czwartek 29 lipca 2021

Marty, Konstantego, Olafa

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Dyrektor Sobczak dementuje informacje byłego starosty i wypomina zaprzepaszczenie dotacji na 7.5 mln zł

Wideo: Dyrektor Sobczak dementuje informacje byłego starosty i wypomina zaprzepaszczenie dotacji na 7.5 mln zł
 

W odpowiedzi na liczne niepochlebne wypowiedzi związane z finansami Szpitala w Turku zwołana została w dniu dzisiejszym tj. 18 września, konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Turku.  Starosta Dariusz Kałużny wraz z dyrektorem placówki Krzysztofem Sobczakiem zdementowali liczne nieprawdy pojawiające się w przestrzeni publicznej dotyczące turkowskiego szpitala i współpracy z Radą Powiatu oraz Radą Społeczną szpitala.

W ostatnich dniach na łamach lokalnych mediów przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego  nie szczędzili cierpkich słów związanych z zadłużeniem turkowskiej lecznicy a także z brakiem należytego dostępu do informacji finansowej placówki. W minioną sobotę podczas konferencji prasowej PSL Mariusz Seńko m.in. pomstował nad zwiększającym się z miesiąca na miesiąc zadłużeniem szpitala i konsekwencjach do jakich może ta sytuacja w przyszłości doprowadzić. 

reklama

W trakcie dzisiejszej konferencji do wypowiedzi byłego starosty odniósł się dyrektor szpitala Krzysztof Sobczak, który w pierwszej kolejności przedstawił stan szpitala w momencie gdy przejmował nad nim opiekę. Jak wskazał zadłużenie jakie zastał na koniec stycznia 2019 roku to efekt wieloletnich zaniedbań. Wtórował mu Starosta Kałużny, który przypomniał że zadłużenie na koniec stycznia 2019 byłoby o dodatkowe 500 tyś wyższe gdyby nie umorzenie pożyczki przez Starostwo Powiatowe. Podczas konferencji przekazana została informacja obrazująca stan finansów szpitala w dniu 31.01.2019 oraz dla porównana z dnia 31.07.2019.

  31.01.2019 roku 31.07.2019 roku
Zobowiązania ogółem szpitala w Turku 16 443 288 zł 17 584 172 zł

 

Sobczak wypomniał także byłemu Zarządowi Powiatu brak należytej staranności przy składaniu wniosku o dofinansowanie w ramach WRPO na lata 2014-2020. Jak zaznaczył Krzysztof Sobczak, poprzednie władze powiatu zaprzepaściły szansę na dotację w wysokości 7.5 mln złotych. Sprawa dla dyrektora Sobczaka jest o tyle bulwersująca, że wszystkie instrumenty jakie potrzebne były do uzyskania tego wsparcia miał w rękach właśnie PSL, którego ówczesny starosta jest członkiem oraz Anna Majda będąca w poprzedniej kadencji radną sejmiku wojewódzkiego.  Jak wskazał Sobaczak - „Jedynym wyjątkiem był Szpital w Turku, który prawdą jest że złożył wniosek (przyp. na modernizacje oraz doposażenie szpitala) którego koszty wynosiły 8 819 tyś zł a kwota dofinansowania miała wynieść ponad 7 mln.  Nie wiem czy Państwo wiecie o tym, że taki wniosek został złożony ale najbardziej smutną informacją jest, że ten wniosek został zaprzepaszczony na etapie oceny formalnej.”

reklama

Krzysztof Sobczak odnosząc się do rzekomych braków w dostępie do informacji o stanie finansów szpitala oświadczył z całą odpowiedzialnością, że wszelkie informacje związane z sytuacją ekonomiczną placówki są przekazywane co miesięcznie na posiedzeniach komisji budżetowej i komisji zdrowia. 

Całość dzisiejszej konferencji związana ze Szpitalem w Turku w naszym materiale wideo.

Podobne artykuły

OSP Chrząblice z nowym sprzętem

OSP Chrząblice z nowym sprzętem

23 lip.
Powiat Turecki z

Powiat Turecki z "Bezpiecznymi Gospodarstwami Rolnymi"

7 lip.
Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

1 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama