poniedziałek 16 lipca 2018

Eustachego, Mariki, Mirelli

reklama

Fundacja "Walkiria" odkopała schron bojowy w gminie Władysławów

Fundacja
foto: Fundacja "Walkiria" na FB 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, odkopaliśmy schron bojowy nr 9 z linii przedmoście Koło. Prace przeprowadziliśmy w sobotę 14 kwietnia 2018 r. Odkopany obiekt jest schronem typu obserwacyjnego. Był bardzo mocno zasypany ziemią. Sprawę jego odkopania utrudniał fakt silnego zadrzewienia bezpośredniej okolicy. Za wiedzą i zgodą Nadleśnictwo Turek - Lasy Państwowe, drzewa utrudniające prace porządkowe zostały ścięte, co rozpoczęło tak naprawdę nasze prace. Następnie dojście do wejścia do schronu odkopała koparka. W tym miejscu składam podziękowania dla firmy "MIX-MET"( polecamy funpage związany z tą firmą: Łowisko Borowy Staw), która pościnała drzewa i użyczyła nam koparki. Powyższa firma nie wzięła od Fundacji "Walkiria" ani złotówki za wykonane prace, za co bardzo dziękujemy. Następnie wysprzątaliśmy wnętrze obiektu oraz przy użyciu łopat, saperek i sekatorów dokończyliśmy porządki przy schronie. Zwiedzanie obiektu od dziś jest możliwe. W pracach wzięli udział: Tomasz Dalinkiewicz, 36 Kaliska Drużyna Harcerska " ORŁY ", Emilia Stankiewicz, Arek Tęgos, Dominik Mistrzak.

W samej Kamionce posprzątaliśmy już 5 obiektów. Do tego doliczyć trzeba jeszcze miejscowości takie jak: Smolina czy Tarnowa.Schrony bojowe przedmościa Koło zostały wybudowane przez armię "Poznań" latem 1939 roku na potrzeby zbliżającej się wojny. W dniach 4-5 września 1939 roku linia obsadzana była przez 17 i 25 Dywizje Piechoty, a następnie przez Wielkopolską Brygadę Narodową. W sumie nie było tu żadnych walk, poza bombardowaniem. Przez powojenne dziesięciolecia schrony zostały "zapomniane" i uległy silnemu zanieczyszczeniu. Teraz staramy się przypomnieć o historii tych zabytków architektury militarnej. Poza ich sprzątaniem, montujemy razem z Nadleśnictwem Turek tablice informacyjne w ich otoczeniu.

reklama

Pozdrawiam
Tomasz Dalinkiewicz

Podobne artykuły

Gm. Władysławów:

Gm. Władysławów: "Walkiria" odkopuje i sprząta schrony

28-08-2017
Zdobyć schrony! Szlakiem umocnień Przedmościa Koło

Zdobyć schrony! Szlakiem umocnień Przedmościa Koło

23-11-2014
Rajd wzdłuż schronów bojowych

Rajd wzdłuż schronów bojowych

09-06-2014
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama