Dni Turku i Gminy Turek już za 5 dni!

wtorek 03 sierpnia 2021

Augustyna, Kamelii, Lidii

22°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Spotkanie z historią i Baczyńskim

Spotkanie z historią i Baczyńskim - foto: A. Wszędybył
foto: A. Wszędybył 

W ubiegłym tygodniu w grzymiszewskim Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbyło się wyjątkowe „Spotkanie z historią”, poświęcone sylwetce patrona tejże placówki edukacyjnej. Wydarzenie było dla młodych ludzi nie tylko okazją do zetknięcia się z samą twórczością Baczyńskiego, ale też do poszerzenia wiedzy o wydarzeniach II wojny światowej i  okresu Powstania Warszawskiego.

Wszystkich zgromadzonych w murach gimnazjum powitała jego dyrektor. – Baczyński swą twórczością wpisuje się w czasy nam bezpośrednio odległe, dalekie, w których nie mogliśmy uczestniczyć i znamy je lekcji z historii. Są to czasy, o których zawsze należy pamiętać, które należy przybliżać, chociażby po to, żeby znać naszą historię i próbować się z nią identyfikować, a także by w codziennym życiu oddawać jej hołd – mówiła do osób zgromadzonych na szkolnym holu dyrektor Izabela Gradecka, a przysłuchiwali się jej oprócz uczniów m.in. dyrektor Gimnazjum w Grzegorzewie - Danuta Abraś i dyrektor Muzeum Miasta Turku - Bartosz Stachowiak.

reklama

Wszyscy uczestnicy „Spotkania z historią” obejrzeli część artystyczną, podczas której zaprezentowano utwory napisane przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przed zebraną widownią pojawili się nie tylko grzymiszewscy gimnazjaliści, ale też goście z wspomnianego Grzegorzewa. Grupa „Panic at the stage” - w skład której wchodzą zarówno obecni uczniowie, jak i absolwenci grzegorzewskiego gimnazjum - zaprezentowała spektakl „Obłokom”. Sporą niespodziankę młodym ludziom sprawił także dyrektor Muzeum Miasta Turku. Bartosz Stachowiak przywiózł do Grzymiszewa unikatowe eksponaty z okresu II wojny światowej, które nastolatkowie mogli obejrzeć w jednej z sal lekcyjnych.

AW

Podobne artykuły

Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace...

Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace ekshumacyjne...

10 lip.
Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

23 czerw.
Wideo: 680 rocznica nadania praw miejskich i...

Wideo: 680 rocznica nadania praw miejskich i...

25 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama