sobota 06 czerwca 2020

Laury, Laurentego, Nory

reklama

Wideo: Żegnamy "rondo Lego". Plastik nie będzie już straszył estetyką

Wideo: Żegnamy
 

Od kilku już lat spore kontrowersje wywoływało rondo wykonane z plastikowych elementów na skrzyżowania ul. Uniejowskiej, ul. Dobrskiej i Placu Sienkiewicza w Turku. Zdaniem wielu mieszkańców psuło estetykę otoczenia, zdaniem innych nie było takie złe i spełniało swoje zadanie. Te dyskusje to już przeszłość, ponieważ „rondo Lego” zostało zlikwidowane. Nowe, standardowe rondo zostało oddane do użytku przez władze powiatu ze starostą Mariuszem Seńko na czele w piątek 19 października.

W piątkowe przedpołudnie efekt prac, wykonanych u zbiegu wspomnianych ulic, podziwiali: starosta turecki – Mariusz Seńko, wicestarosta turecki – Dariusz Kałużny, poseł Ryszard Bartosik, radny Rady Powiatu – Marian Marczewski, radny Rady Powiatu – Andrzej Sochacki, radny Rady Powiatu – Jan Konieczny, przedstawiciel Zarządy Dróg Powiatowych – Konrad Gromada oraz prezes Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych w Turku – Witold Rosiak.

reklama

Prace polegały na rozbiórce dotychczasowych elementów, to jest krawężników, starych płytek chodnikowych. Wykonano dodatkowe wpusty, zapewniające lepsze odwodnienie terenu ronda. Wykonano poszerzenia dla lepszego poruszania się po rondzie. Wykonano nowe krawężniki, frezowanie z wyrównaniem, warstwę ścieralną, oznakowanie poziome i pionowe. Łączna kwota opiewała na 339 000 zł. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt pracy, włożonej przez ZDP na poziomie około 100.000 zł. Były też przebudowane wcześniej przez PGKiM urządzenia infrastruktury podziemnej, takie jak wodociąg i kanalizacja – mówił Konrad Gromada. O tym, że na rondo przeznaczono z funduszy rządowych 192.000 zł, przypominał poseł Bartosik.

Radości z wykonania inwestycji nie krył starosta. Mariusz Seńko informował, że władze powiatu przygotowują dokumentacje kolejnych inwestycji we wszystkich gminach powiatu. Jeśli chodzi o Turek, to planowane są działania, będące bezpośrednią kontynuacją utworzonego ronda. Mowa o dokumentacji na przebudowę ul. Uniejowskiej.

Piątek obfitował w interesujące wydarzenia nie tylko z powodu oddania ronda do użytku. Również w piątek, podczas 19. Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie, powiat turecki otrzymał Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii samorząd przyjazny mieszkańców i inwestorowi. Tego samego dnia Rada Społeczna SP ZOZ w Turku pracowała nad zmianami w planie finansowym, związanymi z tym, że szpital uzyskał kontrakt na poradnię diabetologiczną. Nieco wcześnie uzyskano „zielone światło” na poradnię endoskopii. Mieszkańcy będą mogli więc korzystać z tychże usług bezpłatnie, w ramach kontraktu NFZ. Więcej w naszym materiale wideo.

MS, AW

Podobne artykuły

Nowe rondo w Turku na skrzyżowaniu ulic...

Nowe rondo w Turku na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego...

10-04-2019
Turek: Miasto wspiera powiatową inwestycję

Turek: Miasto wspiera powiatową inwestycję

04-10-2018
Przykona: Rondo Piłsudskiego czy Orła Białego?...

Przykona: Rondo Piłsudskiego czy Orła Białego?...

12-04-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama