piątek 04 grudnia 2020

Barbary, Hieronima, Krystiana

reklama

Komisja doraźna zajmie się Bońką

Komisja doraźna zajmie się Bońką
 

Od kilku miesięcy samorządowcy z gminy Władysławów spierają się o to, czy Marian Bońka powinien stracić mandat radnego. Sprawę ma rozwikłać powołana w dniu 31 marca Komisja doraźna.

W listopadzie ubiegłego roku do wojewody wielkopolskiego wpłynęło pismo mieszkańców  Tarnowskiego Młyna (zdaniem niektórych jest to tylko i wyłącznie pismo sołtysa Golczyńskiego), dotyczące możliwości naruszenia przez Mariana Bońkę – radnego i zarazem prezesa stowarzyszenia „Tarnowski Młyn z Tradycją Ku Przyszłości” – ustawy o samorządzie gminnym. Próby rozwikłania tego problemu i przesądzenia o winie lub jej braku przypominały „odbijanie piłeczki”, gdyż radni woleli, by sprawę zbadał wojewoda, wojewoda wskazywał, iż mają zająć się tym radni. Sprawy do przodu nie posunęła poprzednia sesja Rady Gminy Władysławów. W jej trakcie mogła zostać powołana tzw. Komisja doraźna, która zbadałaby palącą kwestię, ale nie udało się jej stworzyć, gdyż nieco wcześniej salę opuściła prawie połowa radnych.

reklama

Do zagadnienia powrócono podczas sesji w dniu 31 marca. W jej trakcie zaprezentowana została opinia prawna, wystawiona przez mecenasa z warszawskiej kancelarii adwokackiej. Opinia sporządzona została na zlecenie gminy Władysławów. Można z niej wyczytać, iż „należy sformułować pogląd, że w nadesłanym materiale brak jest dowodów do przyjęcia, iż radny Bońka naruszył przepis art. 24 f. Ustawy o samorządzie gminnym”. Takie rozstrzygniecie nie do końca zadowoliło wszystkich radnych, a niektórzy stwierdzili wprost, iż wystawiający opinię mecenas najzwyczajniej w świecie otrzymał zbyt mało materiałów dotyczących sprawy Bońki, by kwestię można było rozpatrzyć w pełni. –  Ja uważam, że ta sprawa nie jest rzetelnie wyjaśniona – pomstował radny Józef Szustakowski, mówiąc o tym, że ze sprawą tą nie chce mieć już nic wspólnego, ale doskonale widzi, jak Bońka "obszedł prawo" i "oszukał mieszkańców".

Jak pokazał przebieg sesji, zamieszanie wokół mandatu Mariana Bońki zmęczyło już solidnie samorządowców, którzy dążą teraz do jego zakończenia. Po burzliwiej dyskusji i rozmowach w kuluarach w końcu udało się powołać do życia Komisję doraźną. Jej prace nie utkną w martwym punkcie, nie ma też co liczyć na jakikolwiek pat w czasie wypracowywania stanowiska, gdyż tworzą ją zaledwie trzy osoby – panowie Józef Lewandowski i Maciej Czaja, a także Ryszard Wypych, który stwierdził nawet publicznie, iż „pana Bońkę lubi i szanuje”.

AW

Podobne artykuły

Dyskutowali o prawie łowieckim i

Dyskutowali o prawie łowieckim i "boksowaniu się"...

12-06-2018
Międzylesie: Sołtys denerwuje strażaków, 1%...

Międzylesie: Sołtys denerwuje strażaków, 1% cieszy....

23-01-2018
Russocice: Wędrowali z Trzema Królami -...

Russocice: Wędrowali z Trzema Królami - Maciejem,...

06-01-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama