sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Czad i Ogień: Początek sezonu grzewczego

Czad i Ogień: Początek sezonu grzewczego - foto: materiał prasowy
foto: materiał prasowy 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku w związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym apeluje do zwrócenia szczególne uwagi na zabezpieczenie gospodarstw domowych przed możliwością powstania pożarów.

Okres wzmożonej eksploatacji urządzeń grzewczych powoduje wzrost prawdopodobieństwa powstania pożaru w budynkach mieszkalnych. Potencjalnym miejscem powstania pożaru mogą być piece centralnego ogrzewania oraz różnego rodzaju urządzenia grzewcze tj. grzejniki elektryczne i gazowe, które stają się wyjątkowo niebezpieczne w przypadku pozostawienia ich bez nadzoru w pobliżu materiałów palnych takich jak drewniane i tapicerowane meble, odzież, firany, zasłony oraz inne elementy wystroju wnętrz. Wadliwe funkcjonowanie urządzeń grzewczych może doprowadzić do pożaru, którego niekontrolowany rozwój może skutkować całkowitym zniszczeniem budynku mieszkalnego, a nawet budynków sąsiednich.

reklama

Nieprawidłowe działanie urządzeń grzewczych powoduje nie tylko ryzyko powstania pożaru, ale także uwolnienia do otoczenia niezwykle niebezpiecznego tlenku węgla, który potocznie nazywany jest czadem. Ciągłe badanie przyczyn oraz przebiegu rozwoju pożarów w budynkach mieszkalnych dowodzi, że około 80% ofiar pożarów zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a nie wskutek bezpośredniego oddziaływania płomieni.

Z danych statystycznych opublikowanych przez Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej za okres od września 2015 roku do końca marca 2016 roku wynika, że 2229 osób uległo zatruciu tlenkiem węgla, z czego 50 osób poniosło śmierć, natomiast w wyniku pożarów rannych zostało 2201 osób, a 304 poniosło śmieć (dane dotyczące ilości ofiar śmiertelnych nie uwzględniają osób, które poniosły śmierć w trakcie hospitalizacji).

Badania przeprowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji obrazują, że 41% Polaków błędnie twierdzi, że potrafi rozpoznać czad, a co czwarty z nas uważa, że wyczuje czad po zapachu lub dymie. Zagrożenie jakie powoduje tlenek węgla jest szczególnie wysokie ze względu na całkowitą obojętność ludzkich zmysłów na jego obecność. Czad jest bezbarwny i bezwonny, dlatego często jest nazywany cichym zabójcą. Do objawów zatruciem tlenkiem węgla należy: obniżona koncentracja, lekki ból głowy, nudności, senność, a nawet śmierć.

reklama

Ryzyko powstania pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla można w dużym stopniu zminimalizować poprzez odpowiedni nadzór nad urządzeniami grzewczymi oraz poprzez zastosowanie autonomicznej czujki dymu lub tlenku węgla, która w przypadku powstania zagrożenia skutecznie ostrzeże mieszkańców.

Jednocześnie KP PSP w Turku przypomina o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych. Brak czyszczenia kominów najczęściej doprowadza do powstania pożaru sadzy, energicznie wydobywające się iskry z komina mogą spowodować przeniesienie pożaru na sąsiednie budynki. Okresowe czyszczenie przewodów kominowych powinno odbyć się co najmniej raz na 3 miesiące w budynkach ogrzewanych paliwem stałym (drewno, węgiel, eko-groszek itp.), co najmniej raz na 6 miesięcy w budynkach ogrzewanych gazem lub olejem opałowym, a w przypadku lokali gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu.

Zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do zaleceń producentów urządzeń grzewczych przyczyni się do zmniejszenia ryzyka pożarowego, a tym samym bezpieczeństwa życia i zdrowia naszego i naszych współlokatorów.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż gasić!

materiał prasowy

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Wyróżnienie, awansy oraz dzielenie opłatkiem w...

Wyróżnienie, awansy oraz dzielenie opłatkiem w PSP.

19-12-2019
Arkadiusz Przybyła nowym zastępcą Komendanta...

Arkadiusz Przybyła nowym zastępcą Komendanta...

16-12-2019
Niebezpieczna burza przeszła przez powiat...

Niebezpieczna burza przeszła przez powiat turecki -...

18-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama