piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Turek: 40 mln na siedzibę WOT? Takie są szacunki

Turek: 40 mln na siedzibę WOT? Takie są szacunki
 

W środę 29 sierpnia odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Tureckiego. Uczestniczący w obradach samorządowcy uzyskali informacje, dotyczące tworzenia 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, co wywołało tradycyjną już ostrą wymianę zdań na temat „terytorialsów” pomiędzy radnymi SLD i PO, a radnymi PiS. Przy okazji obradujący usłyszeli, że koszty remontów i przystosowania budynku byłego domu dziecka i okalającego go terenu – które to mienie powiat przekazał wojsku – oszacowane zostały na przeszło 40.000.000 zł.

Informacje przekazał radnym przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie. Major Sylwin Donart przypomniał, że Turek jest jednym z pięciu miejsc w Wielkopolsce, gdzie utworzone będą bataliony WOT. – Ja się czuję dumny z tego, jako mieszkaniec miasta. Wy również powinniście taką dumę czuć z tego, że będzie tutaj wojsko – mówił major.

reklama

Sylwin Donart wyjaśnił, że chętni do wstąpienia w szeregi WOT powinni spełnić takie wymogi, jak: ukończone 18 lat, obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby, niekaralność (za przestępstwo umyślne) itp. – Tak naprawdę większość z naszych mieszkańców może się ubiegać o powołanie do WOT. Jest to forma ochotnicza, więc trzeba złożyć wniosek. Mogą je składać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Obecnie najbliższa siedziba „terytorialsów” znajduje się w Śremie. Jeśli chodzi o Turek, to wszystko wskazuje na to, że tutaj batalion zostanie uformowany w 2020 roku. – Mam nadzieję, że właśnie w roku 2020, gdy będzie 100. rocznica Cudu nad Wisłą, w parku im. Żerminy Składkowskiej oprócz może mnie będzie jeszcze stała kompania żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. To podniesie rangę tego święta i rocznicy – powiedział gość sesji.

Żołnierze WOT będą szkolić się głównie w weekendy, co najmniej 2 dni w miesiącu. Raz w roku, w okresie wakacyjnym, będzie obywało się także zintegrowane, 14-dniowe szkolenie poligonowe. Łącznie żołnierz WOT będzie w ciągu roku szkolił się przez 36 dni. Szeregowy otrzyma za pełnienie służby około 500 zł miesięcznie. Ponadto bycie żołnierzem WOT skutkuje tym, że – jak wskazał major Donart – możemy po kilku latach starać się o bycie żołnierzem zawodowym, możemy również odbywać darmowe szkolenia, np. zrobić prawo jazdy. Po spełnieniu pewnych warunków można nawet uzyskać pokrycie kosztów studiów, rzecz jasna w przypadku studiowania na odpowiednim kierunku, przydatnym w kontekście służby.

O tym, że władze powiatu zrobiły dobrze, przekazując nieruchomość przy ul. Konińskiej, przekonany jest poseł Ryszard Bartosik. Parlamentarzysta wskazywał podczas sesji, że powiatu nie byłoby stać na wykonanie potrzebnych remontów zabytkowego budynku. – Jest przygotowany kosztorys. W ten budynek trzeba włożyć ponad 40.000.000 zł, łącznie z garażem. Trzeba zadbać o całe obejście, trzeba dbać o drzewostan, bo też jest objęty ochroną. Mam nadzieję, że w roku przyszłym będzie dokonany remont, a w kolejnym znajdą się tam żołnierze – stwierdził poseł.

reklama

AW

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem....

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem. W...

31 sierp.
Mundurowi z Kaczek już po ślubowaniu. Od...

Mundurowi z Kaczek już po ślubowaniu. Od września...

10 czerw.
Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej szkolili...

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej szkolili...

02-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama