środa 15 lipca 2020

Henryka, Igi, Włodzimierza

reklama

Zs-p w Dobrej: finał Polsko-Niemieckiej współpracy

Zs-p w Dobrej: finał Polsko-Niemieckiej współpracy
 

W dniach 19-25 maja 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej gościła 16-osobowa grupa z Montessori Oberschule w Poczdamie. Pobyt uczniów oraz nauczycieli z niemieckiej szkoły odbył się w ramach partnerstwa nawiązanego na początku tego roku szkolnego. Obie szkoły przystąpiły do projektu składającego się z dwóch części. Pierwsza była projektem edukacyjnym, który miał na celu przybliżenie kultury, geografii oraz historii Polski i Niemiec. Przez kilka miesięcy uczniowie obu szkół pracowali nad projektami, których prezentacje odbyły się w lutym tego roku, podczas wizyty młodzieży z ZS-P w Dobrej w Montessorischule. Druga część to projekt budowy placu zabaw realizowany przez uczniów obu szkół we współpracy z KuKuk Kultur, pozarządową organizacją z Niemiec, która dzięki funduszom z Unii Europejskiej pomaga budować place zabaw dla potrzebujących dzieci.

Prace nad budową rozpoczęły się od zaprojektowania poszczególnych elementów placu zabaw. Uczniowie obu szkół zostali podzieleni na międzynarodowe zespoły, których zadaniem było przygotowanie projektów. Po burzy mózgów w zespołach nadszedł czas na prezentację swoich pomysłów, a następnie na złożenie wszystkich koncepcji w całość. W ten sposób powstał projekt całego placu zabaw, w którym nie zabrakło takich atrakcji dla dzieci jak domek czarownicy, wieża, ścianka wspinaczkowa, huśtawki oraz inne kreatywne konstrukcje. Następnie odbyło się szkolenie związane z bezpieczeństwem używania narzędzi, po czym wszyscy zabrali się do prac związanych z przygotowaniem miejsca na budowę. Kolejny etap prac odbywał się ponownie w międzynarodowych grupach, które były odpowiedzialne za daną część konstrukcji.

reklama

Podsumowanie kilkudniowej, ciężkiej pracy zespołów z obu szkół oraz pracowników organizacji KuKuk Kultur, odbyło się w piątek 24 maja podczas uroczystego otwarcia placu zabaw przy ZS-P w Dobrej. Na uroczystości obecni byli uczestnicy projektu, przedstawiciele lokalnych władz, uczniowie szkoły oraz ich rodzice. Podziękowano organizacji KuKuk Kultur oraz Montessori Oberschule z Poczdamu za pomoc w realizacji projektu. Słowa uznania skierowane były szczególnie pod adresem młodzieży z obu szkół, która z ogromnym zaangażowaniem pracowała podczas budowy placu zabaw. Dla większości z nich było to zupełnie nowe doświadczenie, które z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Był to czas, podczas którego uczniowie obu szkół doskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim, uczyli się obsługi urządzeń i użycia narzędzi, ale przede wszystkim współpracy w grupie oraz kreatywnego myślenia.

Wyjątkowy plac zabaw przy ZS-P w Dobrej jest wynikiem współpracy między polską i niemiecką szkołą oraz organizacją KuKuk Kultur. Współpraca ta była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrektora szkoły p. Marka Milczarka oraz nauczycielki języka angielskiego p. Barbary Oleksy, która była koordynatorką projektu. Dziękujemy uczestnikom projektu, ich rodzicom oraz pozostałym osobom, które wsparły nasz projekt i dzięki którym zakończył się on sukcesem.

materiał nadesłany
 

Podobne artykuły

Gala

Gala "Szkoły Dialogu" bez Gali. Wyjazd uczniów z...

10 mrz.
Uczniowie ZS-P w Dobrej z wizytą w Sejmie RP i...

Uczniowie ZS-P w Dobrej z wizytą w Sejmie RP i...

18 lt.
Spotkanie Johna Crusta z młodzieżą w Dobrej

Spotkanie Johna Crusta z młodzieżą w Dobrej

12 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama