poniedziałek 16 grudnia 2019

Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

reklama

Kawęczyn: Młodzież zna losy przodków

Kawęczyn: Młodzież zna losy przodków
 

Co nastolatkowie z terenu gminy Kawęczyn wiedzą o życiu swoich dziadków i pradziadków? To zweryfikował konkurs „Pochwal się swoimi przodkami”, zorganizowany przez Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu, działające przy Stowarzyszeniu „Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju”. Jego laureaci zostali nagrodzeni w czwartek 28 czerwca, podczas XLII sesji Rady Gminy Kawęczyn.

Miłośnicy Dziejów i Tradycji Regionu aktywnie uczestniczą w obchodach 100-lecia odzyskanie niepodległości. Jedną z podjętych inicjatyw było ogłoszenie konkursu „Pochwal się swoimi przodkami”. Wzięła w nim udział młodzież z miejscowych szkół, zainteresowana dziejami swoich rodzin. Uczestnicy konkursu stworzyli biografie przodków, opierając się na relacjach najbliższych, wykorzystując zachowane pamiątki. Niezbędna była więc nie tylko pomoc ze strony rodziców, ale też np. nauczycieli historii.

reklama

Zgłoszone prace zawierały bardzo ciekawe historie życia niezwykłych ludzi. Dowiedzieliśmy się z nich między innymi o przeżyciach podoficera, ciężko rannego we wrześniu 1939 roku. Zapoznaliśmy się z warunkami życia podczas okupacji i po zakończeniu II wojny światowej. Poznaliśmy, nieznanego nam do tej pory, uczestnika bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku i wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Dowiedzieliśmy się więcej o aktywnych społecznikach, działających na rzecz naszej małej ojczyzny i nie tylko. Najlepsze prace okazały się wartościowym i dobrze udokumentowanym źródłem historycznym – informował przewodniczący Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu – Sylwester Dzikowski.

Komisja Konkursowa, w której znaleźli się wójt gminy Kawęczyn – Jan Nowak, wicedyrektor SP w Kawęczynie – Bożena Tylak, sekretarz Stowarzyszenia „Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju” - Paulina Woźniak, kronikarz Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu – Henryk Antczak i przewodniczący Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu - Sylwester Dzikowski, wyłoniła laureatów. I miejsce zdobyła Natalia Janicka (SP w Skarżynie), miejsce II – Emilia Czechowska (SP w Kawęczynie), a miejsce III – Natalia Górska (SP w Kowalach Pańskich) oraz Karolina Kurczoba (SP w Tokarach).

Część sesji, poświęconą rozwiązaniu konkursu, zwieńczyła prelekcja dyrektora Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Bartosz Stachowiak opowiedział o tym, czym jest tzw. „Archiwum Igły” i wyjaśnił, jak cennym jest źródłem historycznym, pozwalającym na badanie dziejów powiatu tureckiego. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały niektóre ze zdjęć, wchodzących w skład zbioru negatywów z czasów II wojny światowej, ukazujący działalność okupanta, obraz miasta Turku i okolic. Uczestnicy sesji mogli – dzięki prezentacji multimedialnej – przekonać, jak w latach wojennych prezentowały się znane nam dziś doskonale zakątki Turkowic, Kowali Pańskich czy Dobrej.

AW

Podobne artykuły

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama