piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Brudzew: Budżet przyjęty. Będzie 29,6 mln dochodów, będzie droga w Olimpii

Brudzew: Budżet przyjęty. Będzie 29,6 mln dochodów, będzie droga w Olimpii
 

W piątek 30 grudnia zakończył się w naszym powiecie maraton sesji budżetowych. Jako ostatni plan finansowy na rok 2017 przyjęli brudzewscy samorządowcy. Budżet został jednogłośnie zaaprobowany przez obecnych w sali obrad radnych, choć kilka osób nie ukrywało, że czuć niedosyt i ich zdaniem w 2017 roku „fajerwerków” raczej nie będzie.

Budżet na 2017 roku, po uwzględnieniu pierwszych poprawek zakłada, że dochody gminy wyniosą 29 620 476 zł (dochody bieżące – 28 656 834 zł, dochody majątkowe – 963 642 zł), a wydatki 28 638 560 zł (wydatki bieżące – 25 236 918 zł, wydatki majątkowe – 3 401 642 zł). Planowana nadwyżka to 608 642 zł.

reklama

Radość władzom gminy sprawia niewątpliwie przystąpienie do przebudowy drogi w miejscowości Olimpia. Działanie to znalazło się na ostatecznej liście rankingowej, pośród 26 najlepszych wniosków z terenu Wielkopolski i otrzyma dofinansowanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Gmina wyłoży 698 642 zł na ten cel, tyle samo wyniesie uzyskana dotacja.

Co jeszcze uda się zrobić w 2017? Władze gminy zaplanowały takie wydatki majątkowe, jak np: budowa drogi gminnej Krwony - Janiszew – 300 000 zł, termomodernizacja budynku Urzędu Gminy – 280 000 zł, budowa budynku zaplecza szatniowo - sanitarnego na ul. Piaski w Brudzewie – 250 000 zł, zakup namiotu sferycznego – 160 000 zł, budowa studni głębinowej nr 2 oraz zbiornika magazynowego wody uzdatnionej na terenie SUW Galew – 375 000 zł, budowa świetlicy wiejskiej w msc. Dąbrowa – 50 000 zł, budowa placu zabaw w msc. Izabelin - 25 000 zł, rozbudowa oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Brudzew – 50 000 zł, dofinansowanie budowy bazy śmigłowcowej na terenie lotniska Michałów w Ostrowie Wilkopolskim – 10 400 zł, zakup elementów placu zabaw wraz z montażem dla Gminnego Przedszkola w Brudzewie – 30 000 zł, zakup motopompy turbinowej na potrzeby ochrony przeciwpożarowej – 35 000 zł, nabycie gruntów pod drogi i infrastrukturę techniczną w terenach inwestycyjnych gminy Brudzew – 50 000 zł, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków – 140 000 zł.

Mniejsze kwoty zostaną wydane także na szereg innych prac lub działań przygotowawczych (pozyskanie dokumentacji itp). Budowa sieci wodociągowej Galew - Chrząblice – Izabelin, budowa sieci wodociągowej Tarnowa – Olimpia, budowa drogi wewnętrznej w msc. Kolnica, przebudowa drogi wewnętrznej obok Przedszkola Gminnego w msc. Brudzew, przebudowa i budowa dróg wewnętrznych w msc. Bogdałów Kolonia, Kolnica, Brudzew ul. Łąkowa, Brudzew, Brudzyń, Bratuszyn – to kolejne przykłady pomniejszych wydatków majątkowych.

reklama

Kilkoro radnych zabrało głos podczas dyskusji nad budżetem. Tomasz Kiciński stwierdził, że większość radnych nie jest do końca zadowolona z planów finansowych. Chciałoby się więcej. Samorządowiec obawia się także, 2017 rok może nie być finansowo dobrym czasem na budowanie dróg. Tomasz Kiciński ma nadzieję, że budżet w trakcie roku jeszcze ulegnie poprawie. Zdaniem Radnego Synenko budżet jest niezły, ale zabrakło w nim niestety budowy chodnika w Kolnicy. – Trzeba myśleć o zwiększeniu bezpieczeństwa – apelował Synenko. Nad tym, czy gmina jest przygotowana finansowo na to, że koszty może wygenerować reforma oświaty, zastanawiała się wiceprzewodnicząca Ficner. Mniej zmartwiony był radny Budynek, który przyznał, że może i fajerwerków nie ma, ale budżet jest planem dość dobrze wyważonym. Radny dodał, że niestety o jego okręgu wyborczym nieco zapomniano, ale za to coś dla swoich wiosek wywalczyli ci radni, którzy głośniej krzyczeli.

Do słów radnych odniósł się wójt. Cezary Krasowski przypominał, że należy być radnym całej gminy, nie tylko patrzeć na potrzeby swojego okręgu i nie widzieć innych problemów. Zdaniem wójta, konieczne jest szersze patrzenie na rzeczywistość. Wójt dodał, że wniosków do budżetu było faktycznie wiele. Nie wszystkie można zrealizować jednocześnie, ale władze gminy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w miarę możliwości. Cezary Krasowski zaznaczył, że oczywiście budżet będzie w mniejszym czy większym stopniu modyfikowany i jest szansa na to, że uda się zrobić więcej. Jeśli uda się pozyskiwać środki zewnętrzne, to pojawią się kolejne inwestycje.

Budżetową sesję zakończyło złożenie noworocznych życzeń i wypicie po lampce szampana.

AW

Podobne artykuły

Burmistrz Antosik z wotum zaufania i...

Burmistrz Antosik z wotum zaufania i absolutorium za...

25 czerw.
Listy do redakcji: Pieniądze, które należą się...

Listy do redakcji: Pieniądze, które należą się...

27 kw.
Gmina Kawęczyn poszukuje kolejnych terenów...

Gmina Kawęczyn poszukuje kolejnych terenów...

5 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama