Mikołajkowy Pobór Krwi dla Agaty. Przyłącz się i Ty!

piątek 04 grudnia 2020

Barbary, Hieronima, Krystiana

reklama

Klecha cudu nie zrobił, szpital walczy z kłopotami. Jaka strata za 2015 rok?

Klecha cudu nie zrobił, szpital walczy z kłopotami. Jaka strata za 2015 rok?
 

W środę 27 kwietnia odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Tureckiego. W trakcie obrad samorządowcy dyskutowali nad sprawozdaniem rocznym z wykonania planu finansowego SP ZOZ w Turku za 2015 rok. Panowie Marczewski i Młynarczyk nie szczędzili krytyki dyrektorowi szpitala, z kolei radny Rusek sugerował byłemu staroście Młynarczykowi, by przypomniał sobie swoje działania w tej materii i to, jakich fachowców usuwano z fotela dyrektora, a jakich ludzi wstawiano. Tak oto dyskusja zmieniła się w spór, kto był najgorszym dyrektorem, a kto po kim „sprząta patologię”.

Co znalazło się we wspomnianym sprawozdaniu? Otóż wynika z niego, że w 2015 roku przychody wyniosły 33 317 383 zł (z NFZ – 31 596 042 zł, ze sprzedaży pozostałych usług medycznych – 679 617 zł, z tytułu czynszów i mediów – 1 041 723 zł). Koszty (wynagrodzenia, zużycie materiałów i energii, amortyzacja, usługi obce itp) to 33 802 366 zł.

reklama

Niestety, nie są to wyniki „na plusie”, ale chyba nikt „plusa” się nie spodziewał. Z wyliczeń dyrekcji SP ZOZ wynika, że strata ze sprzedaży usług za rok 2015 wyniosła 484 982 zł, a strata z działalności gospodarczej 542 801 zł. Zobowiązania na dzień 31 grudnia 2015 to 12 881 362 zł, w tym kredyty i pożyczki to 6 086 718 zł.

Dyrektor Klecha nie nasłuchał się komplementów od radnych z ramienia SLD i PO. Oberwało mu się za to, jakie sprawozdanie przygotował. Pojawiły się żarty, że Klecha próbował chyba osiągnąć szczyt minimalizmu, tworząc dokument liczący sobie kilka kartek, a nie np. kilkadziesiąt, czego oczekiwał m.in. Dariusz Młynarczyk. Marian Marczewski mówił, że pewna osoba dostała kiedyś Nobla za odkrycie, które dało się zapisać na kartce papieru, ale chyba Dawid Klecha Nobla nie zdobędzie.

Wspomniany już Dariusz Młynarczyk z rozgoryczenie mówił o tym, że Dawid Klecha spisuje się poniżej oczekiwań, gdyż np. jako dyrektor zarządzający jednostką o budżecie przekraczającym 30 milionów nie umie znaleźć kilkunastu tysięcy złotych na zakup drzwi. Młynarczyk stwierdził też, że na papierze można tworzyć rozmaite pozory stabilności SP ZOZ, ale w jego ocenie szpital jest bankrutem i nikt temu nie zaprzeczy.

Słowa Dariusza Młynarczyka poruszyły Wojciecha Ruska. Radny mówił, że niestety Klecha musi teraz sprzątać patologię po niektórych swoich poprzednikach i on, jako radny powiatowy, woli kilka stron sprawozdania od Dawida Klechy niż nawet kilkadziesiąt stron od niektórych byłych dyrektorów. Rusek radził, by Młynarczyk lepiej milczał i pamiętał o swoich decyzjach z przeszłości, a nie teraz silił się na krytykę.

reklama

W ostry spór z Młynarczykiem nie zamierzał wchodzić Mariusz Seńko. Starosta przyznał, że nie jest żadnym odkryciem to, iż sytuacja jest zła i że wciąż są w szpitalu problemy z płynnością finansową. Seńko mówił o tym, że przed laty „mleko się rozlało”, szpital doprowadzono do takiego stanu jak obecnie i teraz trzeba sumiennie to naprawiać, a nie oczekiwać cudów od dyrektora Klechy, bo ich nie będzie. Starosta wskazywał też, że pomimo tak trudnej sytuacji w szpitalu dzieje się przecież wiele. Rusza przebudowa oddziałów i informatyzacja, ograniczane są poszczególne koszty działania, wciąż w załodze jest wola do ratowania SP ZOZ, wkrótce w szpitalu będzie można też korzystać z nowoczesnego sprzętu w postaci radiografu cyfrowego.

Sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego SP ZOZ w Turku za 2015 rok zostało przyjęte przy 2 głosach przeciw i 2 wstrzymujących.

AW

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Zmarła Krystyna Łybacka

Listy do redakcji: Zmarła Krystyna Łybacka

28 kw.
Listy do redakcji: 1 Maja w koronawirusie

Listy do redakcji: 1 Maja w koronawirusie

23 kw.
Lewym Okiem o problemach Szpitala w Turku i...

Lewym Okiem o problemach Szpitala w Turku i Kaczkach...

25-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama