sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Kaczki Średnie: Rolnicy wiedzą więcej o eWniosku, PROW i zagrożeniach pożarowych

Kaczki Średnie: Rolnicy wiedzą więcej o eWniosku, PROW i zagrożeniach pożarowych
 

We wtorek 30 stycznia w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich odbyło się spotkanie „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”, w którym wzięło udział wielu miejscowych rolników. Była to okazja, by poszerzyć swoją wiedzę oraz spotkać się z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Prowadzącym spotkanie, a zarazem jednym z prelegentów, był kierownik biura powiatowego ARiMR w Turku. Tadeusz Gebler mówił o tym, jakie wyzwanie dla mieszkańców wsi, starających się co roku o przyznanie poszczególnych płatności, niesie z sobą wprowadzenie na szeroką skalę tzw. eWnioskuPlus. Począwszy od roku 2018 wymogiem złożenia wniosku za pośrednictwem formularza geoprzestrzennego, przez internet, objęci będą wszyscy beneficjenci. Aplikacja działała już wcześniej, ale niewielu rolników decydowało się na korzystanie z drogi internetowej. Teraz musi się to zmienić. Rolnicy, którzy posiadają już login i kod dostępu do aplikacji eWniosek, będą mogli zalogować się do aplikacji eWniosekPlus. Osoby, które nie korzystały z tych dobrodziejstw, będą musiały uzyskać login i utworzyć konto.

reklama

Dla rolników, którzy złożyli wnioski w roku 2017, niezależnie od tego, czy wniosek został złożony elektronicznie z wykorzystaniem aplikacji eWniosek czy w formie papierowej, w roku 2018 w aplikacji eWniosekPlus zostaną przygotowane dane na podstawie danych z wniosku z roku 2017 – wyjaśniał Tadeusz Gebler.

Nie wszyscy będą musieli wypełniać wnioski w trybie pełnym. Będzie można to zrobić w trybie uproszczonym, ale tylko w przypadku, gdy np. dany rolnik znajduje się w systemie małych gospodarstw, suma gruntów ornych wynosi poniżej 10 ha itp. Niektórzy będą mogli złożyć oświadczenia o braku zmian w stosunku do roku poprzedniego.

Nowe wytyczne mogą wystraszyć poszczególnych rolników, ale nie ma się czego obawiać. Tadeusz Gelber wyjaśnił, że wejście w życie aplikacji eWniosekPlus połączone będzie z szeroką kampanią informacyjną. Do rolników trafią m.in. kurendy, rozdysponowane w poszczególnych wsiach przez sołtysów. O eWnioskuPlus usłyszymy też podczas sesji rad gmin, podczas spotkania organizowanego przez mleczarnię, spotkań z przedstawicielami WODR. Już 15 lutego w CK w Dobrej odbędzie się szkolenie, w trakcie którego specjaliści WODR wyjaśnią, jak starać się o płatności za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Nie tylko upowszechnianie wiedzy na temat wypełniania wniosków o płatności w formie elektronicznej będzie priorytetem Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w 2018 roku. Co jeszcze będzie takim zadaniem? Pracownicy WODR zajmą się też upowszechnianiem informacji na temat zapobiegania i zwalczania ASF i ptasiej grypy, bioasekuracji. Priorytetowo traktowane będzie też m.in. promowanie działań prośrodowiskowych, przeciwdziałających zmianom klimatycznym, wspieranie wdrażania zasad integrowanej ochrony roślin, udzielanie porad z zakresu odnawialnych źródeł energii itd. Podejmowane będą również działania na rzecz przedsiębiorczości i pozarolniczej funkcji wsi. WORD dalej będzie rozwijał współpracę z gospodarstwami demonstracyjnymi i organizował różnego rodzaju targi rolnicze i inne imprezy masowe.

reklama

Rzecz jasna podczas spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” poruszonych zostało wiele tematów. Rolnicy dowiedzieli się m.in. że w okresie od 15 stycznia do 25 czerwca 2018 roku będą mogli składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego (kategorie elitarny lub kwalifikowany). Spotkanie w Kaczkach Średnich było też doskonałą okazja, by porozmawiać o działaniach w ramach Programu rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Trzeba przyznać, że rolnicy z Wielkopolski walczą o środki pieniężne i wsparcie jak mało kto. Liczby jasno to pokazują. W 2017 roku rolnicy z naszego województwa złożyli 5 416 wniosków na modernizację gospodarstw rolnych (na 34 505 w skali kraju), 1 616 wniosków o premię dla młodych rolników (na 11 809 w skali kraju), 859 wniosków dotyczących restrukturyzacji małych gospodarstw (na 10 960 w skali kraju).

Zapewne i w tym roku wielkopolscy rolnicy nie będą próżnować. Już w lutym rozpocznie się nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych (tzw. obszar D). Od marca będzie można składać wnioski w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw, a od maja wnioski o przyznanie pieniędzy w formie premii dla młodych rolników. Czerwiec to start naborów wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej oraz na modernizację gospodarstw rolnych (obszar A,B,C). We wrześniu wnioski złożą zainteresowani inwestycjami zapobiegającymi zniszczeniu potencjału produkcji rolnej i inwestycjami w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. W listopadzie i grudniu wystartują nabory do takich działań, jak przetwórstwo i marketing produktów rolnych oraz inwestycje w gospodarstwach położnych na obszarach OSN.

Osoby, zgromadzone w auli ZSR CKP, wysłuchały także prelekcji, poświęconej zmianom w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników. Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, iż o wcześniejszą emeryturę może ubiegać się osoba, która do dnia 31 grudnia 2017 roku spełniła następujące warunki: ukończyła 55 lat (kobieta) lub 60 (mężczyzna), legitymuje się co najmniej 30-letnim okresem podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i zaprzestała działalności rolniczej. W dalszej części prelekcji omówiono temat ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dla dzieci. Zaprezentowano także na czym polega działalność prewencyjna KRUS i jakie korzyści przynosi rehabilitacja lecznicza podczas organizowanych przez KRUS turnusów.

W Kaczkach Średnich nie zabrakło także strażaków, którzy opowiedzieli o bezpieczeństwie pożarowym na obszarach wiejskich. Na szczęście ilość tego typu zdarzeń w naszej okolicy maleje. Jeszcze w 2015 roku w powiecie odnotowano ogółem 237 pożarów, w tym 70 było zdarzeniami związanymi z rolnictwem. W 2017 roku strażacy ogółem gasili 154 pożary, a tych zaistniałych na polu czy w zagrodzie było 26. Najczęstsze przyczyny pojawienia się ognia to lekkomyślne wypalanie traw i nieżytków, pożary podczas żniw, pożary w kotłowniach, zapalenie się sadzy w kominach. Przedstawiciel KP PSP w Turku, bryg. Robert Bącała prosił rolników, by zastanowili się, czy zawsze dobrym pomysłem jest pozostawianie aut w budynkach gospodarskich. Z jednej strony chronimy pojazd przed czynnikami atmosferycznymi, ale z drugiej w pojeździe może nastąpić zwarcie instalacji, co poskutkować może pożarem. Warto też pomyśleć, czy nasze stogi ustawiane są w miejscu gwarantującym bezpieczeństwo pożarowe.

Spotkanie „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” zwieńczyła prelekcja, poświęcona chorobie guzowatej skóry bydła, aktualnej sytuacji dotyczącej afrykańskiego pomoru świń, a także kwestii odstrzału dzików.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Podobne artykuły

Urodziny i plener malarski. ŚDS w Żeronicach ma...

Urodziny i plener malarski. ŚDS w Żeronicach ma 15 lat

10 wrz.
Zakochani w Passacie 35i. Miłośnicy samochodów...

Zakochani w Passacie 35i. Miłośnicy samochodów z...

9 wrz.
W podziękowaniu za ciężką pracę. Dożynki...

W podziękowaniu za ciężką pracę. Dożynki...

15 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama