środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wizja kurników w Czachulcu znika! Wójt Nowak wydał odmowną decyzję

Wizja kurników w Czachulcu znika! Wójt Nowak wydał odmowną decyzję - foto: freeimages.com
foto: freeimages.com  

Temat budowy olbrzymiej fermy drobiu na pograniczu gm. Kawęczyn, nieopodal gm. Malanów, budził wielkie emocje. Wygląda na to, że mieszkańcy zaniepokojeni takim pomysłem inwestora, mogą odetchnąć z ulgą. Wójt Nowak odmówił biznesmenowi ze Słupcy ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia.

– My tu mieszkamy i nasze dzieci! One tu będą musiały się męczyć. Tu stanieją wszystkie działki. Tu się zrobi strefa nieekonomiczna! – pomstowali mieszkańcy, obawiający się fetoru oraz intensywnego ruchu ciężarówek, przewożących drób oraz paszę. Trudno dziwić się mieszkańcom, gdyż sprawa wyglądała dla nich bardzo niekorzystnie. Oto bowiem w obrębie kawęczyńskiego Czachulca Nowego powstać miała wielka ferma, ale było to miejsce w pobliżu malanowskiego Czachulca Starego. Ludzie bali się, jak bardzo zniszczone zostaną drogi, a także jak bardzo ruch potężnych pojazdów zagrozi np. pieszym. Inwestor starał się mówić o korzyściach, jakie wynikną z powstania fermy, mówił o rozwoju wsi, o konieczności zdecydowanych inwestycji, ale przekonywanie to nie przyniosło efektów. Pojawiły się bowiem obawy, jak ogromne ilości produkowanych odpadów i obornika mogą wpłynąć na jakość powietrza i ogólnie środowiska naturalnego.

reklama

Pojawił się szereg protestów. Złożyli je m.in. mieszkańcy sołectwa Czachulec Stary, członkowie Stowarzyszenia Tureckiego Klubu Ekologicznego w Turku, Stowarzyszenia Sportowo - Kulturalnego Wsi Czachulec, osoby działające w  Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy w Warszawie.

Koniec sierpnia przyniósł ważne rozstrzygnięcie. Została wydana decyzja odmawiająca ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy drobiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Zdaniem władz gminy Kawęczyn, właściwa ocena wpływu inwestycji na środowisko jest niemożliwa. „W ocenie organu, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy regulujący te kwestie nie gwarantuje, iż gospodarowanie odpadami powstałymi w planowanej inwestycji nie będzie powodować uciążliwości w postaci nieprzyjemnego zapachu. Zdawkowo opisany w raporcie sposób postępowania z odpadami nie gwarantuje braku negatywnego wpływu na środowisko. Wątpliwość budzi kwestia związana z czyszczeniem i dezynfekcją kurników, która została poruszona w opinii eksperta. (…) Inwestor nie uwzględnił, pomimo wielu uzupełnień raportu, informacji na temat zabiegów takich jak: dezynsekcja pomieszczeń, dezynfekcja systemu doprowadzającego wodę pitną czy też dezynfekcja systemu zadawania pasz (pomimo zobowiązania przez RDOŚ do utrzymywania w czystości budynków inwentarskich). Ponadto brak jest również informacji nt stosowanych w codziennym użytkowaniu środków do dezynfekcji profilaktycznej. W raporcie nie przeprowadzono również analizy wpływu stosowanych w powyższych procesach substancji niebezpiecznych. Te braki powodują, iż właściwa ocena wpływu inwestycji na środowisko jest niemożliwa.” - czytamy w treści decyzji odmownej.

reklama

Od niniejszej decyzji przedsiębiorcy ze Słupcy przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie w terminie 14 dni.

AW

Pełna treść odmownej decyzji:
http://bip.kaweczyn.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/4217/decyzja_odmowna_-__25__sierpien_2016_r..pdf

Wizja kurników w Czachulcu znika! Wójt Nowak wydał odmowną decyzję

Podobne artykuły

80. rocznica utworzenia przez Niemców Getta...

80. rocznica utworzenia przez Niemców Getta Czachulec

z dzisiaj
Nasza historia: O

Nasza historia: O "Czachulcu" na nowo

01-05-2020
Czachulec Stary: Powiatowa droga równa jak stół

Czachulec Stary: Powiatowa droga równa jak stół

10-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama