poniedziałek 16 lipca 2018

Eustachego, Mariki, Mirelli

reklama

Dziadowice-Folwark: Gotują tradycyjnie i zdrowo podczas warsztatów kulinarnych

Dziadowice-Folwark: Gotują tradycyjnie i zdrowo podczas warsztatów kulinarnych
 

Obecnie gotowanie w świadomości społecznej nie jest tylko zwykłą czynnością dnia codziennego, ale czymś interesującym, czymś „trendy”. Świadczy o tym chociażby pokaźna ilość wszelkiego rodzaju programów telewizyjnych, poświęconych gotowaniu i zmaganiom szefów kuchni. Jak zatem przygotować np. placek farmerski, pieczone pierożki z konfiturą z dyni, omlet z zielonym groszkiem i marchewką, czy też kartacze? Wiedzą to mieszkanki miejscowości Dziadowice-Folwark i inne zaprzyjaźnione panie, biorące udział w warsztatach kulinarnych, organizowanych w tamtejszej świetlicy wiejskiej. Wszystko to dzięki Fowarczanom i projektowi "Aktywizacja NGO" Lokalnej Grupy Działania Turkowska Unia Rozwoju T.U.R.

Wspomniane warsztaty kulinarne to nie pojedyncze wydarzenie, ale cykl kilku spotkań. W wybrane dni w świetlicy wiejskiej spotykają się członkowie Stowarzyszenia Folwarczanie, którzy pod okiem animatora kulinarnego zgłębiają tajniki tradycyjnej kuchni regionalnej.

reklama

Warsztaty to zajęcia teoretyczne i praktyczne, wspólne przygotowywanie potraw, degustacja regionalnej i tradycyjnej kuchni. To przywracanie do życia zapomnianych przepisów kulinarnych, takich jak np. ślepa ryba, czernina, parzybroda czy pyry z gziką. Wspólne gotowanie i praca zespołowa w towarzystwie różnych grup wiekowych pozwala na integrację międzypokoleniową. Przekazanie dawnych przepisów uczestnikom warsztatów pozwoli na wydanie w przyszłości zbioru przepisów regionalnych naszego terenu. Jedno ze spotkań obejmowało również prelekcję dotyczącą zdrowej kuchni, jej wpływu na nasze samopoczucie, życie człowieka. Wspólne gotowanie będzie podstawą do brania udziału w konkursach kulinarnych i festynach regionalnych, których na obszarze Lokalnej Grupy Działania i nie tylko jest coraz więcej – wyjaśniają członkowie Stowarzyszenia Folwarczanie z prezes Bożeną Kołek na czele.

Projekt, realizowany we współpracy z Turkowską Unią Rozwoju T.U.R. pozwolił też doposażyć świetlicę. Paniom gotuje się jeszcze lepiej, gdyż dzięki pozyskanym środkom (około 12 000 zł) udało się zakupić m.in. kuchnię gazowo-elektryczną, robota kuchennego, stół ze stali nierdzewnej i inne sprzęty i akcesoria kuchenne. Uczestnicy projektu zostali też wyposażeni w fartuchy, przygotowano dla nich zestawy gadżetów.

Działanie „Na tradycyjne i zdrowe gotowanie zapraszają Folwarczanie” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS – rozwój lokalny kierowany przez społeczność), poddziałania 19.2: Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

AW

Podobne artykuły

Kotwasice: Zajadali knedle, kluski, kiszkę i...

Kotwasice: Zajadali knedle, kluski, kiszkę i...

1 lip.
Malanów: Namówią Jarzębinki do oddania...

Malanów: Namówią Jarzębinki do oddania pomieszczenia?

14 czerw.
Dziadowice-Folwark: Otworzyli siłownię podczas...

Dziadowice-Folwark: Otworzyli siłownię podczas...

1 czerw.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama