wtorek 22 września 2020

Maury, Milany, Tomasza

reklama

Najlepsze wiejskie inicjatywy

Najlepsze wiejskie inicjatywy  - Foto: Biuro Senatorskie Ireneusza Niewiarowskiego
Foto: Biuro Senatorskie Ireneusza Niewiarowskiego 

W Licheniu odbył się drugi dzień konferencji ,,Wiejska Polska. Przedsiębiorcza Wieś zorganizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. W jej trakcie przyjęto deklarację, wręczono nagrody w konkursie ,,Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”  oraz odznaczenia państwowe  i ministerialne.

Ostatnia część konferencji dotyczyła wspomnienia ks. biskupa Romana Andrzejewskiego.  Niedzielę zakończyła XXII Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich.
Niedzielę rozpoczęło wręczenie odznaczeń państwowych. Minister Dariusz Młotkiewicz Srebrny Krzyż Zasługi wręczył Irenie Krukowskiej, Bożenie Pełdiak, Krystynie Rydlewskiej i Marii Nowak. Natomiast Brązowy Krzyż Zasługi Magdalenie Bawej. - Liderzy wiejscy wyzwalają nową energię. Bez niej nie będzie sukcesu wsi ani Polski – powiedział minister.

reklama

Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa wręczyła odznaki honorowe ,,Zasłużony dla Rolnictwa” za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Otrzymały je: Barbara Czachura, Renata Gilert-Gutt, Arleta Jaśniewicz, Grażyna Kaniewska, Ewa Korzuchowska, Monika Michalak i Maria Wymysło. Odznakę  Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego z rąk marszałka województwa Marka Woźniaka otrzymała Irena Wojciechowska.
- Irena Wojciechowska to perła, kobieta dynamit. Oby takich ludzi było w Polsce jak najwięcej – podkreśliła Z. Szalczyk.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego w  swoim wystąpieniu odniósł się do Wielkopolskiej Odnowy Wsi. - Nie ukrywam, że powstała ona za namową Irka Niewiarowskiego. Od 2009 roku na wsparcie inicjatyw wiejskich wydaliśmy ponad 10 mln zł.  Preferowaliśmy te wnioski, które łączyły Odnowę Wsi i Fundusz Sołecki – powiedział.

Następnie rozstrzygnięto konkurs ,,Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”  organizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.  W kategorii – Najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego wyróżnienie otrzymało sołectwo Bródki i sołectwo Konin z gminy Lwówek.  Pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Bieganowo  gm. Kołaczkowo, drugie – sołectwo  Zębowo gm. Lwówek i trzecie sołectwo Józefowo gm. Lwówek.

reklama

W kategorii – Najaktywniejszy mieszkaniec wsi wyróżnienie otrzymał Piotr Wojciechowski, sołectwo Bródki gm. Lwówek.  Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Frąckowiak, sołectwo Bieganowo gm. Kołaczkowo. Drugie – Bożena Kołek, sołectwo Dziadowice-Folwark gm. Malanów i trzecie Małgorzata Walkowiak, sołectwo Kamionki, gm. Kórnik. Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS podkreślił,  że Polska potrzebuje takich liderów wiejskich. 

Podsumował również dwa dni konferencji. Jej celem było: przygotowanie środowisk wiejskich do nowego rozdania unijnego 2014-2020, ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki i  pracy wiejskich liderek. W debacie udział wzięło ok. 600 osób, w większości kobiety. Całość spotkania można było podzielić na 3 bloki. Pierwszy to Forum Debaty Publicznej, w którym skupiono się na promocji dobrych praktyk. W drugim dobre praktyki dotyczyły przede wszystkim agroturystyki i turystyki.  Po raz pierwszy udział wzięły w nim panie ze Słowacji reprezentujące najstarszy w Europie Wiejski Parlament.  Trzeci blok dotyczył wyzwań stojących przez wsią w nowym rozdaniu unijnym, poprawie aktywności sołectw oraz płatnościach bezpośrednich – powiedział.

W trakcie spotkania poinformował również gości o przyjęciu deklaracji uczestników konferencji ,,Wiejska Polska. Przedsiębiorcza Wieś”. Można w niej m.in. przeczytać: ,, Kobiety potrzebują na wsi dogodnych warunków do godzenia aktywności społecznej i zawodowej ze sferą prywatną.  Dostęp do środków transportu, usług społecznych ( opieka nad dziećmi i osobami starszymi, oferta edukacyjna i kulturalna) oraz wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowania przedsięwzięć są ważnymi warunkami utrzymania wysokiej aktywności wiejskich kobiet”.

Konferencję w Domu Pielgrzyma Arka zakończyło wspomnienie ks. biskupa Romana Andrzejewskiego – Duszpasterza Rolników. W sposób szczególny opowiedział o nim ks. prof. Jerzy Pałucki: - Był doskonałym filologiem, znawcą Cycerona, wykładał wyłącznie po łacinie. Dlatego jak został biskupem byliśmy bardzo zdziwienie, zastanawialiśmy się jak sobie poradzi w tej roli.  I okazało się, że znalazł się świetnie, bo zawsze podkreślał, że jest synem rolników.  Nie zamykał drzwi przed nikim, pozwalał mówić. Zawsze wszystkich jednoczył – powiedział ksiądz.
Kolejni prelegenci przypomnieli historię Duszpasterstwa Rolników w latach 80. Andrzej Kaczorowski, dziennikarz poinformował, że Konin, Kłodawa i Broniewo to były jedne z najbardziej prężnie działających ośrodków w Polsce.

Na koniec w niedzielę odbyła się XXII Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich oraz złożenie kwiatów na grobie ks. biskupa Romana Andrzejewskiego. 

Materiał prasowy Biura Senatorskiego Ireneusza Niewiarowskiego

Podobne artykuły

Konkurs na inicjatywy lokalne został...

Konkurs na inicjatywy lokalne został rozstrzygnięty.

18 sierp.
Modlitwa Młodych Powiatu Tureckiego już dziś

Modlitwa Młodych Powiatu Tureckiego już dziś

20 mrz.
Wideo: Finał wyjątkowej Akcji Metamorfozy...

Wideo: Finał wyjątkowej Akcji Metamorfozy "Kobieta -...

22 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama