czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

Chcieli wydać na psy 45 tys., wydadzą ponad 100

Chcieli wydać na psy 45 tys., wydadzą ponad 100
 

Jak pokazała poniedziałkowa XLIII sesja Rady Gminy Władysławów, na brak wyzwań nie może narzekać skarbnik Elżbieta Klanowska, trzymająca pieczę nad budżetem gminy. Okazało się bowiem, że np. na utrzymanie bezdomnych władysławowskich zwierząt w turkowskim schronisku trzeba będzie najprawdopodobniej przeznaczyć dwukrotnie większe środki, niż zakładano.

Podczas XLIII sesji Rady Gminy Władysławów samorządowcy mieli zająć się przyjęciem programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności. To jednak nie zapisy samego programu zmartwiły radnych, ale kwestie finansowe. W budżecie na rok 2014 na działania ujęte we wspomnianym dokumencie zapewniono środki w wysokości 45 000 zł. Tymczasem sam program mówi już o 109 000 zł.

reklama

Skąd wzięły się takie rozbieżności? Kwota 45 000 zł była naliczona zgodnie z dotychczas płaconymi rachunkami, ale sytuacja się zmieniła. Jeszcze niedawno gminie Władysławów wystarczało np. wydatkowanie kwot rzędu 2 700 - 3 000 zł miesięcznie na utrzymanie zwierząt w turkowskim schronisku, ale już od grudnia pułap wydatków podskoczył do blisko 6 000 zł.

Skąd taki wzrost? Otóż nie wszystkie bezdomne psy trafiały od razu do turkowskiego schroniska. Część z nich lokowana była tymczasowo przy władysławowskiej oczyszczalni, a jednocześnie trwały próby znalezienia im nowych domów. Chętni miłośnicy czworonogów mogli otrzymać w prezencie budę i 40 kg karmy. Stało się jednak tak, że gmina musiała zaprzestać tego oszczędnego dla niej działania i pełna „pula” zwierząt bezdomnych trafiła w grudniu do schroniska prowadzonego przez PGKiM. 

Co było powodem oddania psów do schroniska? – Jako Urząd Gminy nie możemy prowadzić ani przytuliska, ani schroniska. Musiałoby to robić stowarzyszenie albo przedsiębiorstwo. Jeśli chodzi o przepisy prawa, to nie mogliśmy tego czynić, choć przez 2 czy 3 lata to nieźle funkcjonowało, te pieski nie miały tam źle, znaleźliśmy kilku nowych właścicieli. Niestety, jeśli zaczęto mówić o Policji, Prokuraturze, łamaniu prawa, to niestety, musieliśmy podjąć decyzję o żeby psy przemieścić do schroniska w Turku – mówił podczas sesji Jarosław Szczap z Urzędu Gminy Władysławów.

reklama

Jak można było się dowiedzieć podczas XLIII sesji, w turkowskim schronisku przebywa aktualnie ok. 17 psów z terenu gminy Władysławów, a statystyczny koszt utrzymania jednego zwierzęcia w roku 2013 wyniósł w granicach ok. 500 zł miesięcznie, jak wskazała skarbnik Elżbieta Klanowska.

AW

Podobne artykuły

Uczniowie SP1 pomagają psiakom i kociakom!

Uczniowie SP1 pomagają psiakom i kociakom!

14 lt.
Dobra adopcja. Przygarnij psiaka z Dobrej

Dobra adopcja. Przygarnij psiaka z Dobrej

28-03-2019
Władysławów: Pożegnali wójta Zająca. Radni też...

Władysławów: Pożegnali wójta Zająca. Radni też...

06-11-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama