piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Rusza kampania prezydencka. Jak się ustrzec przed banerową samowolką?

Rusza kampania prezydencka. Jak się ustrzec przed banerową samowolką? - fot. nadesłane przez Czytelnika
fot. nadesłane przez Czytelnika 

Wybory prezydenckie już za prawie dwa miesiące, a więc i kampania kandydatów ruszyła z kopyta. Ulotki, plakaty... a także banery, które niestety często pojawiają się w miejscu, w którym nie powinny - na przykład na płocie jednej z mieszkanek Powiatu Tureckiego, która o zamiarach powieszenia banera wyborczego na ogrodzeniu jej prywatnej posesji nie miała żadnego pojęcia.

W Polsce nie raz słyszeliśmy już o przypadkach bezprawnego umieszczania banerów wyborczych. Wieszanie materiałów wyborczych na czyimś ogrodzeniu bez wcześniejszego zapytania jest karalne - grozi za to kara grzywny. Na umieszczenie wszelkich banerów, plakatów np. na ogrodzeniach czy budynkach komitet wyborczy musi mieć zgodę ich właścicieli. Takiej zgody nie miała szansy udzielić mieszkanka Powiatu Tureckiego, ponieważ nie zapytano, a nawet nie poinformowano jej o fakcie zawieszenia banera wyborczego obecnego Prezydenta RP, a jednocześnie jednego z kandydatów na ten urząd.

reklama

„Na moim płocie bez mojej zgody powieszono baner wyborczy” - mówi nam w rozmowie telefonicznej rozżalona mieszkanka Powiatu Tureckiego, która nie wie zbytnio co zrobić - „Nawet o tym nie wiedziałam, ktoś powiesił to z drugiej strony, od strony sąsiada, ja tamtędy rzadko jeździłam więc nie zauważyłam”. Kobieta jest świadoma, że sama ściągnąć banera nie może, ponieważ w takiej sytuacji również mówimy o naruszeniu prawa jako wykroczenie pod nazwą „niszczenie materiałów wyborczych”.

Co zrobić w sytuacji, gdy na naszym płocie bez pytania pojawi się choćby najmniejszy plakat wyborczy? Pamiętajmy – nie wolno go samemu zerwać, ponieważ zgodnie z art. 109 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeksu Wyborczego podlega ochronie prawnej i grozi za to kara grzywny do 5000zł. Jeżeli zniszczenia przekraczają kwotę 250 zł. , to zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu Wykroczeń czyn taki podlega karze aresztu lub grzywny.

W sytuacji, gdy zauważymy na swoim ogrodzeniu jakikolwiek materiał wyborczy należy skontaktować się z pełnomocnikiem komitetu wyborczego danego kandydata, złożyć na piśmie oświadczenie, że domaga się zdjęcia materiałów  – komitet jest zobowiązany do usunięcia. Jeżeli spotkamy się z brakiem reakcji – mamy prawo zgłosić to na policję. Jeśli jednak zdecydujemy się wyrazić zgodę na obecność danego banera na swoim płocie – powinniśmy podpisać z komitetem umowę najmu powierzchni.

fot. nadesłane przez Czytelnika2
fot. nadesłane przez Czytelnika3

Podobne artykuły

Piątek w Klubie HDK Górnik - pobór krwi i...

Piątek w Klubie HDK Górnik - pobór krwi i wybory...

26 kw.
Strażacy z gminy Malanów podsumowali 5 lat...

Strażacy z gminy Malanów podsumowali 5 lat działań i...

27-10-2021
Andrzej Duda nokautuje Trzaskowskiego w...

Andrzej Duda nokautuje Trzaskowskiego w powiecie....

13-07-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama