Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

SLD nie chce prywatyzacji SP ZOZ

SLD nie chce prywatyzacji SP ZOZ
 

Tak dla zmian mających na celu ratowanie szpitala, nie dla prywatyzacji - tak prezentuje się w dużym uproszczeniu stanowisko lokalnych struktur SLD w sprawie turkowskiej placówki medycznej. – Jeśli dojdzie do zmiany właścicielskiej, to ona wydaje się być atrakcyjna w pierwszym momencie, ale ona zawsze prowadzi do tego, że właściciel wykonuje tylko te usługi, które są zyskowne i opłacalne – ostrzegała Elżbieta Streker-Dembińska.

W poniedziałek 29 kwietnia o godz. 16:30 w biurze Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy ul. 3 Maja miało miejsce posiedzenie Rady Powiatowej SLD w Turku. Tuż po nim odbyła się konferencja prasowa, a uczestniczyli w niej m.in. poseł Tadeusz Tomaszewski, była posłanka Elżbieta Streker-Dembińska oraz szefa wojewódzkiego SLD Wiesław Szczepański. Reprezentanci lokalnej lewicy podzielili się z dziennikarzami swoją wizją działań, mających na celu ratowanie SP ZOZ.

reklama

Jesteśmy zdecydowanie przeciwko prywatyzacji w naszym szpitalu, rozumianej jako zmiana właściciela. Po drugie - na podstawie uzyskanych informacji wnioskujemy do Zarząd Powiatu o rozważenie innej - niż dotychczas rozpatrywana - formy zarządzania szpitalem. (…) Mamy już dobre przykłady samorządów powiatowych i przyjętych tam rozwiązań w Pleszewie i w Rawiczu. Oczekujemy także na końcowe wnioski z kontroli RIO w sprawie szpitala, które mogą w sposób istotny wpływać na wybór nowej formuły zarządzania nim. (...) Przed wypracowaniem ostatecznego stanowiska w sprawie szpitala będziemy nadal w starannym kontakcie ze związkami zawodowymi i innymi partnerami społecznymi – o stanowiskach przyjętych w poniedziałek przez Radę Powiatową SLD informował Marian Mirosław Marczewski.

Z pewnym optymizmem o dalszych losach szpitala mówił Tadeusz Tomaszewski. Zdaniem posła turkowski szpital, dysponujący kontraktem przekraczającym 30 milionów złotych, nawet pomimo pokaźnej straty za ubiegły rok, powinien być w stanie dalej funkcjonować w formule SP ZOZ. – Wymaga to oczywiście dobrego managera i po prostu zmian w szpitalu. Wiemy, że tutaj kulą u nogi jest skumulowane zadłużenie z ubiegłych lat, w tym zadłużenie wymagalne sięgające blisko 4 milionów złotych. Zarząd Powiatu ma dość trudną decyzję w tej chwili, biorąc pod uwagę stan finansów publicznych – mówił parlamentarzysta. – Trzeba wreszcie wybrać managera, wolnego od lokalnych i rodzinnych układów.

Wątpliwości co do tego, że potrzebne są szybkie i zdecydowane decyzje nie miała  Elżbieta Streker-Dembińska: – Przemawia przez nas ogromna troska o mieszkańców Turku, ale również o pracowników szpitala. Brak decyzji jest najgorszą decyzją. Życie w takim zawieszeniu nie daje pracownikom ułożyć sobie życia, zaplanować przyszłości, wprowadza niedobrą atmosferę wśród mieszkańców. (…) Należy wybrać rozwiązanie najbezpieczniejsze dla pacjentów, które da pewność, że samorząd nie utraci kontroli nad szpitalem.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Marian Mirosław Marczewski zaprosił mieszkańców Turku i okolic do wzięcia udziału w obchodach Święta Pracy, które w dniu 1 maja w Turku zorganizują członkowie OPZZ, SLD i TSM. W programie uroczystości: wiec 1-majowy na parkingu przed Klubem ,,Barbórka", okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wojny, a także festyn i loteria fantowa. Początek wydarzenia o godz. 10:00.

AW
Fot. M. Derucki

reklama
2
3
4

Podobne artykuły

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy...

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy SP1....

11 sierp.
Parówki dla wszystkich, banany dla Jasaka....

Parówki dla wszystkich, banany dla Jasaka. 1-majowy...

1 maj.
Już za tydzień 1-Maja Święto Ludzi Pracy. Nowa...

Już za tydzień 1-Maja Święto Ludzi Pracy. Nowa...

25 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama