wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

3°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Piekary: Była filia, będzie samodzielna podstawówka. Gorzej z doinwestowaniem

Piekary: Była filia, będzie samodzielna podstawówka. Gorzej z doinwestowaniem
 

W poniedziałek 27 lutego w sali konferencyjnej Centrum Kultury w Dobrej odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Samorządowcy stanęli przed nie lada wyzwaniem zaakceptowania nowego projektu sieci szkół. Wygrała koncepcja utworzenia ze Szkoły Filialnej im. Stefana Żeromskiego w Piekarach pełnoprawnej, VIII-klasowej podstawówki. Cieszą się rodzice dzieci z tego obwodu szkolnego, którzy walczyli o takie rozwiązanie. Tymczasem osoby sceptycznie nastawione do tej opcji zastanawiają się, skąd wziąć środki na szybkie doposażenie placówki.

Obszernie o sprawie mówił burmistrz Andrzej Piątkowski. Wyjaśniał on, że pierwszym pomysłem władz Dobrej było to, by zagwarantować sobie kilkuletni okres przejściowy. W tym czasie podstawówka w Piekarach dalej byłaby filią, a starsi uczniowie uczyliby się w Dobrej. To dałoby czas na przygotowanie budynku w Piekarach do potrzeb uczniów klas VII i VIII. Pomysł ten spotkał się z chłodnym przyjęciem rodziców, którzy domagali się stworzenia w Piekarach samodzielnej szkoły już teraz. Podczas burzliwego zebrania tylko jedna osoba popierała kontynuację istnienia filii, reszta była przeciw.

reklama

Burmistrz Piątkowski mówił podczas sesji, że prowadzone były rozmowy z Kuratorium Oświaty i wtedy władze gminy odczuły, że ciężko będzie zachować w najbliższych latach w Piekarach formułę filii. Jak zauważył burmistrz, dyrektor konińskiej delegatury Kuratorium Oświaty musi pilnować linii reformy, a owa linia reformy zakłada, że szkoła powinna być blisko ucznia i powinna być do szkoła z klasami I-VIII. Andrzej Piątkowski wyjaśniał uczestnikom sesji, że tak oto wszyscy znaleźli się w sytuacji, gdy zdanie samorządu w Polsce znaczy niewiele. Nawet gdyby obstawać przy opcji zachowania na kilka najbliższych lat formuły filii w Piekarach, to i tak zamysł ten krytykowałoby Kuratorium i narzuciło stworzenie samodzielnej placówki. Dosadniej o tym mówił radny Michał Ignaczak, który stwierdził wprost, że Kuratorom ma i tak prawo uwalić pomysł radnych, więc wybór jest iluzoryczny.

Burmistrz Piątkowski narzekał na to, jakie zamieszanie wywołuje reforma oświaty. Mówił o tym, że w Dobrej włożono sporo wysiłku w tworzenie bazy lokalowej szkół, wszystko wydawało się poukładane, a teraz nagle cała sytuacja się zmienia. Burmistrz Piątkowski zaznaczał, że radni mogą przyjąć taki projekt uchwały, który zgodnie z oczekiwaniami rodziców czy Kuratorium Oświaty, stworzy VIII-klasową podstawkowę w Piekarach. Pojawia się jednak pytanie, gdzie znaleźć pieniądze na dostosowanie szkoły do potrzeb najstarszych nastolatków? Burmistrz stwierdził, że ciężko będzie takie finanse znaleźć w budżecie Dobrej, gdyż gmina do końca kadencji ma zaplanowanych wiele inwestycji. Chce pozyskiwać środki zewnętrze, a na to trzeba mieć sporo wkładu własnego. Czekają już kolejne przetargi. Trudno będzie doszukać się wolnych środków, a Piekary będą mieć swoje potrzeby.

Burmistrz dodawał, że należałoby zadbać o to, by jak najwięcej dzieci z terenu gminy chodziło do szkół w gminie Dobra, a nie poza nią. Dzięki temu zwiększyłaby się otrzymywana subwencja. Sytuacja w tej materii nie wygląda różowo. Jak usłyszeli uczestnicy sesji, w 2017 roku do szkolnictwa władze gminy będą musiały dołożyć ponad 2,1 mln złotych. - Jestem już od dziesięciu lat burmistrzem. Dotąd takiej kwoty jeszcze nie dokładaliśmy - wyjaśniał Andrzej Piątkowski. Tymczasem – jak wskazywano podczas sesji – pojawia się problem nie tylko z pieniędzmi, ale i z ilością sal. W szkole w Dobrej, będzie ich aż nadto i część z nich być może będzie stała pusta i niezbyt wykorzystana. Tymczasem w Piekarach może tych sal zabraknąć, gdy nagle działać zacznie tam szkoła z klasami I-VIII.

reklama

Głos w sprawie zabrał radny Cezary Madaj. Jest on gorącym zwolennikiem stworzenia samodzielnej szkoły w Piekarach i mówił o tym, że przykro słucha się podczas sesji tych wypowiedzi, które ukazują Piekary jako miejscowości, która robi jakiś zamach na budżet gminy. Radny z Piekar wskazywał, że wprowadzenie kilkuletniego okresu przejściowego i trwanie w formule filii przez pewien okres to tylko odwlekanie działań. Zdaniem radnego, skoro już gmina musi się mierzyć z wyzwaniem tworzenia nowej sieci szkół, to już teraz trzeba wsłuchać się w prośby mieszkańców Piekar i stworzyć samodzielną szkołę, podjąć to wyzwanie. Jest to lepsze działanie, niż stwarzanie pozorów, że Piekary mogą zrujnować sytuację finansową gminy.

Koniec końców Rada Miejska poprała takie rozwiązanie, jakiego chcieli radny Cezary Madaj czy przewodniczący Rady Rodziców Przemysław Tomczak. Nikt nie był przeciw, większość radnych wstrzymała się od głosu, kilkoro był na „tak” i taki podział głosów wystarczył. W ten sposób zostały przyjęte uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Dobrej poprzez likwidację Szkoły Filialnej im. Stefana Żeromskiego w Piekarach, następnie w sprawie utworzenia Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Piekarach, zamiaru przekształcenia Przedszkola Samorządowego w Dobrej poprzez likwidację Oddziału Zamiejscowego w Strachocicach oraz Oddziału Zamiejscowego w Piekarach, utworzenia Przedszkola Samorządowego w Piekarach i utworzenia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach.

AW

Podobne artykuły

Wybory 2018: Rada Miejska Dobrej - wyniki...

Wybory 2018: Rada Miejska Dobrej - wyniki głosowania

23-10-2018
Piekary: Stracił życie prowadząc rower....

Piekary: Stracił życie prowadząc rower. Potrąciła go...

23-08-2018
Dobra: Absolutorium dla burmistrza. Piątkowski...

Dobra: Absolutorium dla burmistrza. Piątkowski...

20-06-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama