Czterech oskarżonych i jedno śledztwo w toku. Pierwsze rezultaty rozbicia grupy okradającej Polsat i NC+
Zakończyło się dochodzenie Komendy Powiatowej Policji w Turku wobec czterech osób z wykrytej w 2019 roku grupy okradającej Polsat i NC+. Wobec jednej z osób postępowanie jest nadal w toku. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Turku.
Podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Okręgowej w Koninie w zeszłym roku poinformowano o wykryciu grupy nielegalnie udostępniającej sygnał telewizyjnych platform cyfrowych. Wówczas w styczniu 2019 r. turkowscy policjanci zatrzymali sześć osób, które drogą elektroniczną świadczyły niedozwolone usługi. „Oskarżeni wykupywali u operatorów najdroższe pakiety kanałów telewizyjnych, wraz z dekoderem i anteną satelitarną, a następnie przerabiali inne dekodery, przekazywali je klientom. Za ich pośrednictwem za 30 zł miesięcznie przesyłali im kod dostępu. Tym sposobem odbiorca dysponował wszelkimi kanałami danej platformy”. - przekazał prokurator Kasprzak podczas zeszłorocznej konferencji.
Jak informuje Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prokurator Aleksandra Marańda na chwilę obecną zakończono dochodzenie w sprawie czwórki ze wspomnianej grupy. Oskarżeni o przestępstwa z art. 6 ust. 1 i 6 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną zawarli ugodę z pokrzywdzonymi firmami tj. Cyforwym Polsatem i ITI Neovision S.A co skutkowało wnioskiem o umorzenie warunkowe. Artykuł 6 wspomnianej ustawy przewiduje karę do 3 lata pozbawienia wolności. Wobec jednej z osób postępowanie jest nadal w toku.
Ze śledztwa wyłączono materiały wobec osób korzystających z urządzeń niedozwolonych czyli „klientów” końcowych wykrytej grupy. Wobec tych osób prowadzone są dalsze czynności śledcze. Wg informacji z konferencji prokuratury w 2019 roku może być to grubo ponad 600 osób nielegalnie pobierających sygnał telewizyjny.