Zbiórka dla OSP Międzylesie. Jest już 52% !!! POMAGAMY !!!

poniedziałek 01 czerwca 2020

Gracji, Jakuba, Konrada

reklama

Powiat turecki. 5 rzeczy, które musisz zobaczyć!

Powiat turecki. 5 rzeczy, które musisz zobaczyć!
 

Powiat turecki, położony we wschodniej części województwa wielkopolskiego to jeden z najbardziej niedocenianych rejonów we wschodniej Wielkopolsce. Posiada wiele walorów przyrodniczych i kulturowych, znajduje się tu też wiele klimatycznych miejsc i interesujących zabytków. Dowiedz się, co w szczególności warto zobaczyć!

W mieście Turek, jak i powiecie tureckim znajdują się dziesiątki atrakcji, z których warte uwagi są zwłaszcza zabytkowe budowle sakralne, ale i liczne zabytki świeckie i inne obiekty o wartościach kulturowych, w tym muzea. Obszar ten to także piękne krajobrazy i liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe, które docenią w szczególności amatorzy aktywnego wypoczynku. Które miejsca warte są szczególnej uwagi?

reklama

Najciekawsze miejsca powiatu tureckiego

Jednym z największych zabytków miasta Turek, jak i całej okolicy jest neogotycki kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, mieszczący się przy Placu Sienkiewicza. Świątynia pochodzi z początku XX wieku. Warte uwagi są w szczególności polichromia, witraże i obrazy sztalugowe ucznia Jana Matejki – Józefa Mehoffera.

Innym, popularnym zabytkiem i jednym z najczęściej zwiedzanych miejsc w powiecie jest Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, zawierające liczne eksponaty związane z dziejami rzemiosła tkackiego i przemysłu włókienniczego. Muzeum mieści się w Ratuszu w Turku, późnoklasycystycznym budynku z II połowy XIX wieku.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w powiecie tureckim jest Osadnik Gajówka, nazywane też Lazurowym Jeziorem lub Błękitną Laguną, będące pozostałością po zbiorniku, w którym składowane były popioły. Ze względu na niezwykły kolor wody jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w regionie – niestety kąpiele w zbiorniku są zabronione.

reklama

W okolicy miasta Turek, w Uniejowie warto odwiedzić Termy Uniejów – jeden z największych kompleksów termalno-basenowych w województwie łódzkim. Kompleks cieszy się tak dużą popularnością, że w sezonie jest zwykle wypełniony do ostatniego miejsca. Turystów przyciągają uzdrowiskowa woda i liczne wodne atrakcje, w tym baseny, brodziki i zjeżdżalnie, sauny i jacuzzi, gorące solanki czy komora śnieżna. To idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Ceny zaczynają się od 18 zł za godzinę, a w przypadku biletów całodziennych od 100 zł – jeśli zdecydujemy się także na saunę, do musimy dopłacić co najmniej 13 zł (przy bilecie godzinnym) lub 26 zł (w przypadku biletu całodziennego).

W Uniejowie warto także odwiedzić Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich – jeden z głównych zabytków powiatu tureckiego. Obiekt pochodzi z XIV wieku, a obecnie mieści się w nim m.in. hotel i restauracja.

Wycieczka po powiecie tureckim – ile kosztuje?

To, ile wydamy na zwiedzenie okolicznych zabytków i innych atrakcji zależy w głównej mierze od tego, jak długo planujemy zostać. Na ogół największą część budżetu każdej wycieczki pochłania nocleg, jednak większość atrakcji powiatu tureckiego można zwiedzić i zobaczyć w ciągu jednego dnia, co pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy na noclegu – jeśli jednak zdecydujemy się zostać na kilka dni, to w okolicy nie brakuje hoteli i gospodarstw agroturystycznych w przystępnych cenach.

Decydując się na jednodniową wycieczkę najwięcej będzie kosztowało wyżywienie (kilkadziesiąt złotych od osoby) i paliwo oraz wstęp do niektórych atrakcji. Większość atrakcji w okolicy jest jednak dostępna za darmo, jedynie w przypadku Term Uniejów przyjdzie nam zapłacić za wstęp. W przypadku czteroosobowej rodziny koszt wyniesie od ok. 80 zł w przypadku jednogodzinnej wizyty, do 420 zł jeśli zdecydujemy się zostać na dłużej.

Koszt jednodniowej wycieczki po powiecie tureckim w przypadku czteroosobowej rodziny powinien wynieść nie więcej, niż kilkaset zł. Nie mając akurat potrzebnej sumy pieniędzy możemy postarać się na kredyt, a w przypadku braku czasu o pożyczkę – formalności można bowiem załatwić zdalnie, przez internet i to w kilkanaście minut. Warto sprawdzić chwilówki na sowafinansowa.pl jako, że większość z nich jest darmowa (o ile wcześniej nie korzystaliśmy z usług danej firmy) – za darmo można pożyczyć nawet 1000 zł, co powinno w zupełności wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów.

Podobne artykuły

Przedłużenie konkursu ofert na realizację zadań...

Przedłużenie konkursu ofert na realizację zadań...

18 mrz.
Wioletta Adamiak wybrana kandydatem na...

Wioletta Adamiak wybrana kandydatem na Dyrektora ZST...

17 lt.
Ryszard Bartosik człowiekiem roku 2019 czyli...

Ryszard Bartosik człowiekiem roku 2019 czyli Gala...

8 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama