wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa w Kaliszu

XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa w Kaliszu
 

1.05.2017r. delegacja z pocztem sztandarowym wyjechała z NSZZ Solidarność w PAK KWB Adamów do Kalisza na ogólnopolską pielgrzymkę ludzi pracy której organizatorem był NSZZ Solidarność.

Podczas nabożeństwa ponad 300 osób modliło się za rządzących krajem, rodziny, samotnych, chorych, bezrobotnych oraz młodzież. Św. Józefa proszono o wsparcie i siły na kolejny rok.

reklama

Gościem z rządu była szefa kancelarii premiera Beata Kempa , która podkreśliła podczas mszy, że oprawcy ludzi "Solidarności" zostali ukarani. - My Polacy umiemy prosić, ale umiemy też dziękować - za "Solidarność", umiemy dziękować za to, że byliście i że jesteście, że można w was mieć oparcie - mówiła. Zwracając się do uczestników pielgrzymki, zauważyła, że wiele osób żyje za 1500 zł miesięcznie.- Wielu z was straciło zdrowie, a nawet życie, kiedy walczyliście za wolną Polskę i ponosiliście największą ofiarę. To dzięki wam możemy dzisiaj mówić to, co chcemy, bez obawy o życie najbliższych. Dzisiaj nadeszła sprawiedliwość - odebraliśmy emerytury waszym oprawcom i mimo wielkiego krzyku nie cofniemy się - oświadczyła minister Kempa.

Odczytała też list od premier Beaty Szydło, w którym szefowa rządu podkreśliła, że wspólna peregrynacja do sanktuarium zwanego "polskim Nazaretem" jest piękną, wieloletnią tradycją. "Przypomina o wartości wykonywanej pracy i jej znaczeniu. Uświadamia, że praca nie powinna być celem samym w sobie lecz środkiem, by wpływać na swój inny byt. Praca pozwala na godne funkcjonowanie polskich rodzin i buduje dobrobyt naszej ojczyzny" - napisała premier. "Wierzę, że łączy nas wielka idea solidarności. Niech doświadczenie tegorocznej pielgrzymki i wstawiennictwo św. Józefa przyniesie wam pomyślność, by mierzyć się z codziennymi wyzwaniami i podejmować sprawy istotne dla nas wszystkich" - dodała .

Uroczystą mszę celebrował biskup kaliski Edward Janiak. Uczestniczyli w niej przedstawiciele grup zawodowych z całej Polski: energetycy, kolejarze, hutnicy, metalowcy, zawodowi kierowcy, górnicy, pielęgniarki, pracownicy działu spożywczego .Byli też przedstawiciele kaliskich władz, parlamentarzyści z okręgu kalisko-leszczyńskiego, wojewoda wielkopolski, wiceprzewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność". Kapelan prezydenta Andrzeja Dudy ks. Zbigniew Kras podkreślił, że świat ludzi pracy zawsze był i jest związany z kościołem. W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun odwołał się do świętej rodziny oraz idei solidarności w rodzinie i kraju. Mówił o godności i znaczeniu pracy w życiu człowieka.

Norbert Lament

Podobne artykuły

Młodzi uczniowie SP5 z wizytą w PSP Turek

Młodzi uczniowie SP5 z wizytą w PSP Turek

06-03-2020
Pielgrzymka mieszkańców powiatu do Watykanu

Pielgrzymka mieszkańców powiatu do Watykanu

12-02-2020
Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa

Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa

06-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama