czwartek 26 listopada 2020

Leona, Leonarda, Lesławy

reklama

Wybory Parlamentarne 2019 - gdzie i jak zagłosować w niedzielę - poradnik wyborcy

Wybory Parlamentarne 2019 - gdzie i jak zagłosować w niedzielę - poradnik wyborcy
 

Już w najbliższą niedzielę 13 października zdecydujemy w wyborach, kto zasiądzie w Sejmie, a kto w Senacie. Nie wiesz w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze oraz kto startuje w naszym okręgu? Zapraszamy na praktyczny poradnik, w którym dowiesz się, co powinieneś wiedzieć o nadchodzących wyborach parlamentarnych 2019.

W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy w danej lokalizacji dojdzie do nieprzewidzianego incydentu, np. bójki, interwencja służb, braku energii elektrycznej itp. W takiej sytuacji godziny otwarcia danego lokalu wyborczego mogą zostać wydłużone, o czym zarządza przewodniczący danej komisji. 

Jak głosować w wyborach do Sejmu i Senatu?

Po pierwsze należy udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego, do którego jesteśmy przypisani ze względu na miejsce zameldowania. Nieodzowną czynnością potrzebną do identyfikacji naszej osoby w komisji będzie okazanie dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. Po złożeniu podpisu na spisie wyborców każdy obywatel otrzyma dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu i drugą w wyborach do Senatu.

reklama

Jak oddać ważny głos w wyborach do Sejmu?

W wyborach do Sejmu 2019 głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z wybranej listy.

Przyczyną nieważności głosu, może być:

  • oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, 
  • nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

reklama

Wybory parlamentarne 2019 do Senatu - jak głosować?

W wyborach do Senatu 2019 głosować możesz tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

Turek i powiat w okręgu wyborczym nr 37

Zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym, Polska w wyborach do Sejmu podzielona jest na 41 okręgów zlokalizowanych w całym kraju. Powiat turecki należy do 37 okręgu w ramach którego głosują także mieszkańcy regionów Konina, Gniezna, Wrześni, Koła oraz Śremu. W naszym okręgu zarejestrowano nastepujące komitety wyborcze: Koalicja Obywatelska PO .N Zieloni, Komitet Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Pod poniższym linkiem znajdziemy pełne listy wszystkich komitetów do Sejmu z naszego okręgu.
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/kandydaci/sejm/37

Gdzie głosować na terenie miasta i powiatu.

Poniżej prezentujemy linki do stron Państwowej Komisji Wyborczej z wykazem lokalizacji okręgowych komisji wyborczych wraz z przynależącymi do nich ulicami i miejscowościami. 

Miasto Turek:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302701

Gmina wiejska Turek:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302708

Gmina Brudzew:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302702

Gmina Dobra:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302703

Gmina Kawęczyn:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302704

Gmina Malanów:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302705

Gmina Przykona:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302706

Gmina Tuliszków:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302707

Gmina Władysławów:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/302709

Wybory 2019. Dlaczego urny wyborcze są przezroczyste?

Ustawodawca w 2015 r. wprowadził obowiązek stosowania we wszystkich wyborach, przeprowadzanych od dnia 1 lipca 2016 przezroczystych urn wyborczych. Kodeks wyborczy stanowi, że urna wyborcza jest wykonana z przezroczystego materiału.

Stosowanie przezroczystej urny nie przeczy tajności głosowania, ponieważ wyborca jest zobowiązany wrzucić kartę do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Wybory 2019. Co to jest cisza wyborcza i kiedy obowiązuje?

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 12 października od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w Polsce, tj. do godz. 21.00 w dniu 13 października 2019 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

Cisza wyborcza: Co wolno?

  • informować o przebiegu wyborów,
  • relacjonować głosowanie kandydatów na posłów i senatorów oraz innych osób biorących udział w glosowaniu,
  • podawać informacji o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów, a sposób prezentacji tej informacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów,
  • podawać informacji o frekwencji wyborczej w wyborach w ubiegłych latach,
  • podawać w dniu wyborów informacji o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania ustalonej przez Państwową Komisją Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych,
  • emitować własne ogłoszenia i ogłoszenia rozpowszechniane na zlecenie osób trzecich zachęcające do udziału w wyborach pod warunkiem, że w materiałach tych nie będą prezentowały się osoby reprezentujące komitety wyborcze lub z nimi związane, a także osoby kandydujące w wyborach i nie będą one stanowiły reklamy komitetu wyborczego lub kandydata, ani zachęcały do głosowania na daną listę lub listy.

Wybory 2019: Cisza wyborcza w internecie

W okresie ciszy wyborczej w Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczone tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany - przypomina o ciszy wyborczej w Internecie PKW.

Podobne artykuły

Andrzej Duda nokautuje Trzaskowskiego w...

Andrzej Duda nokautuje Trzaskowskiego w powiecie....

13 lip.
Kolejna rekordowa frekwencja w powiecie...

Kolejna rekordowa frekwencja w powiecie tureckim....

12 lip.
Wideo: Poseł Bartosik dziękuje za głosy i...

Wideo: Poseł Bartosik dziękuje za głosy i deklaruje...

14-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama