolutorium. Wszędybył nowym sekretarzem

Po sprawozdaniach obecni na sali członkowie PS RiP rozpoczęli głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi stowarzyszenia. Poza Dariuszem Wszędybyłem (przeciw) i Radosławem Idzikowskim (wstrzymujący się), obecni na walnym członkowie stowarzyszenia dali zarządowi zielone światło na kolejny rok.

Po rezygnacji Bogdana Kawki z członka stowarzyszenia, piastującego stanowisko sekretarza, ripmeni musieli uzupełnić skład zarządu. W głosowaniu jawnym na nowego członka zarządu wybrano Dariusza Wszędybyła.

Następnie członkowie partii dokonali kosmetycznych zmian w statucie oraz zadecydowali o założeniu profilu PS RIP na Facebook'u. Od tego roku za promocję stowarzyszenia będzie odpowiedzialny m.in. nowy członek RiP Mateusz Dutkiewicz, który zaoferował pomoc w tej materii.

MD

Podobne artykuły

To dobry czas na wymianę przyłączy - komunikat...

To dobry czas na wymianę przyłączy - komunikat PGKiM

05-11-2019
Wideo: Rusza budowa ulicy Zdrojki Lewe. Powiat...

Wideo: Rusza budowa ulicy Zdrojki Lewe. Powiat...

05-09-2019
Powiatowa beznadzieja. Czy władze powiatu myślą...

Powiatowa beznadzieja. Czy władze powiatu myślą...

20-11-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama