środa 23 września 2020

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama

Jest budżet powiatu 2018. Wydadzą na inwestycje prawie 19 mln

Jest budżet powiatu 2018. Wydadzą na inwestycje prawie 19 mln
 

W czwartek 29 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Powiatu Tureckiego. Podczas obrad przyjęto projekt budżetu na rok 2018. Radnym najwyraźniej spodobało się to, że powiat planuje wydać na inwestycje 18 630 300 zł, więc prawie jednogłośnie poparli plan finansowy. Nie uczynił tego jedynie Dariusz Młynarczyk. – To budżet rozwoju, dający możliwość spojrzenia w przyszłość. To także budżet konsensusu, gdyż udało się w nim zawrzeć wiele potrzeb – mówił starosta Mariusz Seńko.

Przygotowany i przedłożony radnym plan budżetu zakładał, że w 2018 roku dochody powiatu wyniosą 88 730 606 zł, a wydatki 92 840 606 zł, w tym wydatki bieżące 74 210 306 zł.

reklama

Rzecz jasna najwięcej emocji budzą zawsze tzw. wydatki majątkowe. Te mają opiewać na 18 630 300 zł. O jakich inwestycjach mowa? Przebudowa drogi Malanów-Żdżary na odcinku Miłaczew-Skarżyn, przebudowa drogi powiatowej Tuliszków-Smaszew na odcinku Tuliszków-Wróblina, przebudowa ulicy Krasickiego w Tuliszkowie, rozbudowa drogi powiatowej Przykona–Dobra w miejscowości Długa Wieś (budowa chodnika), przebudowa drogi powiatowej Smulsko–Dąbrowica–Wygoda na odcinku Smulsko-Boleszczyn, przebudowa ul. Dąbrowskiego w Turku, budowa chodnika w Chylinie, budowa chodnika przy drodze powiatowej w Skarżynie, budowa chodnika wraz z odwodnieniem przy drodze powiatowej Koło-Brudzew-Brudzyń w miejscowości Brudzew, budowa chodnika na drodze powiatowej w Kaczkach Średnich, przebudowa skrzyżowania ul. Dobrskiej, Uniejowskiej i Placu Sienkiewicza w Turku – oto przykłady działań, które pochłoną prawie 2 000 000 zł.

Duże środki, przekraczające 10 000 000 zł, zostaną wydane na inwestycje w miejscowych szkołach średnich i zawodowych, to jest na przebudowę budynku warsztatowo-dydaktycznego ZSR CKP wraz z termomodernizacją i infrastrukturą towarzyszącą, czy też na wspieranie wprowadzania nowoczesnych technologii w kształceniu zawodowym, co stanowić będzie czynnik rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego. Powiat przymierza się też do pozyskania dokumentacji na budowę sali sportowej przy I LO w Turku.

Budżet powiatu zakłada wydatkowanie 6 000 000 zł na turkowski szpital. Pieniądze zostaną wydane na modernizację oddziału chorób wewnętrznych oraz budynku głównego, związaną z adaptacją III piętra na odział ortopedii i traumatologii narządu ruchu z pododdziałem rehabilitacji. Ponadto prawie 90 000 zł zostanie wypłacone jako dofinansowanie budowy bazy śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego w Ostrowie Wielkopolskim.

reklama

Opinie na temat budżetu nie były szczególnie podzielone. Zmartwiony planem był głownie Dariusz Młynarczyk. Radny PO dopytywał, czy prawdą jest, że burmistrz Turku chciał od władz powiatu przebudowy ul. Legionów Polskich w Turku i Piłsudskiego, no i czy zarazem Romuald Antosik przedstawił jakąś deklarację współfinansowania tych działań? Wywołany do odpowiedzi kierownik Zarządu Dróg Powiatowych poinformował radnego Młynarczyka, iż faktycznie pojawiło się pismo dotyczące złego stanu wspomnianych ulic, ale – jak wyjaśnił Andrzej Paruszewski – nie było tam propozycji współfinansowania.

Rozważania nad budżetem doprowadziły do małego sporu pomiędzy radnymi Marczewskim i Młynarczykiem. Marian Mirosław Marczewski stwierdził, że może i powiat nie ma budżetu, który pozwalałby na jakieś inwestycyjne i finansowe szaleństwa, ale trzeba przyznać, że budżet 2018 jest zaskakująco przyzwoity, a kwota 18 630 300 zł wydzielona na inwestycje robi wrażenie. Innego zdania był wspomniany Dariusz Młynarczyk, który mówił o tym, że budżet 2018 jest budżetem złym, a Marczewski w jego odczuciu mięknie i po kilku latach w Radzie Powiatu stał się bardzo przychylny koalicji rządzącej i „wystawia lepsze laurki niż PSL”. – Powiedział co wiedział – odparł Marczewski i wyjaśnił Młynarczykowi, że praca w samorządzie nie polega na tym, by na siłę być twardym dla samej idei twardości.

Swoje uwagi miał też radny Andrzej Wojtkowiak. Samorządowiec prosił, by w przyszłości wygospodarowywać większe środki dla Zarządu Dróg Powiatowych. Wojtkowiak mówił o tym, że kierownik Paruszewski w swej pracy stara się jak może, „robi piruety”, ale czasami nie ma już za co pracować i wykonywać np. bieżące naprawy dróg w ostatnich miesiącach roku.

Radny Marczewski, a także radny Sochacki, liczą także na to, że uda się wreszcie ruszyć z budową ulicy na Zdrojkach Lewych, choć nie będzie to proste, wszakże – jak wskazano podczas sesji – szacowane koszty budowy tego szlaku komunikacyjnego to aż 12 000 000 zł.

Głos zabrali również radni Rusek i Radecki. Wojciech Rusek przekonywał, że należy dalej zwracać się do poszczególnych gmin o pomoc w utrzymaniu szpitala, gdyż taka współpraca leży w interesie wszystkich. Także Bohdan Radecki był tego samego zdania i dziwił się temu, że włodarze niektórych gmin podchodzą do sprawy w taki sposób, jakby w szpitalu w Turku leczyli się nie mieszkańcy wszystkich okolicznych samorządów, ale tylko starosta i radni powiatowi.

Budżet na rok 2018 został przyjęty przy 1 głosie przeciw. Pozostali uczestniczący w sesji radni byli na tak. Samorządowcy przyjęli też pierwsze poprawki do wspomnianego budżetu, a także zaakceptowali Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2024.

AW

Podobne artykuły

Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet....

Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet. Większość...

z dzisiaj
Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą...

Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą odbudowy...

18 wrz.
Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

10 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama