czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

Piętno: Przebudowali drogę powiatową za 2,7 mln zł. Dziur nie ma, jest radość

Piętno: Przebudowali drogę powiatową za 2,7 mln zł. Dziur nie ma, jest radość - Kierownik Paruszewski i radna Seńko podziwiali efekt prac.
Kierownik Paruszewski i radna Seńko podziwiali efekt prac. 

Odcinek drogi powiatowej od Wrzącej do Piętna przez wiele, wiele lat był pechowym miejscem. Zmieniały się władze, ale zawsze brakowało pieniędzy, wizji czy też odwagi zarządzających, a mieszkańcy latami jeździ po trasie dziurawej jak po bombardowaniu, łatanej wzdłuż i wszerz. Ten pech został odczarowany w piątek 13 października, kiedy to w Piętnie odbyło się oficjalne oddanie do użytku wyremontowanej drogi. Szczególnie zadowoleni z położenia nowego asfaltu i wykonania zatoczek byli radna Magdalena Danisz z Piętna, sołtys Stanisław Adamek, no i oczywiście radna powiatowa Aneta Seńko, która tę inwestycję umieściła w swym programie wyborczym w 2014 roku i jak widać nie rzucała słów na wiatr.

W piątek przy drodze w Piętnie zjawili się m.in. starosta Mariusz Seńko, burmistrz gminy i miasta Tuliszków – Grzegorz Ciesielski, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych – Andrzej Paruszewski, radni Rady Powiatu – Aneta Seńko, Krzysztof Przygoński, Eugenia Paterkiewicz, Katarzyna Szczap, Dariusz Młynarczyk, radna Rady Miejskiej Tuliszkowa – Magdalena Danisz, sołtys Piętna – Stanisław Adamek, a także przedstawiciele firmy, które zajęły się wykonaniem przebudowy drogi.

reklama

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do doprowadzenia do przebudowy drogi dziękowała radna powiatowa Aneta Seńko z Piętna. – Była to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w naszym powiecie. Wszyscy dobrze wiemy, jak ta droga wyglądała przed przebudową. Myślę, że mogą się z niej cieszyć teraz nie tylko mieszkańcy Piętna, ale też okolicznych miejscowości, takich jak Smaszew czy Bibianna, którzy np. dojeżdżają nią do pracy, do szkół. Nowa droga to większy komfort i wiesze bezpieczeństwo. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

O tym, co dokładnie zostało zrobione, opowiadał kierownik Zarządu Dróg Powiatowych. – Przebudowa drogi Wrząca - Piętno polegała na działaniach na dwóch odcinkach, różniących się technologicznie. Pierwszy odcinek przebiegający przez miejscowość Wrząca ma 1650 metrów. Tam wzmocniliśmy istniejącą nawierzchnię. Tam nie było potrzeby gruntownej przebudowy. Dalszy odcinek, kolejne 3420 metrów, został gruntownie przebudowany. Rozebraliśmy istniejące poszerzenie, stworzone na tej drodze w latach 80-tych przez Rejon Dróg Publicznych. Wymieniliśmy konstrukcję na taką, która przenosi dużo większe obciążenia. Wylano na tym odcinku 2100 ton masy, w celu wyrównania profilu drogi. Dodatkowo wykonano zatoczki, które przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i komfortu użytkujących. Mieszanką kamienną wzmocniliśmy pobocza, co dobrze wpływa na stan drogi – informował kierownik Andrzej Paruszewski.

Koszt przybudowy drogi, skrzyżowania w Piętnie i ustawienia tam nowego oświetlenia, to 2 658 000 zł brutto. Choć niektóre osoby były przekonane, że władzom powiatu nie uda się pozyskać na to działanie środków z zewnątrz w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, to jednak owo czarnowidztwo nie znalazło potwierdzenia w rzeczywistości. – Faktycznie, na liście rankingowej nasz wniosek przesunięto o jedno miejsce poniżej grupy wniosków, które zdobyły dofinansowanie, ale dzięki oszczędnościom przetargowym już pewna kwota została nam zaproponowana. To 760 000 zł. Jeśli się uda więcej, to też będziemy szczęśliwi – mówił starosta.

reklama

Podczas spotkania podziękowań było wiele. Starosta Mariusz Seńko dziękował m.in. burmistrzowi Grzegorzowi Ciesielskiemu za to, że doszło do pewnych porozumień i w wyniku tego na skrzyżowaniu w Piętnie mogło pojawić się dodatkowe oświetlenie, a koszt jego utrzymania wzięła na siebie gmina Tuliszków. Władzom powiatu dziękowali radna Magdalena Danisz i sołtys Stanisław Adamek. Samorządowcy z Piętna przypominali, że latami mieszkańcy żyli nadziejami, ciągle mówiło się „może za rok...”, aż wreszcie znalazły się chęci i środki, dzięki którym droga zyskała nowy blask. – Dziękuję panu staroście, Radzie Powiatu i Zarządowi Powiatu za to, że wreszcie udało się sfinalizować to zadanie, na które wszyscy tak długo czekali – powiedział burmistrz Ciesielski.

Podczas spotkania na skrzyżowaniu w Piętnie starosta zapowiedział, że teraz kierunek działań drogowców „skręca w prawo”. Zdaniem Mariusza Seńko możliwe jest wykonanie prac nawet na całym odcinku od skrzyżowania w Piętnie aż po wjazd na drogę krajową nr 72, oczywiście jeżeli będzie wola współpracy pomiędzy władzami gminy Tuliszków i powiatu.

AW

Podobne artykuły

Wybory2018: PSL chce dla Tuliszkowa nowego...

Wybory2018: PSL chce dla Tuliszkowa nowego...

14-10-2018
Piętno: Czerwcowe Nepomuki z pierogami,...

Piętno: Czerwcowe Nepomuki z pierogami, Jankowymi...

26-06-2018
Kawęczyn: Jest nowy chodnik i asfalt. Panowie...

Kawęczyn: Jest nowy chodnik i asfalt. Panowie Seńko,...

25-10-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama