Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

piątek 17 września 2021

Franciszka, Lamberty, Narcyza

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Brudzew: Celebrowali wyjątkowe imieniny

Brudzew: Celebrowali wyjątkowe imieniny - foto: A. Wszędybył
foto: A. Wszędybył 

W dniu 23 kwietnia w całym kraju imieniny obchodzili rozmaici Wojciechowie. Obchodził je także i Wojciech z Brudzewa, a właściwie to świętowali je wspólnie mieszkańcy tejże miejscowości i gminy, którzy pamiętają o słynnym krajanie.

W środowe popołudnie mieszkańcy Brudzewa i okolic spotkali się na placu przy pomniku Wojciecha. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. wójt Cezary Krasowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Brudzewie - ks. kanonik Zbigniew Wróbel, czy też ks. Waldemar Kowal. Uczestnicy obchodów mogli m.in. obejrzeć występ dzieci z ZSG w Brudzewie. Młodzi ludzie przypomnieli wszystkim sylwetkę Wojciecha z Brudzewa – urodzonego w 1445r. matematyka i astronoma, profesora matematyki, filozofii i teologii Akademii Krakowskiej, którego śmiało można nazwać najwybitniejszą postacią XV-wiecznej krakowskiej szkoły astronomicznej. Jego uczniami byli między innymi:  Marcin z Olkusza, Jakub z Kobylina, Bernard Wapowski, Mateusz z Szamotuł czy Konrad Celtes oraz najbardziej chyba znany Mikołaj Kopernik. Właśnie na pamiątkę owej znajomości Wojciecha z toruńskim uczonym podczas środowych obchodów imienin brudzewianie zostali obczęstowani pysznymi pierniczkami.

reklama

Gdy zakończono już wspominanie osiągnięć i zasług Wojciecha, poszczególne delegacje, przybyłe na wyjątkowe imieniny, mogły już złożyć kwiaty pod pomnikiem solenizanta. Złożyli je reprezentanci Urzędu Gminy Brudzew, GOK „Wozownia”, ZSG w Brudzewie, Stowarzyszenia „Brudzewianki”, OSP, Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa itd. Wydarzenie umilił wszystkim również koncert  Orkiestry Dętej, a jego uczestnicy udali się potem na mszę świętą do miejscowego kościoła.

„Imieniny Wojciecha” odbyły się dzięki Towarzystwu Przyjaciół Brudzewa oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury "Wozownia".

AW

reklama

Więcej zdjęć w materiale "FOTO: Świętowali imieniny Wojciecha".

Podobne artykuły

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem w...

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem w...

z wczoraj
Po długiej przerwie spotkania autorskie wróciły...

Po długiej przerwie spotkania autorskie wróciły do...

7 wrz.
Narodowe Czytanie 2021 w...

Narodowe Czytanie 2021 w Bibliotece Publicznej Gminy...

6 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama