piątek 02 grudnia 2022

Balbiny, Ksawerego, Pauliny

-1°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Przykona: Broniszewski otrzymał absolutorium. Wszyscy radni byli na "tak"

Przykona: Broniszewski otrzymał absolutorium. Wszyscy radni byli na
 

27 czerwca w siedzibie Urzędu Gminy Przykona odbyła się XXV sesja Rady Gminy, która – jak zauważył przewodniczący Stanisław Bryl – stanowiła „srebrne gody” dla samorządowców kadencji 2014-2018. Mówiąc jednak całkiem poważnie, sesja była rzeczywiście bardzo ważna, gdyż w jej trakcie radni musieli zdecydować, czy przyznać wójtowi Mirosławowi Broniszewskiemu absolutorium. Niespodzianek i żarliwych dyskusji nie było – wszyscy samorządowcy zaakceptowali działania wójta, wykonane w ramach realizacji budżetu w 2016 roku.

Na początku plan finansowy na rok 2016 zakładał, że dochody wyniosą 25 484 699 zł, a wydatki 24 564 219 zł. Później, realizując budżet, dokonano w nim szeregu zmian, na podstawie uchwał Rady Gminy oraz zarządzeń wójta. W wyniku tychże modyfikacji plan dochodów został zwiększony łącznie o 4 869 351 zł, a wydatki o 8 120 581 zł.

reklama

Koniec końców dochody wyniosły 32 354 424 zł (prawie 107% planu), a wydatki 30 774 549 zł (nieco ponad 94% planu). W ujęciu kasowym wykonanie budżetu za 2016 rok zamknęło się wynikiem dodatnim w kwocie 1 579 874 zł.

Jakimi działaniami zajęto się w 2016 roku na terenie gminy Przykona? Budowa boiska sportowego w Rogowie, budowa Orlika lekkoatletycznego przez Zespole Szkół w Przykonie, doposażenie placów zabaw, rozbudowa oświetlenia w poszczególnych miejscowościach, budowa i przebudowa dróg, budowa wodociągów i sieci kanalizacji sanitarnej. Tych działań było kilkadziesiąt i można je wymieniać bardzo długo. Ogółem na tego typu inwestycje wydatkowano 5 167 333 zł.

Radni nie mieli wątpliwości co do tego, że wójt zasłużył na absolutorium. Przyznali je, a później przyszedł czas na gratulacje, wręczenie kwiatów.

Wójt Broniszewski dziękując przyznał, że w gminie Przykona starali się wszyscy – nie tylko wójtowie, ale też radni, sołtysi, urzędnicy, kierownicy jednostek organizacyjnych. Wszystko po to, by jak najlepiej gospodarować pieniędzmi w 2016 roku. Wójt mówił o tym, że celem było, jest i będzie poprawienie warunków życia mieszkańców. Ponadto oczkiem w głowie władz jest stwarzanie warunków do rozwoju biznesu. Pojawianie się nowych firm to wszakże pojawianie się przychodów do gminnego budżetu. Wiele uwagi poświęcono infrastrukturze dróg, chodnikom, sieci kanalizacyjnej. Promowane są też działania proekologiczne, takie jak wymiana pieców CO czy montaż instalacji solarnych, fotowoltaicznych.

Mirosław Broniszewski wskazał, iż w gminie Przykona udaje się zachować trend zmniejszania się populacji. To dobrze, gdyż gmina dba oto, by w szkołach istniały jak najlepsze warunki dla rozwoju najmłodszych. Wójt przypominał, że gmina prowadzi pomoc lekową dla seniorów, kontynuuje akcje finansowania szczepień przeciw HPV, wypłaca własne becikowe. Sprawnie przebiega również wypłacanie „500+”, choć w tym przypadku Przykona jest jedynie „kasjerem”.

reklama

W gminie Przykona istnieje wizja, istnieje plan i staramy się to realizować na przestrzeni kadencji. Bywały w gronie samorządowców różnice zdań, ale zawsze dochodziło do zdrowych kompromisów. Wiadomym jest, że trzeba czasu, cierpliwości i pieniędzy, by zaspokoić wszystkie potrzeby. Podsumowujemy rok 2016 zadowoleni, licząc na to, że kolejne lata nie będą gorsze – mówił wójt Broniszewski.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Podobne artykuły

Grosz do grosza i będzie kokosza... Jak...

Grosz do grosza i będzie kokosza... Jak uratować...

18 list.
Przykona. Jest maszt, flaga i Plenerowe Centrum...

Przykona. Jest maszt, flaga i Plenerowe Centrum...

5 list.
Będzie

Będzie "cimno i zimno", a na święta bez lampek?...

14 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama