sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Absolutorium dla Piątkowskiego. Dobra ma się dobrze

Absolutorium dla Piątkowskiego. Dobra ma się dobrze
 

W Szkole Filialnej w Piekarach odbyła się XVIII sesja Rady Miejskiej Dobrej. Podczas obrad samorządowcy przyjęli sprawozdanie finansowe gminy za 2015 rok i jednocześnie opowiedzieli się za przyznaniem burmistrzowi Piątkowskiemu absolutorium. Sesja pokazała też, że Dobra, choć nie jest tak zamożna jak np. gminy kopalniane, to posiada na tyle niskie zadłużenie, że mogą jej tego pozazdrościć pozornie bogatsze samorządy.

Burmistrz Piątkowski wyjaśniał, że rok 2015 był dla Dobrej korzystny z rozmaitych powodów, a dobra pasa trwa dalej, ponieważ od początku roku 2016 do teraz liczba podmiotów gospodarczych zwiększyła się w gminie o 19 firm. Są to oczywiście głównie małe i średnie podmioty, jednak dają miejsca pracy. Burmistrz dodał, że praktycznie w gminie Dobra wśród mężczyzn jest tak małe bezrobocie, że zatrudnienia nie posiada głównie ten mieszkaniec, który go nie chce. Gorzej sprawa ma się z kobietami. Pracy nie ma ok. 220 pań. Andrzeja Piątkowskiego cieszy to, iż coraz aktywniejsze stają się różnego rodzaju stowarzyszenia, grupy mieszkańców, kluby sportowe, co rodzi ciekawe inicjatywy. Po raz kolejny burmistrz podkreślał, że szansą dla gminy jest turystyka. Już dziś w okolicach Dobrej istnieje ok. 280 działek letniskowych. Dzięki temu w okresie wiosenno-letnim gmina ma wielu gości, zyskuje na tym lokalny handel i usługi. Powodów do radości jest wiele, a główne zmartwienie – o czym wspominał burmistrz – to obecnie system gospodarki odpadami, który trudno zbilansować. Wiadomo jednak, że jest to problem wielu samorządów i Dobra nie jest tu wyjątkiem.

reklama

W 2015 roku udało się uzyskać ogółem dochody w wysokości 20 895 142 zł, wydatki wyniosły 19 024 596 zł. Dlaczego można mówić o wyjątkowo niskim zadłużeniu Dobrej? Otóż w 2015 roku dług gminy wynosił 2 591 594 zł. Jest to tylko pozornie pokaźna kwota, bo trzeba dodać, że w samym tylko 2014 roku budżet Dobrej miał nadwyżkę w wysokości aż 2 145 602 zł, a w 2015 nadwyżka wyniosła 1 870 545 zł. Burmistrz Piątkowski nie krył, że dzięki dobrej kondycji finansowej i rozsądnemu gospodarowaniu pieniędzmi Dobra będzie mogła teraz z powodzeniem starać się o środki zewnętrze na rozmaite inwestycje. Pieniądze na wkład własny spokojnie się znajdą.

Na co wydatkowano pieniądze w 2015 roku? 6 186 573 zł wydano na funkcjonowanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej, a 7 261 179 zł na działanie Urzędu Miejskiego. 3 729 126 zł spożytkowano, by skutecznie mógł działać MGOPS, 1 426 859 zł na Zakład Gospodarki Komunalnej, a 420 859 zł przeznaczono dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Żeronicach.

Wykonano też szereg inwestycji, na które pozyskiwano duże pieniądze z zewnątrz. 220 000 zł z Urzędu Marszałkowskiego na budowę drogi w Moczydłach, 48 136 zł z Urzędu Marszałkowskiego m.in. na urządzenie placu zabaw dla dzieci w Żeronicach i remont świetlicy OSP Piekary, 283 997 zł dotacji z powiatu tureckiego na remont drogi Długa Wieś-Chrapczew, 296 069 zł dotacji od wojewody wielkopolskiego także na remont drogi Długa Wieś-Chrapczew itp. Przykłady można wyliczać długo. Wszakże w 2015 roku zajęto się tez takimi działaniami, jak np. budowa oświetlenia ulicznego, budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej wraz z przepompownią ścieków, przebudowa drogi gminnej Strachocice Kolonia – Kościanki.

reklama

Radni przyznali burmistrzowi absolutorium jednogłośnie. Andrzej Piątkowski stwierdził, że rozwój gminy jest rezultatem szerokiej współpracy władz, radnych, sołtysów, urzędników, kierowników i dyrektorów poszczególnych jednostek. Dzięki temu nawet gmina niezbyt zasobna może się z powodzeniem rozwijać. Andrzej Piątkowski chwalił też współpracę z władzami powiatu ze starostą Seńko i przewodniczącym Geblerem na czele, czy też z radną Sejmiku Wojewódzkiego Anną Majdą. – Dziękuję za zrozumienie i wsparcie – mówił burmistrz.

AW

Podobne artykuły

Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

10 sierp.
Absolutorium dla Zarządu Związku Komunalnego...

Absolutorium dla Zarządu Związku Komunalnego Gmin...

6 sierp.
Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

30 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama