sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

"Chcemy Europy socjalnej!". 1-Majowy wiec w 20. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej

Wiec 1-majowy w Turku 

Tradycyjnie już coroczne obchody Święta Ludzi Pracy 1 Maja zgromadziły przed pomnikiem "Nigdy więcej wojny", członków i sympatyków ugrupowań lewicowych. Wiec zorganizowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Nową Lewicę odbył się w tym roku pod hasłem „Chcemy Europy socjalnej!”.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.00 odegranie hymnu państwowego, po którym wypuszczono tradycyjnie gołębie, symbol pokoju. Następnie nadszedł czas na przemowy reprezentantów OPZZ i Nowej Lewicy. Wystąpienie przewodniczącego lokalnych struktur Lewicy w Turku, Mariana Mirosława Marczewskiego prezentujemy poniżej.

reklama

Szanowni Zebrani Drodzy Przyjaciele

Jeszcze tydzień temu, przeraźliwie zimno, deszcze, grad i zawierucha a dzisiaj 1 Maja piękna, słoneczna pogoda i tak już od wielu lat.

Wyobraźcie bowiem sobie, że w dniu dzisiejszym mija 31 rocznica odkąd po transformacji ustrojowej, każdego 1-go Maja uroczyście obchodzimy w Turku Święto Ludzi Pracy. Mam to szczęście, że wokół mnie skupiona jest grupa przyjaciół, działaczek i działaczy Lewicy z którymi powiedzieliśmy sobie, że dopóki sił i zdrowia starczy będziemy to wyjątkowe święto w naszym mieście organizować. Święto zrodzone w walce o prawa pracownicze, godną płacę i godne życie. Ta walka w przeszłości okupiona była krwią i życiem wielu ludzi, którzy walczyli o byt własny i swoich rodzin. Nie zapominajmy o tym. Nie zapominajmy szczególnie teraz, w czasie gdy światem rządzą ponadnarodowe olbrzymie korporacje dla których człowiek pracy jest trybikiem mającym przynosić dodatkowy zysk, a któremu na różne sposoby ogranicza się prawa pracownicze i zdobycze socjalne, utrudnia zakładanie i działalność związków zawodowych. Związków których działalność była i jest przez neoliberałów deprecjonowana, ośmieszana. Wmawia się ludziom pracy, że związki są zbędne, że to wolny rynek jest jedynym regulatorem gospodarki a dobry właściciel sam zadba o pracowników. Doktryna ta kompletnie się skompromitowała szczególnie w czasach pandemii COVID kiedy okazało się, że współczesny kapitalizm jest całkowicie zależny od szerokiej interwencji państwa. Lewica zawsze będzie z ludźmi pracy, Lewica zawsze będzie wspierać związki zawodowe.

Moi Drodzy

Korzystając z okazji chcę Wam w imieniu własnym, Joanny Maciejewskiej, Pawła Kwiatkowskiego, Anity Dzieciątkowskiej-Pieścik, wszystkich którzy z rekomendacji Lewicy kandydowali w wyborach samorządowych złożyć najserdeczniejsze podziękowania za tak liczne poparcie jakiego nam udzieliliście . Dzięki Waszym głosom zdobyliśmy trzy mandaty w Radzie Miasta i nie zawaham się powiedzieć, że to dzięki nam, dzięki dużemu poparciu jakie otrzymaliśmy, także członkowie Platformy Obywatelskiej zdobyli dwa mandaty. Pozostałe dwa mandaty z listy Koalicji Obywatelskiej zdobyli kandydaci niezależni. Zapewniam Was, że my nie zostaliśmy radnymi dla zaszczytów i apanaży. Zrobimy wszystko aby zrealizować nasz program, nasze obietnice wyborcze. Za priorytetowe uznajemy działania na rzecz oświaty, budownictwo komunalne na wynajem, zdecydowaną poprawę stanu dróg i ulic, poprawę bezpieczeństwa obywateli, nie dopuszczenie do podwyżki opłat komunalnych i podatków , zwiększenie środków na sport dzieci i młodzieży, wspieranie inicjatyw obywatelskich choćby takich jak stowarzyszenie „Przystań” skupiające wokół siebie liczne grono, wspaniałych młodych ludzi. Odnieśliśmy jako Lewica już pierwszy sukces, bowiem to po naszych interwencjach starosta i burmistrz po wielu latach absurdalnych zachowań wspólnie zorganizowali obchody świąt majowych.

Drodzy Przyjaciele

Dla nas 1 Maja to dzień wyjątkowy także dlatego, ponieważ to Lewica, rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy dwadzieścia lat temu wprowadził nasz kraj do wielkiej rodziny narodów Europy-do Unii Europejskiej. Tylko ktoś wyjątkowo nieodpowiedzialny, z „klapkami na oczach” nie dostrzega jak olbrzymie, pozytywne zmiany dokonały się w naszym kraju. W tym czasie do Polski napłynęło 190 miliardów euro netto, podkreślam netto. To setki kilometrów nowych dróg i ulic, napływ nowoczesnych technologii, swoboda przemieszczania się, możliwość podejmowania nauki i pracy, olbrzymi skok cywilizacyjny na wsi, wyposażenie klinik i szpitali w nowoczesną aparaturę, można wymieniać bez końca. Polska usiana jest tablicami „Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej”. Ale widzimy też jak ta Unia zbiurokratyzowała się. Nie zgadzamy się z wszystkimi zapisami dotyczącymi „Zielonego Ładu”, z niekontrolowanym napływem produktów rolnych z Ukrainy czy proponowanymi rozwiązaniami dotyczącymi relokacji uchodźców. Ten rząd twardo walczy w Unii o przyjęcie korzystnych dla nas rozwiązań i tą walkę wygrywa. To ten rząd doprowadził do tego, że do Polski napływają już pierwsze transze ze 137 miliardów euro które zasilą Krajowy Plan Odbudowy. Nie dajmy się zwieść, oszukać tym, którzy bredzą o wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Popatrzcie na Wielką Brytanię, co tam się stało, z jakimi kłopotami się borykają. Żeby nie wstyd, że dali się tak omamić demagogom chętnie by do Unii wrócili. Dlatego w czerwcowych wyborach do Unii Europejskiej w naszym okręgu głosujemy na liderkę listy Lewicy Joannę Scheuring – Wielgus.

Szanowni Zebrani

Osiem lat rządów PiS to lata w znacznej mierze dla Polski stracone. To nagminne łamanie Konstytucji, kompletne rozmontowanie systemu prawa, skonfliktowanie z sąsiadami, paranoiczne poszukiwanie i tworzenie wrogów, niszczenie przeciwników politycznych przy wykorzystaniu pozaprawnych metod. Nie ma dnia abyśmy nie dowiadywali się o gigantycznych aferach, zagrabianiu olbrzymich pieniędzy o mafijnych wręcz powiązaniach funkcjonariuszy PiS i osób z nimi skoligaconych. Głęboko wierzę, że rządzącym nie zabraknie determinacji aby te wszystkie przestępstwa ujawnić a odpowiedzialnych postawić przed organami prawa. Nasi przedstawiciele w koalicyjnym rządzie są gwarantami tego, że tak się stanie. Są gwarantami, że wszelkie nasze prawa socjalno-bytowe zostaną zachowane, mało tego, będą poszerzone. Tak samo jak prawa obywatelskie, szczególnie prawa kobiet.

Drodzy Przyjaciele

Wielu z nas z przerażeniem patrzy w którą stronę zmierza współczesny świat. Jesteśmy codziennie karmieni przez media informacjami o toczących się wojnach, setkach tysięcy zabitych, rannych, kalekach. Osieroconych dzieciach, zgwałconych kobietach. Zarzuca się nas informacjami o tysiącach czołgów, samolotów, pojazdów opancerzonych, wyrzutniach rakiet, dronach, coraz bardziej wymyślnych machinach niosących śmierć i spustoszenie. Miliardy dolarów, czy euro zamiast na walkę z głodem, infrastrukturę, opiekę zdrowotną, naukę, ochronę środowiska idą na zabijanie, na niszczenie, a wojskowi cały czas mówią mało i mało. Czy ktoś to przerwie. My Polacy tak strasznie doświadczeni przez wojny jednoznacznie potępiamy agresję Putina, niesiemy pomoc Ukrainie ale ja osobiście zadaję sobie też pytanie, czy na świecie są przywódcy którzy powiedzą trzeba skończyć to szaleństwo, trzeba usiąść do stołu rokowań, trzeba szukać porozumienia. Czy jedynym rozwiązaniem ma być wojna. Lewica na swoich sztandarach zawsze miała hasła wzywające do pokoju. Było wiele naszych inicjatyw pokojowych na forum światowym jak choćby plan Rapackiego zawierający propozycję utworzenia strefy bezatomowej w Europie Środkowej, były i inne. Czy nie pora więc aby to Lewica wystąpiła z wezwaniem „Stop Wojnie”, „Pora na Rokowania”, „Chcemy Pokoju na Świecie”, a więc,

Niech Żyje Pokój Niech Się Święci 1 Maja

Dziękuję za uwagę.

Po przemówieniu Marian Marczewski wraz z Joanna Maciejewską wypuścili gołębie i odegrano Warszawiankę. Końcowym akcentem 1-Majowego spotkania było złożenie kwiatów pod pomnikiem "Nigdy więcej wojny". Tradycyjnie po części oficjalnej wszyscy zebrani mogli skosztować ciszących się dużą popularnością 1-Majowych Parówek w Pubie „Pod Papugami”.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Wiec 1-majowy w Turku2
Wiec 1-majowy w Turku3
Wiec 1-majowy w Turku4
Wiec 1-majowy w Turku5
Wiec 1-majowy w Turku6
Wiec 1-majowy w Turku7
Wiec 1-majowy w Turku8
Wiec 1-majowy w Turku9
Wiec 1-majowy w Turku10
Wiec 1-majowy w Turku11
Wiec 1-majowy w Turku12
Wiec 1-majowy w Turku13
Wiec 1-majowy w Turku14
Wiec 1-majowy w Turku15
Wiec 1-majowy w Turku16
Wiec 1-majowy w Turku17
Wiec 1-majowy w Turku18
Wiec 1-majowy w Turku19
Wiec 1-majowy w Turku20
Wiec 1-majowy w Turku21
Wiec 1-majowy w Turku22
Wiec 1-majowy w Turku23
Wiec 1-majowy w Turku24
Wiec 1-majowy w Turku25
Wiec 1-majowy w Turku26
Wiec 1-majowy w Turku27
Wiec 1-majowy w Turku28
Wiec 1-majowy w Turku29
Wiec 1-majowy w Turku30
Wiec 1-majowy w Turku31
Wiec 1-majowy w Turku32
Wiec 1-majowy w Turku33
Wiec 1-majowy w Turku34
Podobne artykuły
Majówka po turkowsku. Przed nami wyjątkowy...

Majówka po turkowsku. Przed nami wyjątkowy weekend w środku tygodnia!

29 kw.
Joanna Maciejewska powyborcze podziękowania

Joanna Maciejewska powyborcze podziękowania

18-10-2023
Trochę po nowemu, trochę po staremu. Jak...

Trochę po nowemu, trochę po staremu. Jak wypadli powiatowi kandydaci?...

17-10-2023
Wideo: Postawmy na tych, którzy są stąd!...

Wideo: Postawmy na tych, którzy są stąd! Nowa Lewica przedstawia...

02-09-2023
Listy do redakcji: Co wy na to Panowie....

Listy do redakcji: Co wy na to Panowie. Godzicie się?

26-07-2023
Listy do redakcji: Nic o nas bez nas

Listy do redakcji: Nic o nas bez nas

29-06-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama