sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

12°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Przykona: Będzie leasing, będą podatki od ciężarówek. Jest szansa na duże pieniądze

Przykona: Będzie leasing, będą podatki od ciężarówek. Jest szansa na duże pieniądze
 

Czemu w naszych okolicach nie brakuje ciężarówek, którymi jeżdżą pracownicy firm z powiatu, ale mają one obce tablice rejestracyjne? Chodzi o to, że pojazdy te są nabywane i leasingowane w innych województwach. Tak oto takim gminom, jak Suchy Las, wpływają do budżetu miliony złotych, z racji podatku od środków transportowych. Teraz leasingowe pojazdy będzie można nabywać i rejestrować także w gminie Przykona.

O tym, jaką szansą jest rozwój sektora transportowego w powiecie i Przykonie, mówił podczas ostatniej sesji Rady Gminy Przykona wójt Mirosław Broniszewski. – Jesteśmy już zagłębiem transportowym. W Wielkopolsce jednym z poważniejszych. Po wielu miesiącach usilnych starań Urzędu Gminy mamy dwie poważne firmy leasingowe, które uruchamiają działalność na terenie gminy – mówił wójt. Te firmy to PKO Leasing i BZW BK Leasing.

reklama

Mirosław Broniszewski informował, że trwają rozmowy z trzecią firmą leasingującą. Wójt wyjaśniał, że jeśli wszystko się uda, w Przykonie funkcjonować będą aż trzy oddziały jednych z najpoważniejszych firm leasingujących, przez które będzie przechodzić zakupy aut ciężarowych i innego sprzętu.

Jeśli dziś firma np. z powiatu tureckiego dokonuje zakupu przez firmę leasingującą, czy to w Suchym Lesie czy w Kobierzycach pod Wrocławiem, samochodu ciężarowego, to opodatkowanie z tytułu podatku od środków transportu zostaje tam. Gdy patrzymy na nasze ciężarówki, to większość ma albo rejestrację PZ, albo WGM, czy DKL itp. Zadaliśmy sobie więc pytanie, czemu lekką ręką odpuszczać to, co powinno pozostać na tym terenie, gdzie firmy funkcjonują? – wyjaśniał wójt. Właścicieli firm mają także zachęcić niskie, konkurencyjne stawki podatku od środków transportowych.

Wójt wskazał, że mowa jest o niemałych pieniądzach. Obecnie do budżetu gminy Przykona wpływa mniej więcej 135 000 zł podatków od środków transportowych. To około 0,53% budżetu. Tymczasem są gminy w województwie mazowieckim czy pod Poznaniem, które potrafią rocznie zyskiwać z tytułu tego podatku np. 7 000 000 zł, a nawet 12 000 000 zł.

reklama

Mirosław Broniszewski zaznaczył, że nie liczy na uzyskanie aż tak olbrzymich kwot, ale nawet gdyby rocznie do budżetu wpływało kilkaset tysięcy złotych więcej, to już stanowić będzie korzyść dla gminy.

AW

Podobne artykuły

Odlotowe Święto Plonów w Przykonie. Było...

Odlotowe Święto Plonów w Przykonie. Było uroczyście,...

28 sierp.
Ambasadorzy Kazachstanu i Uzbekistanu z wizytą...

Ambasadorzy Kazachstanu i Uzbekistanu z wizytą w...

28 sierp.
W gminie Przykona upamiętniono uchwalenie...

W gminie Przykona upamiętniono uchwalenie...

5 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama