piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Powiatowe pieniądze znów dla Przykony? Młynarczyk mówił, że inne gminy też mają potrzeby

Powiatowe pieniądze znów dla Przykony? Młynarczyk mówił, że inne gminy też mają potrzeby - Radny Papierkowski bronił decyzji Zarządu Powiatu.
Radny Papierkowski bronił decyzji Zarządu Powiatu.  

XIV sesja Rady Powiatu Tureckiego już za nami. W trakcie obrad samorządowcy dokonali zmian w budżecie, przeznaczając m. in. środki finansowe na przebudowę chodnika w gminie Przykona. Wątpliwości co do tego działania miał radny Młynarczyk i przypominał, że są w powiecie wioski, gdzie w ogóle nie ma chodników, a tymczasem wydaje się pieniądze w gminie, która na drogowe inwestycje przez lata dostała wiele pieniędzy. Wydaje, by istniejący chodnik zastąpić nowym chodnikiem. Radę dla Młynarczyka miał radny Papierkowski sugerujący, żeby polityk PO starał się bardziej zabiegać o wsparcie dla powiatu w Poznaniu, a mniej krytykował.

O poprawkach mówiła obszernie skarbnik powiatu. – W ramach środków zabezpieczonych na wykonanie dokumentacji i realizację inwestycji drogowych, po rozstrzygnięciu poszczególnych przetargów, zaoszczędzona została kwota 200 000 zł, którą to zamierza się przeznaczyć na zadanie pod nazwą „Przebudowa chodnika przy drodze powiatowej 4497B Przykona – Dobra w miejscowości Przykona – I etap”.

reklama

Oczywiście pieniądze na przebudowę chodnika nie będą pochodzić jedynie od powiatu. Jak można było usłyszeć podczas sesji, 100 000 zł dołoży gmina Przykona. Po prostu tamtejsi radni muszą na najbliższej sesji podjąć taką uchwałę. – Wspomniana kwota 200 000 zł stanowi 100% zabezpieczenia tej inwestycji. Po przyjęciu odpowiedniej uchwały przez Radę Gminy Przykona, o pomocy finansowej dla powiatu, będzie mogła być zrefundowana w połowie – mówiła skarbnik.

Widzę niekonsekwencję w działalności Zarządu Powiatu, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową. Na początku kadencji była deklaracja, że pierwszeństwo będą miały w tych inwestycjach gminy, które w poprzednich latach były jakby najbardziej poszkodowane. Z kolei te, które były największymi beneficjentami, jak np. gmina Przykona, to tam zostanie to odpuszczone. Widzę tymczasem, że wprowadza się do budżetu zadanie inwestycyjne w Przykonie i to przy drodze, gdzie ten chodnik już istnieje. Tam ma być budowana dodatkowo ścieżka rowerowa. (…) Chciałem zauważyć, że w gminie Przykona, zamożnej gminie, budujemy ścieżkę rowerową, a w wielu sołectwach i gminach chodników nie ma przy drogach, przy których były wypadki śmiertelne – mówił Dariusz Młynarczyk, że z pieniędzy ucieszono by się np. w Skarżynie, Kotwasicach, Cichowie, czy w Turku przy ul. Smorawińskiego. Radny PO ostrzegał też radną Gruszczyńską, by nie dała się „ograć” i wywalczyła dla gminy Malanów obiecane inwestycje.

Obaw Dariusza Młynarczyka nie podzielał Mariusz Seńko. Starosta zapewniał, że Zarząd będzie konsekwentnie realizował założone działania i obietnice, więc po prostu władzom należy dać czas. Starosta Seńko wskazywał także, że przebudowa chodnika nie jest żadnym wymysłem czy działaniem według czyjegoś widzi mi się. Nowy chodnik ze ścieżką rowerową to przecież poprawa bezpieczeństwa dla wielu osób, które poruszają się po Przykonie. Mariusz Seńko dodał też, że chodnik we wspomnianych Kotwasicach powstanie, ruszają też prace na ul. Południowej. Tak więc nie tylko na zamożnej Przykonie skupia się uwaga Zarządu Powiatu. – Panie radny, trochę cierpliwości – powiedział starosta.

reklama

Argumentacja starosty nie przekonała Dariusza Młynarczyka. – Z tym się nie zgodzę, że inwestycja w Przykonie to poprawa bezpieczeństwa. Dla mnie to bardziej podniesienie komfortu korzystania z tej drogi.

Do wypowiedzi Dariusza Młynarczyka postanowił się odnieść Ryszard Papierkowski. Radny powiatowy z gminy Przykona mówił, iż przez Przykonę jeździ wiele aut, także ciężarowych, co jest trudną sytuacją np. dla rowerzystów. Dlatego też przebudowa chodnika to rozsądny krok. – Ci rowerzyści nie mogą jechać tym obecnym chodnikiem, bo nie spełnia on jakichś warunków. Dlatego zabiegamy, żeby poprawić to bezpieczeństwo i zrobić ścieżkę pieszo-rowerową. Można by wyliczać potrzeb dużo, ale ja byłbym bardziej zadowolony, gdyby pan radny jako pracownik samorządu województwa bardziej zabiegał tam o jakieś pieniądze, podpowiedział coś staroście, a nie wytykał, że się coś robi – stwierdził Ryszard Papierkowski sugerując, że Dariuszowi Młynarczykowi chyba wszystko nie pasuje.

Poprawki do budżetu zostały zatwierdzone przy 1 głosie wstrzymującym.

AW

Podobne artykuły

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

30 lip.
Umowa na nowy chodnik w Przykonie podpisana

Umowa na nowy chodnik w Przykonie podpisana

23 lip.
Nowy chodnik wzdłuż bloku przy ul. Wyszyńskiego

Nowy chodnik wzdłuż bloku przy ul. Wyszyńskiego

06-11-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama