poniedziałek 23 września 2019

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama
Wzorek

Powiat turecki. 5 rzeczy, które musisz zobaczyć!

Powiat turecki. 5 rzeczy, które musisz zobaczyć!
 

Powiat turecki, położony we wschodniej części województwa wielkopolskiego to jeden z najbardziej niedocenianych rejonów we wschodniej Wielkopolsce. Posiada wiele walorów przyrodniczych i kulturowych, znajduje się tu też wiele klimatycznych miejsc i interesujących zabytków. Dowiedz się, co w szczególności warto zobaczyć!

W mieście Turek, jak i powiecie tureckim znajdują się dziesiątki atrakcji, z których warte uwagi są zwłaszcza zabytkowe budowle sakralne, ale i liczne zabytki świeckie i inne obiekty o wartościach kulturowych, w tym muzea. Obszar ten to także piękne krajobrazy i liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe, które docenią w szczególności amatorzy aktywnego wypoczynku. Które miejsca warte są szczególnej uwagi?

reklama

Najciekawsze miejsca powiatu tureckiego

Jednym z największych zabytków miasta Turek, jak i całej okolicy jest neogotycki kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, mieszczący się przy Placu Sienkiewicza. Świątynia pochodzi z początku XX wieku. Warte uwagi są w szczególności polichromia, witraże i obrazy sztalugowe ucznia Jana Matejki – Józefa Mehoffera.

Innym, popularnym zabytkiem i jednym z najczęściej zwiedzanych miejsc w powiecie jest Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, zawierające liczne eksponaty związane z dziejami rzemiosła tkackiego i przemysłu włókienniczego. Muzeum mieści się w Ratuszu w Turku, późnoklasycystycznym budynku z II połowy XIX wieku.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w powiecie tureckim jest Osadnik Gajówka, nazywane też Lazurowym Jeziorem lub Błękitną Laguną, będące pozostałością po zbiorniku, w którym składowane były popioły. Ze względu na niezwykły kolor wody jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w regionie – niestety kąpiele w zbiorniku są zabronione.

reklama

W okolicy miasta Turek, w Uniejowie warto odwiedzić Termy Uniejów – jeden z największych kompleksów termalno-basenowych w województwie łódzkim. Kompleks cieszy się tak dużą popularnością, że w sezonie jest zwykle wypełniony do ostatniego miejsca. Turystów przyciągają uzdrowiskowa woda i liczne wodne atrakcje, w tym baseny, brodziki i zjeżdżalnie, sauny i jacuzzi, gorące solanki czy komora śnieżna. To idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Ceny zaczynają się od 18 zł za godzinę, a w przypadku biletów całodziennych od 100 zł – jeśli zdecydujemy się także na saunę, do musimy dopłacić co najmniej 13 zł (przy bilecie godzinnym) lub 26 zł (w przypadku biletu całodziennego).

W Uniejowie warto także odwiedzić Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich – jeden z głównych zabytków powiatu tureckiego. Obiekt pochodzi z XIV wieku, a obecnie mieści się w nim m.in. hotel i restauracja.

Wycieczka po powiecie tureckim – ile kosztuje?

To, ile wydamy na zwiedzenie okolicznych zabytków i innych atrakcji zależy w głównej mierze od tego, jak długo planujemy zostać. Na ogół największą część budżetu każdej wycieczki pochłania nocleg, jednak większość atrakcji powiatu tureckiego można zwiedzić i zobaczyć w ciągu jednego dnia, co pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy na noclegu – jeśli jednak zdecydujemy się zostać na kilka dni, to w okolicy nie brakuje hoteli i gospodarstw agroturystycznych w przystępnych cenach.

Decydując się na jednodniową wycieczkę najwięcej będzie kosztowało wyżywienie (kilkadziesiąt złotych od osoby) i paliwo oraz wstęp do niektórych atrakcji. Większość atrakcji w okolicy jest jednak dostępna za darmo, jedynie w przypadku Term Uniejów przyjdzie nam zapłacić za wstęp. W przypadku czteroosobowej rodziny koszt wyniesie od ok. 80 zł w przypadku jednogodzinnej wizyty, do 420 zł jeśli zdecydujemy się zostać na dłużej.

Koszt jednodniowej wycieczki po powiecie tureckim w przypadku czteroosobowej rodziny powinien wynieść nie więcej, niż kilkaset zł. Nie mając akurat potrzebnej sumy pieniędzy możemy postarać się na kredyt, a w przypadku braku czasu o pożyczkę – formalności można bowiem załatwić zdalnie, przez internet i to w kilkanaście minut. Warto sprawdzić chwilówki na sowafinansowa.pl jako, że większość z nich jest darmowa (o ile wcześniej nie korzystaliśmy z usług danej firmy) – za darmo można pożyczyć nawet 1000 zł, co powinno w zupełności wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów.

Podobne artykuły

Osadnik Gajówka atrakcja turystyczna która...

Osadnik Gajówka atrakcja turystyczna która czeka na...

12 sierp.
Weekend w Uniejowie. Ile kosztuje?

Weekend w Uniejowie. Ile kosztuje?

6 sierp.
Wspieramy rodzicielstwo zastępcze - akcja hashtag

Wspieramy rodzicielstwo zastępcze - akcja hashtag

12 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama