wtorek 25 września 2018

Aureli, Kamila, Kleofasa

reklama

Powiatowa beznadzieja. Czy władze powiatu myślą poważnie o Turku?

Powiatowa beznadzieja. Czy władze powiatu myślą poważnie o Turku? - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Miniony tydzień dostarczył kolejnych pocisków, które celnie trafiają w sam środek tarczy powiatowej beznadziei. Turek – centrum gospodarcze powiatu tureckiego – cały czas odczuwa deficyt inwestycji w infrastrukturę powiatową znajdującą się na jego terenie.

Samorząd Powiatu Tureckiego nie wykona ani metra asfaltu na ul. Zdrojki Lewe, ani nie przebuduje plastikowego ronda. Przynajmniej nie za dofinansowanie od wojewody. Wnioski o pieniądze na schetynówki przepadły na etapie oceny formalnej. A nic nie wskazuje na to, aby z budżetu samorządu powiatowego wydano jakieś pieniądze na te inwestycje.

reklama

Nie chodzi nawet oto, że sam jestem mieszkańcem Turku, który chciałby jeździć po nowej nawierzchni. Czy się to komuś podoba czy nie, Turek napędza gospodarkę okolicznych gmin. Wskazują na to wyniki ostatniego rankingu gmin rozwijających się w sposób zrównoważony, opracowanego przez ekspertów Politechniki Warszawskiej. Turek znalazł się w nim na 34 pozycji w swojej kategorii. Podobnym wynikiem w swojej kategorii mogła poszczycić się jedynie gm. Przykona (53 miejsce). Pozostałe miasta i gminy naszego powiatu znajdują się daleko za innymi gminami.

Tymczasem władze samorządu powiatowego, ze starostą Mariuszem Seńko na czele, zdają się ignorować ten fakt. Przypominam, że duża część mieszkańców powiatu tureckiego „korzysta” z Turku: tutaj pracuje i się uczy, robi zakupy, używa infrastruktury drogowej i sportowej, odwiedza instytucje kultury itp.

Fakt, władze powiatu „starają się” i składają jakieś wnioski. Ale wiadomo jak to jest z dobrymi chęciami. Tegoroczne wnioski powiatu tureckiego do „Programu budowy dróg lokalnych” zostały odrzucone już na etapie oceny formalnej. Czy podobny los spotkał tegoroczny wniosek o pieniądze z WRPO na modernizację SP ZOZ w Turku złożony jeszcze przez byłego dyrektora powiatowej lecznicy? Nie wiadomo, gdyż okazuje się, że nie jest to informacja publiczna. Faktem jest, że pieniędzy unijnych turkowski szpital nie otrzymał. Za to wydał 23 000 zł na opracowanie tego projektu. Cóż jednak znaczą dla SP ZOZ takie „grosze”. Wszak były już Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa zarabiał 10 000 zł. Na 1/4 etatu.

reklama

Na pocieszenie władze powiatowe zorganizują sobie kolejną Noworoczną Galę Samorządową. A mieszkańcy i odwiedzający gospodarcze centrum powiatu będą jeździć po nieremontowanych drogach powiatowych.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Wideo: Otwarcie wyremontowanego Oddziału...

Wideo: Otwarcie wyremontowanego Oddziału Ortopedii w...

7 wrz.
Szpital: Wyremontowany Oddział Ortopedii i...

Szpital: Wyremontowany Oddział Ortopedii i...

7 wrz.
Oddział Chorób Wewnętrznych w turkowskim...

Oddział Chorób Wewnętrznych w turkowskim szpitalu z...

6 wrz.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama