poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Rolnik powinien płacić mniej za wodę?

Rolnik powinien płacić mniej za wodę?
 

Podczas XXXVIII Sesji Rady Gminy Brudzew tamtejsi samorządowcy uchwalili nowe taryfy opłat za wodę i ścieki. Dyskusję nad tą kwestią ożywił nieco radny Budynek wskazujący, że rolnik powinien ponosić mniejsze koszty zużycia wody, gdyż czerpie jej  - z przyczyn oczywistych - potężniejsze ilości, niż inni mieszkańcy. – Płaci i płacze, nie? – mówił o sytuacji standardowego hodowcy radny.

Po uwzględnieniu dopłat do taryf odbiorcy z gospodarstw domowych zapłacą za m3 dostarczonej wody nie 2,57 zł brutto jak dotychczas, ale 2,61 zł (dział. gospodarcza - 3,00 zł). Z kolei dostawcy ścieków z gospodarstw domowych zapłacą za m3 odprowadzanych ścieków nie obowiązujące jeszcze 3,05 zł, ale 3,24 zł brutto. Jak zauważył wójt Krasowski, pomimo podwyżki stawki i tak są niższe niż w większości ościennych gmin.

reklama

Nowe taryfy zostały przyjęte podczas głosowania jednomyślnie, ale nim do tego doszło, głos zabrał Józef Budynek. – Gmina Brudzew jest gminą wiejską. Ja przypomnę, że duża sztuka bydła potrzebuje dziennie ok. 60-70 litrów wody, świnia 20 litrów. Jak ktoś ma hodowlę, to ile musi zapłacić? Płaci i płacze, nie? (…) Gdyby można było zrobić jakiś rozdział, pozwolić np. na dwa liczniki: dla gospodarstwa i gospodarstwa domowego. By było bardziej sprawiedliwie, a nie tak do jednego worka – głośno zastanawiał się radny Budynek.  – Rolnicy mają dopłaty – skontrował ktoś z radnych.

Uczestnicy sesji nie mieli dobrych informacji dla Józefa Budynka. Rady usłyszał po prostu, że nie można liczyć na instalowanie większej ilości liczników, gdyż nie można różnicować taryf pod względem tego, przez kogo zużywana jest woda, jej wykorzystanie przez człowieka czy zwierzę nie robi różnicy. – W takim razie wychodzi na to, że od małp pochodzimy – odparł radny Budynek, a inny z samorządowców wyraził głośno zastanowienie co to będzie, gdy wypowiedziane słowa dotrą do uszu księdza Jacka Budy - proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie.

Konkretną propozycję dla Józefa Budynka miał radny Maciaszek sugerując, by narzekający samorządowiec czerpał wodę ze studni. Radny Budynek odparł jednak, iż pomimo posiadania aż dwóch studni wody w nich nie uświadczy, za sprawą suchości gruntu.

AW

Podobne artykuły

Będą nowe wozy dla strażaków z OSP Tuliszków i...

Będą nowe wozy dla strażaków z OSP Tuliszków i...

20 st.
Jak tanio ogrodzić działkę budowlaną?

Jak tanio ogrodzić działkę budowlaną?

26-06-2021
Kolejne zmiany w budżecie gminy Brudzew....

Kolejne zmiany w budżecie gminy Brudzew. Kolnica...

30-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama