sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Wójt narzekał na trudne relacje z PGKiM

Wójt narzekał na trudne relacje z PGKiM
 

W lutym radni z gminy Turek przyjęli projekt uchwały w sprawie ponownego przystąpienia tegoż samorządu do Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji w Koninie. Jak wskazał podczas marcowej sesji wójt Karol Mikołajczyk, działanie to zaowocowało napiętą sytuacją na linii gmina-PGKiM.

Gwoli przypomnienia – podczas poprzedniej kadencji Rada Gminy podjęła uchwałę o wyjściu gminy Turek ze Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji w Koninie. Wójt Mikołajczyk wyjaśniał wówczas, że jednym z głównych zadań nowych władz na początku tej kadencji będzie podjęcie działań, mających na celu przeanalizowanie sytuacji w zakresie sytuacji wodno-ściekowej i podjęcie działań. Rozważane były rozmaite opcje: utworzenie przez gminę spółki operatorskiej czy majątkowej, skorzystanie z usług spółek istniejących np. PGKiM w Turku czy ZUW i rozpisanie przetargu, utworzenie własnego zakładu budżetowego wzorem gmin sąsiednich, przekazanie zadań sąsiedniemu samorządowi lub związkowi czyli przekazanie tego zadania miastu Turek (PGKiM) lub Związkowi Międzygminnemu Wodociągów i Kanalizacji w Koninie. Ostatecznie wyciężyła oferta przedstawiona przez ZUW działający dla ZMWiK w Koninie

reklama

Temat powrócił podczas sesji w dniu 23 marca. – Doszło do intensywnej wymiany pism i pewnych działań ze strony PGKiM-u. Nie chciałbym o tym mówić, bo ten etap mamy w zasadzie zakończony. Trzeba było spotkania z panem prezesem w obecności pana burmistrza Turku, wtedy pewne kwestie sobie wyjaśniliśmy. Powiem tylko, że na dzień dzisiejszy próbujemy się rozliczyć z PGKiM za okres do końca marca, na podstawie takich próbnych odczytów ilości ścieków w tych studzienkach,  do których zrzucamy ścieki, czyli dwóch w Obrzębinie i jednej w Cisewie. Już przygotowaliśmy odpowiednie upoważnienie dla Zakładu Usług Wodnych do tego, by od kwietnia w zakresie gospodarki ściekowej za nas te działania podejmował, zgodnie z podjętą przez państwa radnych uchwałą – wyjaśniał wójt Mikołajczyk.

Te rozliczenia i ta współpraca, która siłą rzeczy będzie dalej się odbywać, nie będzie łatwa. Do dziś nie możemy otrzymać od PGKIM informacji, ile osób jest podłączonych, wykazu osób, którym wydano warunki o przyłączenie, gdyż następuje zasłanianie się tajemnicą, danymi osobowymi. W związku z tym mamy problemy – wyjaśniał wójt Mikołajczyk. –  Myślę, że jakoś się dogadamy, ale nie będzie to z pewnością łatwe.

AW

Podobne artykuły

Turek: Renowacja sieci bez wykopów

Turek: Renowacja sieci bez wykopów

26-11-2018
Wybory 2018: Rada Gminy Turek - wyniki głosowania

Wybory 2018: Rada Gminy Turek - wyniki głosowania

22-10-2018
Gm. Turek: Miasto powinno dopłacić do drogi...

Gm. Turek: Miasto powinno dopłacić do drogi między...

04-07-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama