piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Agencje zatrudnienia rosną na rynku pracy

Agencje zatrudnienia rosną na rynku pracy - foto: freeimages.com / George Takis
foto: freeimages.com / George Takis 

Krajowy Fundusz Szkoleniowy utworzono wydzielając część składek odprowadzanych przez pracodawców na Fundusz Pracy. Ze środków tych od roku 2014 finansowane jest kształcenie ustawiczne pracodawcy i pracowników oraz dodatkowe działania w tym zakresie: promocja, badanie efektywności wsparcia ze środków KFS, określenie zapotrzebowania na zawody, konsultacje i poradnictwo dla pracodawców w zakresie korzystania z KFS. O nowych możliwościach kształcenia ustawicznego i wykorzystaniu ich dyskutowano podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Rynku pracy w dniu 4 października.

W pierwszych dwóch latach środki KFS wydatkowano na kształcenie pracodawców i pracowników w wieku 45 lat i więcej. W tym roku priorytetami były: wsparcie kształcenia zawodowego pozwalającego uzyskać lub uaktualnić kompetencje, wsparcie kształcenia pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a także wsparcie młodych, nowo zatrudnionych pracowników z urzędu pracy.

reklama

W roku 2015 powiatowe urzędy pracy dysponowały blisko 18 milionami złotych na ten cel, w tym roku do ich dyspozycji jest kwota przeszło 16 milionów. Środki te w większości powiatów rozeszły się błyskawicznie. W zeszłym roku przeszkolono za nie  w Wielkopolsce 6766 osób, do końca czerwca tego roku przeszkolono już 5727 osób.

Pracodawcy i partnerzy społeczni oceniają ten instrument pozytywnie, urzędy pracy zwracają uwagę na konieczność zwiększenia regulacji prawnych dla uniknięcia nadużyć. Również członkowie Rady mieli rozbieżne opinie na ten temat. Z jednej strony krytykowano system, że pracodawcy otrzymują środki w kolejności występowania o nie i postulowano ustalenie przez urzędy pracy kryteriów oceny wniosków, z drugiej zauważono, że ustalenie uniwersalnych kryteriów  może grozić wyeliminowaniem najsłabszych firm, które takiej pomocy dla swoich pracowników potrzebują najbardziej. Stanęło na tym, że przygotowany zostanie projekt zaleceń dla powiatowych urzędów pracy przy rozdzielaniu środków. Zawarte w nim będą także niedawne zalecenia ministerialne.

Kolejną sprawą, którą zajęła się Rada, były agencje zatrudnienia,  które świadczą usługi: pośrednictwa pracy na terenie Polski i dla pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego oraz pracy tymczasowej. Wielkopolska jest drugim w kraju regionem pod względem liczby agencji, na koniec sierpnia funkcjonowało ich 848. Większość jest prowadzona w formie działalności gospodarczej (36%) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (32%), pozostałe formy to: spółki komandytowe (8%) oraz inne, jak fundacje, stowarzyszenia itp. (24%). W ubiegłym roku za ich pośrednictwem podjęło pracę przeszło 17 tysięcy osób, z tego przeszło 9 tysięcy na podstawie umowy o pracę. Agencje zatrudnienia wysyłają też polskich pracowników także do pracy za granicą. W 2015 r. najwięcej do Holandii, Niemiec i Francji.

reklama

Najszybciej w ostatnich kilkunastu latach rósł rynek usług pracy tymczasowej i wydaje się, że ta tendencja się utrzyma. Agencje pracy tymczasowej najwięcej pracowników kierują do pracodawców w Polsce, druga z kolei jest Francja, a trzecia Holandia.

Do wiadomości Rada przyjęła raporty z badań: sytuacji absolwentów szkół województwa wielkopolskiego rocznik 2014/2015 na rynku pracy oraz uwarunkowań sytuacji zawodowej absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w Wielkopolsce.

Członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali utworzenie od przyszłego roku w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach dwóch nowych kierunków kształcenia na poziomie szkoły policealnej: technika transportu drogowego oraz technika usług kosmetycznych.

materiał prasowy Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu

Podobne artykuły

To musisz wiedzieć, Roland International Polska...

To musisz wiedzieć, Roland International Polska Sp....

23 czerw.
Masz długi za lokal komunalny? Możesz go...

Masz długi za lokal komunalny? Możesz go spłacić pracą

8 czerw.
W tych branżach próżno szukać pracy. Gdzie...

W tych branżach próżno szukać pracy. Gdzie...

16-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama