piątek 26 luty 2021

Bogumiła, Eweliny, Mirosława

6°C bezchmurnie Pogoda na kolejne dni »
reklama

Rajd wzdłuż schronów bojowych

Rajd wzdłuż schronów bojowych
 

W dniu 6 czerwca 2014 r odbył się Rajd po Ziemi Wielkopolskiej z historią w tle. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ koło 34 w Ostrowie Wlkp. współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Trasa rajdu przebiegała malowniczymi terenami wzdłuż linii schronów bojowych Przedmoście Koło wybudowanych przez saperów 25 Dywizji Piechoty Armii Poznań latem 1939r.

W marszu brało udział ok. 220 uczestników, wśród nich Weterani Misji zagranicznych z całej Polski: Pan Artur Artecki, Edward Kowalewski, Jacek Bilkowski Krystyna Supeł, Jan Sroka, Michał Doroszuk, Wiesław Wabik, Cezary Jawoszek, Wojciech Misiak, Bogdan Krawczyk, Andrzej Dudziak, Piotr Cuprych, Beata Gotowała.

reklama

Jednak najważniejszymi dla Weteranów uczestnikami rajdu byli uczniowie, którzy nie zawiedli oczekiwań organizatorów. Posługując się mapami i kompasami z pasją i zaangażowaniem odkrywali kolejne schrony. Niestraszne im były mokre drzewa i krzewy po nocnym deszczu. Wykazali się zarówno znajomością topografii terenu jak i umiejętnością czytania map. Na najszybszych i najsprytniejszych młodych odkrywców w niektórych schronach czekały ukryte drobne upominki. Po zakończeniu pierwszej części marszu wszyscy wypoczywali w Wigwamie Russocice u pani Martyny Zając, której należą się podziękowania za pomoc.

W czasie przerwy wszyscy zajadali się grochówką, a potem z równą pasją jak szukanie schronów oddali się strzelaniu z broni pneumatycznej. Obejrzeli również pokaz kumite i kata przygotowany przez Klub Sportów i Sztuk Walk w Turku. W tym czasie biorących udział w rajdzie uczestników zaszczycili Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk, Wójt Gminy Władysławów Krzysztof Zając, Komendant Policji w Tuliszkowie Dariusz Jasiakiewicz, dyrektor Gimnazjum w Słodkowie Jerzy Zygmunt, którzy wsparli nasz rajd nie tylko swoją obecnością.

Po zasłużonym wypoczynku wszyscy wyruszyli w dalszą trasę tym razem marsz prowadzili Weterani, którzy rozpowszechniali wiedzę na temat działalności Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ i ich roli w utrzymaniu pokoju na świecie. Dzięki nim młodzi ludzie mogli zobaczyć mundury, w jakich służyli na misjach oraz wysłuchali ciekawych opowieści.

reklama

Natomiast dzięki grupom rekonstrukcyjnym biorącym czynny udział na całej trasie marszu zobaczyli z bliska repliki broni i mundury różnych formacji wojskowych. Przy każdym schronie coś ciekawego o jego budowie, przeznaczeniu i historii opowiedział pan Tomasz Dalinkiewicz - Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojen z Kalisza, któremu składamy serdeczne podziękowania.

Rajd zakończył się ok. godz. 16 wtedy wyczerpani, ale mamy nadzieję, że zadowoleni, uczniowie zostali odwiezieni do domów. Weterani wrócili do Wigwamu, by omówić swoje wrażania z Rajdu.

Mamy nadzieję, że rajd nie zawiódł oczekiwań i zachęcił do przekazani zdobytej wiedzy innym. Nie byłoby możliwe zorganizowanie rajdu z takim rozmachem gdyby nie pomoc osób, które bezinteresownie wsparły w różny sposób to przedsięwzięcie. Należy tu wymienić grupy rekonstrukcyjne: Sekcja Kępińskiego Ośrodka Kultury GRH 42 Royal Marines Commando S-Coy, GRH "MIR","MGI" Turek, Jakuba Pomezańskiego oraz Iwonę Rosiak Bilkowską, Andrzeja Jafrę, Hieronima Moczydłowskiego, Bogdana Grebera, Arkadiusza Kurka, Krzysztofa Jesiołowskiego, Burmistrza Miasta Turku Zdzisława Czaplę, Urząd Miejski w Kole oraz wszystkich wymienionych wcześniej.

Składamy gorące żołnierskie podziękowania i mamy nadzieję, że będziemy mogli podobny rajd zorganizować w przyszłym roku i liczymy na wsparcie i zaangażowanie szerszego grona Instytucji Państwowych oraz osób prywatnych.

Jacek Bilkowski

Podobne artykuły

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 na...

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 na historycznym...

15-10-2020
Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy Pojazd...

Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy Pojazd...

20-07-2019

"Zielono mi" - III Rajd Pojazdów Zabytkowych już w...

16-07-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama